Plugins - All in One SEO Pack - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (761 entries)

en: Post Data
fr: Données d’article

en: Nothing found for %request_words%
fr: Rien n’a été trouvé pour %request_words%

en: Access to Knowledge Center
fr: Accès au Centre de Connaissances

en: Access to Premium Support Forums
fr: Accès aux Forums de Support Premium

en: Access to Video Screencasts
fr: Accès aux Screencasts vidéo

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
fr: SEO pour les catégories, les étiquettes et les taxonomies personnalisées

en: Video SEO Module
fr: Module Vidéo SEO

en: Advanced support for e-commerce
fr: Support avancé pour e-commerce

en: Advanced support for WooCommerce
fr: Support avancé pour WooCommerce

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Email Address
fr: Adresse e-mail

en:  to upgrade to Pro Version and get:
fr:  pour mettre à niveau vers la Version Pro et obtenir :

en: Use Content For Autogenerated OG Descriptions
fr: Utiliser le contenu pour les descriptions OG générées automatiquement

en: This option will auto generate your Open Graph descriptions from your post content instead of your post excerpt. WooCommerce users should read the documentation regarding this setting.
fr: Cette option générera automatiquement les balises Open Graph de description à partir du contenu de l’article plutôt qu’à partir de son extrait. Les utilisateurs WooCommerce peuvent lire la documentation pour plus de détails concernant ce réglage.

en: Enter your Facebook Admin ID here. You can enter multiple IDs separated by a comma. You can look up your Facebook ID using this tool http://findmyfbid.com/
fr: Entrez votre identifiant Facebook Admin ici. Vous pouvez saisir plusieurs identifiants séparés par une virgule. Vous pouvez rechercher votre identifiant Facebook à l’aide de cet outil http://findmyfbid.com/

en: Use Content For Autogenerated Descriptions:
fr: Utiliser le contenu pour les descriptions générées automatiquement&nbsp;:

en: This option will auto generate your meta descriptions from your post content instead of your post excerpt. This is useful if you want to use your content for your autogenerated meta descriptions instead of the excerpt. WooCommerce users should read the documentation regarding this setting.
fr: Cette option générera automatiquement les balises méta de description à partir du contenu de l’article plutôt qu’à partir de son extrait. Ceci est utile si vous souhaitez utiliser votre contenu pour générer les balises méta de description à la place de l’extrait. Les utilisateurs WooCommerce peuvent lire la documentation pour plus de détails concernant ce réglage.

en: %description% - This outputs the description you write for each page/post or the autogenerated description, if you have that option enabled
fr: %description% - Cela produira la description que vous avez écrite pour chaque page/article ou la description générée automatiquement, si cette option est activée

en: Access to video tutorials about SEO with the Pro version
fr: Accès à des didacticiels vidéo sur le référencement avec la version Pro

en: Reset %s Settings to Defaults
fr: Réinitiliaser %s Réglages

en: Welcome to version %s. Thank you for running the latest and greatest All in One SEO Pack Pro ever! Please review your settings, as we're always adding new features for you!
fr: Bienvenue dans la version %s. Merci d’utiliser le dernier et meilleur All In One SEO Pack Pro à ce jour&nbsp;! Pensez à vérifier vos réglages, nous ajoutons constamment de nouvelles fonctionnalités pour vous&nbsp;!

en: %current_date% - The current date (localized)
fr: %current_date% - la date actuelle (localisée)

en: This option will automatically generate Canonical URLs for your entire WordPress installation.  This will help to prevent duplicate content penalties by Google
fr: Cette option génère automatiquement des URL canoniques pour l’intégralité de votre installation WordPress. Cela permettra d’éviter des pénalités pour contenus dupliqués auprès de Google

en: CLICK HERE
fr: CLIQUER ICI

en: Removed empty file %s.
fr: Fichier vide supprimé %s.

en: This displays an SEO News widget on the dashboard.
fr: Cela permet d’afficher un widget d’actualités SEO sur le Tableau de Bord.

en: Show SEO News
fr: Afficher les actualités SEO

en:  and changes are automatically submitted to search engines.
fr:  et les modifications sont automatiquement soumises aux moteurs de recherche.

en:  Your sitemap has been created
fr:  Votre sitemap a été créé

en: Click here to %s.
fr: Cliquez ici pour %s.

en: Continue to the General Settings
fr: Continuez aux Réglages généraux

en: SEO News
fr: Actualité SEO

en: Credits
fr: Crédits

en: What&#8217;s New
fr: Quoi de neuf

en: All in One SEO Pack %s contains new features, bug fixes, increased security, and tons of under the hood performance improvements.
fr: All in One SEO Pack %s contient de nouvelles fonctionnalités, corrections de bugs, une sécurité accrue et des tonnes d’améliorations de performance.

en: Welcome to All in One SEO Pack %s
fr: Bienvenue dans All in One SEO Pack %s

en: Welcome to All in One SEO Pack
fr: Bienvenue dans All in One SEO Pack

en: Control SEO on categories, tags and custom taxonomies with the Pro version
fr: Contrôle SEO sur les catégories, les étiquettes et les taxonomies personnalisées avec la version Pro

en: We have complete documentation on every setting and feature
fr: Nous avons une documentation complète concernant chaque paramètre et fonctionnalité

en: Did You Know?
fr: Le saviez-vous ?

en: Set up Google Analytics
fr: Mettre en place Google Analytics

en: Submit an XML Sitemap to Google
fr: Soumettre un plan de site XML à Google

en: Quality guidelines for SEO titles and descriptions
fr: Recommandations pour la qualité de référencement des titres et descriptions

en: Tips for good on-page SEO
fr: Conseils pour le bon référencement des pages

en: Beginners Guide for Social Meta module
fr: Guide du débutant pour le module «&nbsp;métadonnées sociales&nbsp;»

en: Beginners Guide for XML Sitemap module
fr: Guide du débutant pour le module «&nbsp;plans de site XML&nbsp;»

en: Beginners Guide for All in One SEO Pack
fr: Guide du débutant pour All in One SEO Pack

en: Get Started
fr: Premiers pas

en: Translate
fr: Traduire

en: Help translate All in One SEO Pack into your language.
fr: Aider à traduire All in One SEO Pack dans votre langue.

en: Upgrade
fr: Mettre à niveau

en: Upgrade to All in One SEO Pack Pro to access priority support and premium features.
fr: Passer à All in One SEO Pack Pro pour accéder à un support prioritaire et à des fonctionnalités premium.

en: There are many ways you can help support All in One SEO Pack.
fr: Il y a plein de façons de soutenir All in One SEO Pack.

en: Support All in One SEO Pack
fr: Soutenir All in One SEO Pack

en: Translation contributors and translation editors
fr: Contributeurs et éditeurs de traduction

en: Recent Rockstar Contributors
fr: Derniers contributeurs émérites

en: Development Team
fr: Équipe de développement

en: Core Team
fr: Équipe de base

en: Project Manager
fr: Gestionnaire de projet

en: Project Lead
fr: Chef de projet

en: Project Leaders
fr: Chefs de projet

en: All in One SEO Pack is created by a worldwide network of friendly folks like these.
fr: All in One SEO pack est développé par un réseau international de gens sympathiques comme ceux-ci.

en: Custom Twitter Image
fr: Image Twitter personnalisée

en: This option lets you upload an image to use as the Twitter image for this Page or Post.
fr: Cette option vous permet de mettre en ligne une image à utiliser comme image Twitter pour cette page ou article.

en: Redirect Attachments to Post Parent:
fr: Rediriger les fichiers joints à l’article correspondant :

en: Redirect attachment pages to post parent.
fr: Rediriger les pages de fichiers joints aux articles correpondants.

en: Dynamically creates the XML sitemap instead of using a static file.
fr: Crée dynamiquement le plan de site XML au lieu d’utiliser un fichier statique.

en: <b>Security warning:</b> Your file looks compromised. Please check the file for any script-injection.
fr: <b>Avertissement de sécurité&nbsp;:</b> votre fichier semble compromis. Merci de vérifier s’il n’existe pas une injection de script.

note: translators: %1$s expands to the number of languages All in One SEO Pack has been translated into. $2%s to the percentage translated of the current language, $3%s to the language name, %4$s and %5$s to anchor tags with link to translation page at translate.wordpress.org
en: All in One SEO Pack has been translated into %1$s languages, but currently the %3$s translation is only %2$s percent complete. %4$s Click here %5$s to help get it to 100 percent.
fr: All in One SEO Pack a été traduit en %1$s langues, mais actuellement la traduction %3$s est seulement complétée à %2$s pour cent. %4$s Cliquez ici %5$s pour aider à la porter à 100 pour cent.

en: Sorry, you can't do that. Please choose a platform and then click Analyze or Convert.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas faire cela. Veuillez choisir une plate-forme, puis cliquez sur Analyser ou Convertir.

en: New in 2.4: Improved support for taxonomies, Woocommerce and massive performance improvements under the hood! Please review your settings on each options page!
fr: Nouveau dans la version 2.4&nbsp;: amélioration de la prise en charge des taxinomies, de WooCommerce et d’importantes améliorations des performances&nbsp;! Merci de passer en revue vos paramètres sur chaque page de réglage&nbsp;!

en: Capitalize Tag and Search Titles:
fr: Mettre en majuscules les étiquettes et mots-clés&nbsp;:

en: Convert
fr: Convertir

en: Analyze
fr: Analyser

en: Themes
fr: Th&egrave;mes

en: Plugins
fr: Extensions

en: Choose platform:
fr: Choisissez une plateforme&nbsp;:

en: Import SEO data from:
fr: Importer les données SEO depuis :

en: Before performing an import, we strongly recommend that you make a backup of your site. We use and recommend %s BackupBuddy %s for backups.
fr: Avant d’effectuer une importation, nous recommandons fortement d’effectuer une sauvegarde de votre site. Nous utilisons et vous recommandons %s BackupBuddy %s pour vos sauvegardes.

en: Click "Convert" to perform the import. After the import has completed, you will be alerted to how many records were imported, and how many records had to be ignored, based on the criteria above.
fr: Cliquez sur «&nbsp;Convertir&nbsp;» pour effectuer l’importation. Une fois l’importation terminée, vous serez informés du nombre d’enregistrements qui ont été importés et du nombre d’enregistrements qui ont été ignorés, sur la base des critères ci-dessus.

en: Some plugins and themes do not share similar data, or they store data in a non-standard way. If we cannot import this data, it will remain unchanged in your database. Any compatible SEO data will be displayed for you to review. If a post or page already has SEO data in All in One SEO Pack, we will not import data from another plugin/theme.
fr: Certaines extensions ou thèmes ne partagent pas de données similaires, ou stockent leurs données d’une qui n’est pas standard. Si nous ne pouvons pas importer ces données, elles resteront inchangées dans votre base de données. Toutes les données SEO compatibles seront affichées pour vous permettre de les passer en revue. Si un article ou une page contient déjà des données SEO de All in One SEO Pack, nous n’importerons pas ces données en provenance d’une autre extension ou d’un autre thème.

en: Please Note:
fr: Veuillez noter&nbsp;:

en: Click "Analyze" for a list of SEO data that can be imported into All in One SEO Pack, along with the number of records that will be imported.
fr: Cliquez sur «&nbsp;Analyser&nbsp;» pour une liste des données SEO qui peuvent être importées dans All in One SEO Pack, ainsi que le nombre d’enregistrements qui seront importés.

en: Use the drop down below to choose which plugin or theme you wish to import SEO data from.
fr: Utilisez le menu déroulant ci-dessous pour sélectionner l’extension ou le thème depuis lequel vous souhaitez importer des données SEO.

en: Import SEO Settings
fr: Importer les réglages SEO

en: Conversion Results
fr: Résultats de conversion

en: Compatible data:
fr: Données compatibles&nbsp;:

en: <p>Analyzing records in a %s to %s conversion&hellip;
fr: <p>Analyse des enregistrements avec conversion de %s à %s&hellip;

en: Sorry, something went wrong. Please try again
fr: Désolé, quelque chose s’est mal passé. Veuillez réessayer

en: Analysis Results
fr: Résultats de l’analyse

en: SEO Data Import
fr: Données SEO importées

en: Import SEO Data
fr: Importer les données SEO

en: All in One SEO has been deactivated
fr: All in One SEO Pack a été désactivé

en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %simport its settings%s?
fr: L’extension All in One SEO Pack a été détectée. Voulez-vous %simporter ses réglages%s&nbsp;?

en: The plugin Yoast SEO has been detected. Do you want to %simport its settings%s into All in One SEO Pack?
fr: L’extension Yoast SEO a été détectée. Voulez-vous %simporter ses réglages%s dans All in One SEO Pack ?

en: Pro Version Only
fr: Version Pro uniquement

en: %s Upgrade%s to All in One SEO Pack Pro for increased SEO compatibility for your products.
fr: %s Mettre à niveau %s vers All in One SEO Pack Pro pour une compatibilité SEO accrue SEO pour produits.

en: We've detected you're running WooCommerce.
fr: Nous avons détecté que vous utilisiez WooCommerce.

note: Description of the plugin/theme
en: Out-of-the-box SEO for your WordPress blog. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs or business sites, SEO for ecommerce sites, and much more. More than 30 million downloads since 2007.
fr: SEO prêt à l’emploi pour votre blog. Comporte des fonctionnalités de plans de site XML, de prise en charge des types de contenu personnalisés, SEO pour blogs, sites professionnels ou e-commerce, et bien d’autres choses. Plus de 30 million de téléchargement depuis 2007.

en: Check For Updates
fr: Vérifier les mises à jour

en: %s has checked for updates.
fr: %s a vérifié les mises à jour.

en: Create and manage your Video Sitemap using this feature and submit your Video Sitemap to Google, Bing/Yahoo and Ask.com.
fr: Créez et gérez votre plan de site vidéo en utilisant ce module et soumettez-le à Google, Bing/Yahoo et Ask.com.

en: Image SEO
fr: SEO image

en: Use Custom Blocklists
fr: Utiliser des listes de blocage personnalsées

en: Block Referral Spam using HTTP
fr: Bloquer les référants indésirables en utilisant HTTP

en: Block Bad Bots using HTTP
fr: Bloquer les robots nocifs en utilisant HTTP

en: Block Referral Spam using HTTP.
fr: Bloquer les référants indésirables en utilisant HTTP.

en: Manage Licenses
fr: Gérer les licences

en: Notice:
fr: Notification&nbsp;:

en:  Need a license key?
fr:  Besoin d’une clé de licence&nbsp;?

en: License Key is not set yet or invalid.
fr: La clé de licence n’a pas encore été définie ou est invalide.

en: Purchase one now
fr: Acheter maintenant

en: Finished scanning posts
fr: Analyse des articles terminée

en: Scan
fr: Analyse

en: You do not have access to this page; try logging in as an administrator.
fr: Vous n’avez pas accès à cette page&nbsp;; essayez de vous connecter en tant qu’administrateur.

en: Enable this option to only allow access to your sitemap by site administrators and major search engines.
fr: Activez ceci pour n’autoriser l’accès au plan du site qu’aux administrateurs et principaux moteurs de recherche.

en: If checked, only posts that have videos in them will be displayed on the sitemap.
fr: Si coché, seuls les articles contenant des vidéos apparaitront dans le plan de site.

en: Press the Scan button to scan your posts for videos! Do this if video content from a post or posts is not showing up in your sitemap.
fr: Appuyez sur le bouton d’analyse pour scanner les articles afin de trouver des vidéos&nbsp;! Faites cela si du contenu vidéo d’un article ou des articles n’apparait pas sur le plan de site.

en: Restrict Access to Video Sitemap
fr: Restreindre l’accès au plan de site des vidéos

en: Scan Posts For Videos
fr: Analyser les articles pour trouver des vidéos

en: Show Only Posts With Videos
fr: Afficher uniquement les articles avec des vidéos

en: Upgrade to Pro
fr: Passer à la version Pro

en: SEO Settings
fr: Réglages SEO

en: About
fr: &Agrave; propos

en: Debug String
fr: Information de débogage

en: Thank you for running the latest and greatest All in One SEO Pack Pro ever! Please review your settings, as we're always adding new features for you!
fr: Merci d’utiliser le dernier et meilleur All in One SEO Pack Pro à ce jour&nbsp;! Pensez à vérifier vos réglages, nous ajoutons constamment de nouvelles fonctionnalités pour vous&nbsp;!

en: %taxonomy_description% - The description of the taxonomy
fr: %taxonomy_description% - La description de la taxinomie

en: %taxonomy_title% - The original title of the taxonomy
fr: %taxonomy_title% - Le titre original de la taxinomie

en: Taxonomy Title Format:
fr: Format du titre de la taxinomie :

en: Support Forum
fr: Forum de support

en: SEO on only these taxonomies:
fr: Le référencement se fera uniquement sur ces taxinomies :

en: License Key:
fr: Clé de licence&nbsp;:

en: Use these checkboxes to select which Taxonomies you want to use All in One SEO Pack with.
fr: Utilisez ces cases à cocher pour sélectionner les types de contenu pour lesquels vous souhaitez utiliser All in One SEO Pack.

en: This will be the license key received when the product was purchased. This is used for automatic upgrades.
fr: Ce sera la clé de licence reçue lorsque le produit a été acheté. Cette clé est utilisée pour les mises à jour automatiques.

en: Facebook App ID
fr: App ID Facebook

en: Facebook Admin ID
fr: Admin ID Facebook

en: Enter your Facebook App ID here. Information about how to get your Facebook App ID can be found at https://developers.facebook.com/docs/apps/register
fr: Saisissez ici votre App ID Facebook. Vous trouverez des informations sur la façon d’obtenir cet App ID Facebook sur https://developers.facebook.com/docs/apps/register

en: You can %s click here%s to go to your reading settings and toggle your blog visibility.
fr: Vous pouvez %s cliquer ici%s pour vous rendre dans les options de lecture et changer la visibilité de votre blog.

en: Warning: You're blocking access to search engines.
fr: Attention&nbsp;: Vous bloquez l’accès aux moteurs de recherche.

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: All In One SEO Pack
fr: All in One SEO Pack

en: Failed to notify %s about changes to your sitemap at %s, unable to access via wp_remote_get().
fr: Échec lors de la notification à %s des changements intervenus sur votre plan de site à %s, impossible d’utiliser wp_remote_get().

en: Failed to notify %s about changes to your sitemap at %s, error code %s.
fr: Échec lors de la notification à %s des changements intervenus sur votre plan de site à %s, code d’erreur %s.

en: static
fr: statique

en: dynamic
fr: dynamique

en: compressed
fr: compressé

en: Delete Conflicting Files
fr: Supprimer les fichiers en conflit

en: Rename Conflicting Files
fr: Renommer les fichiers en conflit

en: Potential conflict with unknown file %s.
fr: Conflit potentiel avec le fichier inconnu %s.

en: Warning: a static sitemap '%s' generated by All in One SEO Pack %s on %s already exists that may conflict with dynamic sitemap generation.
fr: Attention&nbsp;: un plan de site statique «&nbsp;%s&nbsp;» générés par All in One SEO Pack %s sur %s existe déjà et cela peut entrer en conflit avec la génération dynamique de plan de site.

en: Couldn't find file %s!
fr: Impossible de trouver le fichier %s&nbsp;!

en: Renamed %s to %s.
fr: %s renommé en %s.

en: Couldn't rename file %s!
fr: Impossible de renommer le fichier %s&nbsp;!

en: Deleted %s.
fr: %s supprimé(s).

en: Warning: dynamic sitemap generation must have permalinks enabled.
fr: Attention&nbsp;: la génération dynamique de plan de site nécessite l’activation des permaliens.

en: Warning: your privacy settings are configured to ask search engines to not index your site; you can change this under %s for your blog.
fr: Attention&nbsp;: vos réglages de confidentialité sont configurés pour demander aux moteurs de recherche de ne pas indexer votre site&nbsp;; vous pouvez modifier ceci sous %s pour votre blog.

en: Privacy Settings
fr: Réglages de confidentialité

en: Reading Settings
fr: Réglages de lecture

en: Dynamic sitemap generation does not appear to be using the correct rewrite rules; please disable any other sitemap plugins or functionality on your site and reset your permalinks.
fr: La génération dynamique de plan de site ne semble pas utiliser des règles de réécriture correctes&nbsp;; merci de désactiver tout autre extension de plan de site sur votre site puis de réinitialiser les permaliens.

en: view your sitemap
fr: voir votre plan de site

en: Update Sitemap
fr: Mise à jour du plan de site

en:  Taxonomy
fr:  Taxinomie

en:  Post Type
fr:  Type de contenu

en: Manually set the frequency for the
fr: Définir manuellement la fréquence de

en: Manually set the priority for the
fr: Définir manuellement la priorité de

en: All Taxonomies
fr: Toutes les taxinomies

en: All Post Types
fr: Tous les types de contenu

en: Media / Attachments
fr: Médias / Pièces jointes

en: Daily scheduled sitemap check has finished.
fr: La vérification quotidienne du plan de site est terminée.

en: Once Monthly
fr: Une fois par mois

en: Once Weekly
fr: Une fois par semaine

en: Frequencies
fr: Fréquences

en: Priorities
fr: Priorités

en: Excluded Items
fr: Éléments exclus

en: Excluded Pages
fr: Pages exclues

en: Excluded Categories
fr: Catégories exclues

en: Add URL
fr: Ajouter l’URL

en: Additional Pages
fr: Pages supplémentaires

en: Last Modified
fr: Dernière modification

en: Page Frequency
fr: Fréquence de la page

en: Page Priority
fr: Priorité de la page

en: Page URL
fr: URL de la page

en: Enter information below for any additional links for your sitemap not already managed through WordPress.
fr: Entrez ci-dessous les liens vers des pages aditionnelles qui doivent figurer dans votre plan de site mais ne sont pas gérées sous WordPress.

en: Manually set the %s of your %s.
fr: Définir manuellement le %s de votre %s.

en: author pages
fr: pages d’auteurs

en: archive pages
fr: pages d’archives

en: taxonomies
fr: taxinomies

en: posts
fr: articles

en: homepage
fr: page d’accueil

en: frequency
fr: fréquence

en: priority
fr: priorité

en: Select Individual
fr: Sélectionnez individuellement

en: Do Not Override
fr: Ne pas écraser

en: Sitemap Status
fr: État du plan de site

en: Dynamically Generate Sitemap
fr: Générer dynamiquement le plan de site

en: Link From Virtual Robots.txt
fr: Lien depuis le fichier virtuel robots.txt

en: Create Compressed Sitemap
fr: Créer plan de site compressé

en: Include Author Pages
fr: Inclure les pages d’auteur

en: Include Date Archive Pages
fr: Inclure les pages d’archives par date

en: Taxonomies
fr: Taxinomies

en: Post Types
fr: Types de contenu

en: Maximum Posts Per Sitemap
fr: Articles maximum par plan de site

en: Paginate Sitemap Indexes
fr: Paginer les index de plan de site

en: Enable Sitemap Indexes
fr: Activer les index de plan de site

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: Weekly
fr: Hebdomadairement

en: Daily
fr: Quotidien

en: No Schedule
fr: Pas de planification

en: Schedule Updates
fr: Planification des mises à jour

en: Filename Prefix
fr: Préfixe du nom de fichier

en: Use page slugs or page IDs, seperated by commas, to exclude pages from the sitemap.
fr: Saisissez les identifiants ou ID de page, séparés par des virgules, pour exclure ces pages du plan de site.

en: Entries from these categories will be excluded from the sitemap.
fr: Les éléments de ces catégories seront exclus du plan de site.

en: Last modified date of the page.
fr: Date de la dernière modification de la page.

en: The frequency of the page.
fr: La fréquence de la page.

en: The priority of the page.
fr: La priorité de la page.

en: URL to the page.
fr: URL de la page.

en: Places a link to your Sitemap.xml into your virtual Robots.txt file.
fr: Met en place un lien vers le fichier sitemap.xml dans votre fichier robots.txt.

en: Create a compressed sitemap file in .xml.gz format.
fr: Créer un fichier de plan de site compressé au format .xml.gz.

en: Include Author Archives in your sitemap.
fr: Inclure les archives par auteur dans votre plan de site.

en: Include Date Archives in your sitemap.
fr: Inclure les archives par date dans le plan de site.

en: Select which taxonomy archives appear in your sitemap
fr: Sélectionnez quelle classification archives apparaissent dans votre sitemap

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
fr: Sélectionnez les types de contenu devant être présents dans le plan de site.

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
fr: Vous permet de spécifier le nombre maximal d’articles dans le plan de site (jusqu’à 50000).

en: Split long sitemaps into separate files.
fr: Diviser les plans de site volumineux dans des fichiers séparés.

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. Enable this only if your sitemap contains over 50,000 URLs or the file is over 5MB in size.
fr: Organisez les entrées du plan de site dans des fichiers distincts. Activez ceci uniquement si votre plan de site contient plus de 50000 URL ou si le fichier a une taille supérieure à 5MB.

en: Notify search engines based on the selected schedule, and also update static sitemap daily if in use. (this uses WP-Cron, so make sure this is working properly on your server as well)
fr: Notifier les moteurs de recherche sur la base de la planification sélectionnée, et mettre à jour quotidiennement le plan de site statique (cette fonctionnalité utilise WP-Cron, alors assurez-vous que tout est correctement paramètré sur votre serveur)

en: Specifies the name of your sitemap file. This will default to 'sitemap'.
fr: Spécifie le nom de votre fichier de plan de site. Ce sera par défaut «&nbsp;sitemap&nbsp;».

en: XML Sitemap
fr: Plan de site XML

en: More Information
fr: Plus d’informations

en: The red indicator means that the syntax is invalid for a robots.txt file.
fr: L’indicateur rouge signifie que la syntaxe n’est pas valide pour un fichier robots.txt.

en: The yellow indicator means that a non-standard extension was recognized; not all crawlers may recognize it or interpret it the same way. The Allow and Sitemap directives are commonly used by Google and Yahoo.
fr: L’indicateur jaune signifie qu’une extension non standard a été trouvée&nbsp;; seuls certains robots peuvent la reconnaître et l’interpréter de la même manière. Les directives «&nbsp;Allow&nbsp;» et «&nbsp;Sitemap&nbsp;» sont couramment utilisés par Google et Yahoo.

en: Legend
fr: Légende

en: Proposed Changes
fr: Modifications proposées

en: Current File
fr: Fichier courant

en: Your Robots.txt file has been optimized.  Here are the results and recommendations.  Click the Update Robots.txt File button below to write these changes to your Robots.txt file.  Click the Disregard Changes button to ignore these recommendations and keep your current Robots.txt file.
fr: Votre fichier robots.txt a été optimisé. Voici les résultats et les recommandations. Cliquez sur le bouton «&nbsp;Mettre à jour le fichier robots.txt&nbsp;» ci-dessous pour écrire ces modifications dans votre fichier robots.txt. Cliquez sur le bouton «&nbsp;Annuler les modifications&nbsp;» pour ignorer ces recommandations et conserver votre fichier robots.txt actuel.

en: Optimize your Robots.txt File
fr: Optimiser votre fichier robots.txt

en: Create a Robots.txt File
fr: Créer un fichier robots.txt

en: Optimize
fr: Optimiser

en: Disregard Changes
fr: Annuler les modifications

en: Update Robots.txt File
fr: Mettre à jour le fichier robots.txt

en: Click the Optimize button below and All in One SEO Pack will analyze your Robots.txt file to make sure it complies with the standards for Robots.txt files.  The results will be displayed in a table below.
fr: Cliquez sur le bouton «&nbsp;Optimiser&nbsp;» ci-dessous et All in One SEO Pack vérifiera votre fichier robots.txt pour s’assurer qu’il est conforme aux normes pour ce type de fichier. Les résultats seront affichés dans un tableau ci-dessous.

en: Delete Robots.txt File
fr: Supprimer le fichier robots.txt

en: Save Robots.txt File
fr: Mettre à jour le fichier robots.txt

en: Add Rule
fr: Ajouter une règle

en: Generate Robots.txt
fr: Générer le fichier robots.txt

en: Use the rule builder below to add rules to create a new Robots.txt file.  If you already have a Robots.txt file you should use the File Editor feature in All in One SEO Pack to edit it or you can delete your current Robots.txt file and start a new one with the rule builder below.
fr: Utilisez le générateur de règles ci-dessous pour ajouter des règles et créer un nouveau fichier robots.txt. Si vous avez déjà un fichier robots.txt, vous devez utiliser le module «&nbsp;Éditeur de fichier&nbsp;» de All in One SEO Pack pour le modifier&nbsp;; vous pouvez aussi supprimer votre fichier robots.txt actuel et en faire un nouveau avec le générateur de règles ci-dessous.

en: Directory Path
fr: Chemin du répertoire

en: User Agent
fr: Agent utilisateur

en: Rule Type
fr: Type de règle

en: Submit
fr: Envoyer

en: E-mail debug information
fr: Envoyer les informations de débogage par e-mail

en: Error: please enter an e-mail address before submitting.
fr: Erreur&nbsp;: merci de saisir une adresse e-mail avant de valider.

en: Failed to send to %s.
fr: Échec de l’envoi à %s.

en: Sent to %s.
fr: Envoyé à %s.

en: Form submission error: verification check failed.
fr: Erreur de validation de fomrulaire&nbsp;: la vérification a échoué.

en: All in One SEO Pack Pro Debug Info
fr: Informations de débogage de All in One SEO Pack Pro

en: Active Theme
fr: Thème activé

en: WordPress DB Version
fr: Version BD WordPress

en: WordPress Version
fr: Version de WordPress

en: Home URL
fr: URL de la page d’accueil

en: Site URL
fr: URL du site

en: PHP XML support
fr: Support XML PHP

en: PHP IPTC support
fr: Support IPTC PHP

en: PHP Exif support
fr: Support Exif PHP

en: PHP Max Script Execute Time
fr: Temps d’exécution maximal d’un script PHP

en: PHP Max Post Size
fr: Taille maximale de données reçues

en: PHP Max Upload Size
fr: Taille maximale d’envoi PHP

en: PHP Memory Limit
fr: Limite de mémoire PHP

en: PHP Allow URL fopen
fr: Autoriser URL fopen PHP

en: PHP Version
fr: Version PHP

en: SQL Mode
fr: Mode SQL

en: MYSQL Version
fr: Version MYSQL

en: Memory usage
fr: Utilisation de la mémoire

en: Server
fr: Serveur

en: Operating System
fr: Système d’exploitation

en: Yes
fr: Oui

en:  MByte
fr:  MOctet

en: Off
fr: Arrêt

en: On
fr: Marche

en: Not set
fr: Non défini

en: System Status
fr: État du système

en: No limit
fr: Pas de limitation

en: Raise execution time
fr: Augmenter le temps d’exécution

en: Use the system default
fr: Utiliser la valeur par défaut du système

en: Raise memory limit
fr: Augmenter la limite de mémoire

en: Use output buffering to ensure that the title gets rewritten. Enable this option if you run into issues with the title tag being set by your theme or another plugin.
fr: Utilisez la mémoire tampon de sortie pour vous assurer que le titre est bien réécrit. Activez cette option si vous rencontrez des problèmes avec la balise méta de titre définie par votre thème ou une autre extension.

en: This setting allows you to raise your PHP execution time to a reasonable value.
fr: Ce réglage vous permet d’augmenter le temps d’exécution maximal de PHP à une valeur raisonnable.

en: This setting allows you to raise your PHP memory limit to a reasonable value. Note: WordPress core and other WordPress plugins may also change the value of the memory limit.
fr: Ce réglage vous permet d’augmenter la limite de mémoire utilisée par PHP à une valeur raisonnable. Remarque&nbsp;: WordPress et certaines extensions peuvent également modifier la valeur de cette limite de mémoire.

en: Choose a default value that best describes the content of your post type.
fr: Choisissez une valeur par défaut qui décrit le mieux votre type de contenu.

en: Object Type
fr: Type d’objet

en: Scan your site for duplicate social meta tags.
fr: Balayez votre site pour les balises méta sociales en double.

en: Scan Now
fr: Analyser maintenant

en: Default
fr: Par défaut

en: Blog on front page detected, suggested Facebook Object Type is 'blog'.
fr: Une page d’accueil de type blog a été détectée, le type objet Facebook suggéré est «&nbsp; blog&nbsp;».

en: Static front page detected, suggested Facebook Object Type is 'website'.
fr: Une page d’accueil statique a été détectée, le type objet Facebook suggéré est «&nbsp;website&nbsp;».

en: Scan Social Meta
fr: Analyser les balises méta sociales

en: Twitter Settings
fr: Réglages Twitter

en: Facebook Settings
fr: Réglages Facebook

en: Image Settings
fr: Réglages de l’image

en: Social Settings
fr: Réglages sociaux

en: Associated Name
fr: Nom associé

en: Organization
fr: Organisation

en: Person
fr: Individu

en: Person or Organization?
fr: Individu ou organisation&nbsp;?

en: Social Profile Links
fr: Liens du profil social

en: Show Facebook Author on Articles
fr: Afficher l’auteur Facebook sur les articles

en: Show Facebook Publisher on Articles
fr: Afficher l’éditeur Facebook sur les articles

en: Article Tags
fr: Étiquettes d’arcticle

en: Article Section
fr: Section d’article

en: Debug This Post
fr: Déboguer ce contenu

en: Facebook Debug
fr: Débogage Facebook

en: Enable Facebook Meta for
fr: Activer les méta Facebook pour

en: Use Post Tags In Article Tags
fr: Utiliser les étiquettes dans les balises d’articles

en: Use Categories In Article Tags
fr: Utiliser les catégories dans les balises d’articles

en: Use Keywords In Article Tags
fr: Utiliser les mots-clés dans les balises d’articles

en: Automatically Generate Article Tags
fr: Balises d’articles générées automatiquement

en: Twitter Domain
fr: Domain Twitter

en: Show Twitter Author
fr: Afficher l’auteur Twitter

en: Twitter Site
fr: Site Twitter

en: Twitter Card Type
fr: Type de carte Twitter

en: Summary Large Image
fr: Grande image de résumé

en: Summary
fr: Résumé

en: Default Twitter Card
fr: Carte Twitter par défaut

en: Specify Video Height
fr: Spécifier la hauteur de la vidéo

en: Specify Video Width
fr: Largeur de la vidéo

en: Custom Video
fr: Vidéo personnalisée

en: Specify Image Height
fr: Spécifier la hauteur de l’image

en: Specify Image Width
fr: Spécifier largeur de l’image

en: Custom Image
fr: Image personnalisée

en: Facebook Object Type
fr: Type d’objet Facebook

en: Use Custom Field For Image
fr: Utiliser un champ personnalisé pour l’image

en: Default Image Height
fr: Hauteur par défaut de l’image

en: Default Image Width
fr: Largeur par défaut de l’image

en: Default OG:Image
fr: OG:Image par défaut

en: Use Default If No Image Found
fr: Utiliser la valeur par défaut si l’image n’est pas trouvée

en: First Available Image
fr: Première image disponible

en: Post Author Image
fr: Image de l’auteur de l’article

en: Image From Custom Field
fr: Image du champ personnalisé

en: First Image In Content
fr: Première image dans le contenu

en: First Attached Image
fr: Première image attachée

en: Featured Image
fr: Image à la une

en: Default Image
fr: Image par défaut

en: Select OG:Image Source
fr: Choisir la source pour OG:Image

en: Home Article Tags
fr: Balises méta de la page d’accueil

en: Home Image
fr: Image d’accueil

en: Home Description
fr: Description de la page d’accueil

en: Home Title
fr: Titre de la page d’accueil

en: Site Name
fr: Nom du site

en: Run Shortcodes In Description
fr: Exécuter les codes courts dans la description

en: Run Shortcodes In Title
fr: Exécuter les codes courts dans le titre

en: Use AIOSEO Title and Description
fr: Utiliser le titre et la description de All in One SEO Pack

en: Scan Header
fr: Analyser l’entête

en:  characters. Open Graph allows up to a maximum of %s chars for the %s.
fr:  caractères. Open Graph autorise un maximum de %s caractères pour le %s.

en: Add the name of the person or organization who owns these profiles.
fr: Ajouter le nom de l’individu ou de l’organisation qui possède ces profils.

en: Add URLs for your website's social profiles here (Facebook, Twitter, Google+, Instagram, LinkedIn), one per line.
fr: Ajoutez ici les URL des profils sociaux pour votre site web (Facebook, Twitter, Google+, Instagram, LinkedIn) à raison d’une par ligne.

en: Are the social profile links for your website for a person or an organization?
fr: Les liens de profils sociaux pour votre site web correspondent-ils à un individu ou une organisation&nbsp;?

en: Allows your authors to be identified by their Facebook pages as content authors on the Opengraph meta for their articles.
fr: Permet à vos auteurs d’être identifiés par leurs pages Facebook comme auteurs de contenu dans les balises Open Graph de leurs articles.

en: Link articles to the Facebook page associated with your website.
fr: Lier les articles à la page Facebook associée à votre site.

en: This Open Graph meta allows you to add a list of keywords that best describe this content.
fr: Cette balise méta Open Graph vous permet d’ajouter une liste dde mots-clés décrivant au mieux ce contenu.

en: This Open Graph meta allows you to add a general section name that best describes this content.
fr: Cette balise méta Open Graph vous permet d’ajouter un nom de section générale décrivant au mieux ce contenu.

en: Press this button to have Facebook re-fetch and debug this page.
fr: Appuyez sur ce bouton pour que Facebook récupère et débogue de nouveau cette page.

en: Select the Open Graph type that best describes the content of this Page or Post.
fr: Sélectionnez le type Open Graph qui décrit le mieux le contenu de cette page ou article.

en: This is the Open Graph description of this Page or Post.
fr: Ceci est la description Open Graph de cette page ou de cet article.

en: This is the Open Graph title of this Page or Post.
fr: Ceci est le titre Open Graph de cette page ou de cet article.

en: Select which Post Types you want to use All in One SEO Pack to set Open Graph meta values for.
fr: Sélectionnez les types de contenu pour lesquels All in One SEO Pack doit générer les attributs Open Graph.

en: Use post tags in generated article tags.
fr: Utiliser les étiquettes d’article dans les balises méta.

en: Use categories in generated article tags.
fr: Utiliser les catégories dans les balises d’articles générées.

en: Use keywords in generated article tags.
fr: Utiliser les mots-clés dans les balises d’articles générées.

en: Automatically generate article tags for Facebook type article when not provided.
fr: Générer automatiquement les balises d’article pour le type d’article Facebook quand il n’est pas fourni.

en: Enter the name of your website here.
fr: Saisissez le nom de votre site ici.

en: Allows your authors to be identified by their Twitter usernames as content creators on the Twitter cards for their posts.
fr: Permet à vos auteurs d’être identifiés par leurs noms d’utilisateur Twitter comme auteurs de contenu dans les cartes Twitter de leurs articles.

en: Enter the Twitter username associated with your website here.
fr: Saisissez ici le nom d’utilisateur Twitter associé à votre site.

en: Select the default type of Twitter card to display.
fr: Choisissez le type de carte Twitter à afficher.

en: Enter the height for your Open Graph video in pixels (i.e. 600).
fr: Entrez la hauteur en pixels de votre vidéo pour Open Graph (par exemple 600).

en: Enter the width for your Open Graph video in pixels (i.e. 600).
fr: Entrez la largeur en pixels de votre vidéo pour Open Graph (par exemple 600).

en: This option lets you specify a link to the Open Graph video used on this Page or Post.
fr: Cette option vous permet de spécifier un lien vers la vidéo Open Graph utilisée sur cette page ou article.

en: Enter the height for your Open Graph image in pixels (i.e. 600).
fr: Entrez la hauteur en pixels de votre image pour Open Graph (par exemple 600).

en: Enter the width for your Open Graph image in pixels (i.e. 600).
fr: Entrez la hauteur en pixels de votre image pour Open Graph (par exemple 600).

en: This option lets you upload an image to use as the Open Graph image for this Page or Post.
fr: Cette option vous permet de mettre en ligne une image à utiliser comme image Open Graph pour cette page ou article.

en: This option lets you select the Open Graph image that will be used for this Page or Post, overriding the default settings.
fr: Cette option vous permet de sélectionner l’image Open Graph qui sera utilisée pour cette page ou article, en outrepassant les paramètres par défaut.

en: Set the Open Graph type for your website as either a blog or a website.
fr: Définissez le type d’Open Graph de votre site comme étant un blog ou un site web.

en: Enter the name of a custom field (or multiple field names separated by commas) to use that field to specify the Open Graph image on Pages or Posts.
fr: Saisissez le nom d’un champ personnalisé (ou plusieurs noms de champs séparés par des virgules) pour utiliser ce(s) champ(s) pour spécifier l’image Open Graph à utiliser pour les pages ou articles.

en: This option lets you set a default height for your images, where unspecified.
fr: Cette option vous permet de définir une hauteur par défaut pour vos images, lorsqu’elle est non spécifiée.

en: This option lets you set a default width for your images, where unspecified.
fr: Cette option vous permet de définir une largeur par défaut pour vos images, lorsqu’elle est non spécifiée.

en: This option sets a default image that can be used for the Open Graph image. You can upload an image, select an image from your Media Library or paste the URL of an image here.
fr: Cette option définit l’image par défaut qui peut être utilisé comme image Open Graph. Vous pouvez mettre en ligne une image, sélectionnez une image à partir de votre bibliothèque de médias ou collez l’URL d’une image ici.

en: This option lets you fall back to the default image if no image could be found above.
fr: Cette option vous permet de revenir à l’image par défaut si aucune image n’a pu être trouvée avant.

en: This option lets you choose which image will be displayed by default for the Open Graph image. You may override this on individual posts.
fr: Cette option vous permet de choisir quelle image va être affichée par défaut comme image Open Graph. Vous pouvez outrepasser cette option individuellement sur chaque article.

en: The Home Tag allows you to add a list of keywords that best describe your home page content.
fr: La balise de page d’accueil vous permet d’ajouter une liste des mots-clés qui décrivent le mieux le contenu de votre page d’accueil.

en: The Home Image is the Open Graph image for your home page.
fr: L’image d’accueil correspond à l’image Open Graph de votre page d’accueil.

en: The Home Description is the Open Graph description for your home page.
fr: La description d’accueil correspond à la description Open Graph de votre page d’accueil.

en: The Home Title is the Open Graph title for your home page.
fr: Le titre de votre page d’accueil correspond au titre Open Graph de votre page d’accueil.

en: The Site Name is the name that is used to identify your website.
fr: Le nom du site est utilisé pour identifier votre site web.

en: Run shortcodes that appear in social description meta tags.
fr: Exécuter les codes courts présents dans balises méta pour description sociale.

en: Run shortcodes that appear in social title meta tags.
fr: Exécuter les codes courts présents dans balises méta pour titre social.

en: Checking this box will use the Home Title and Home Description set in All in One SEO Pack, General Settings as the Open Graph title and description for your home page.
fr: Cochez ceci pour utiliser le titre et la description de la page d’accueil définis dans les réglages généraux de All in One SEO Pack comme titre et description Open Graph de votre page d’accueil.

en: Website
fr: Site web

en: Episode
fr: Épisode

en: TV Show
fr: Émission TV

en: Song
fr: Chanson

en: Product
fr: Produit

en: Movie
fr: Film

en: Game
fr: Jeu

en: Food
fr: Nourriture

en: Drink
fr: Boisson

en: Book
fr: Livre

en: State Province
fr: État/Province

en: Landmark
fr: Point de repère

en: Country
fr: Pays

en: City
fr: Ville

en: Public Figure
fr: Personnage public

en: Profile
fr: Profil

en: Politician
fr: Politicien

en: Musician
fr: Musicien

en: Director
fr: Réalisateur

en: Author
fr: Auteur

en: Athlete
fr: Athlète

en: Actor
fr: Acteur

en: University
fr: Université

en: School
fr: École

en: Non Profit
fr: Non lucratif

en: Government
fr: Gouvernement

en: Band
fr: Groupe

en: Sports Team
fr: Équipe de sport

en: Sports League
fr: Ligue sportive

en: Cause
fr: Motif

en: Hotel
fr: Hôtel

en: Cafe
fr: Café

en: Company
fr: Entreprise

en: Activity
fr: Acticité

en: Update Options
fr: Modifier les options

en: All in One SEO Options Updated.
fr: Options de All in One SEO Pack mises à jour.

en: Options Reset.
fr: Réinitialisation des options.

en: Security Check - If you receive this in error, log out and back in to WordPress
fr: Vérification de sécurité - si vous obtenez cette erreur, déconnectez-vous puis reconnectez-vous à WordPress

en: Click for Help!
fr: Cliquez pour obtenir de l’aide&nbsp;!

en:  characters. Most search engines use a maximum of %s chars for the %s.
fr:  caractères. Les moteurs de recherche utilisent au maximum %s caractères pour le %s.

en: Click here for documentation on this setting
fr: Cliquez ici pour obtenir de la documentation concernant ce réglage

en: Settings export file for All in One SEO Pack
fr: Réglalges du fichier d’exportation pour All in One SEO Pack

en: <b>Warning:</b> This following post could not be found: <b>"%s"</b>
fr: <b>Attention :</b> l’article <b>«&nbsp;%s&nbsp;»</b> n’a pas pu être trouvé

en: <b>Warning:</b> Line not matched: <b>"%s"</b>, On Line: <b>%s</b>
fr: <b>Attention&nbsp;:</b> pas de correspondance pour <b>«&nbsp;%s&nbsp;»,</b> ligne <b>%s</b>

en: You may change this by activating or deactivating
    						modules in the Feature Manager.
fr: Vous pouvez changer cela en activant ou désactivant
    						des modules dans le gestionnaire de modules.

en: There are no other modules currently loaded!
fr: Il n’y a pas d’autres modules actuellement chargés&nbsp;!

en: Export
fr: Exporter

en: Note: If General Settings is checked, the
    								General Settings, the Feature Manager settings,
    								and the following currently active modules will
    								have their settings data exported:
fr: Remarque&nbsp;: si «&nbsp;réglages généraux&nbsp;» est coché,
    								les réglages généraux, les réglages du gestionnaire de modules
    								ainsi que les réglages des modules suivants
    								auront leurs données de réglage exportées&nbsp;:

en: Export Post Types:
fr: Exporter les types de contenu&nbsp;:

en: Export Settings
fr: Exportation des réglages

en: Import
fr: Importer

en: Select which Post Types you want to export your All in One SEO Pack meta data for.<br /><a href='https://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
fr: Sélectionnez pour quels types de contenu vous souhaitez exporter les métadonnées de All in One SEO Pack.<br /><a href='https://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Cliquez ici pour lire la documentation concernant ce réglage</a>

en: You may choose to export settings from active modules, and content from post data.<br /><a href='https://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
fr: Vous pouvez choisir d’exporter les réglages des modules actifs et le contenu des données d'articles.<br /><a href='https://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Cliquez ici pour lire la documentation concernant ce réglage</a>

en: Select a valid All in One SEO Pack ini file and click 'Import' to import options from a previous state or install of All in One SEO Pack.<br /><a href='https://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
fr: Sélectionnez un fichier ini valide de All in One SEO Pack et cliquez sur «&nbsp;Importer&nbsp;» pour importer les options d’un état précédent ou initial de All in One SEO Pack.<br /><a href='https://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Cliquez ici pour lire la documentation concernant ce réglage</a>

en: Please refer to the document for each tool for help in using these to debug your social meta.
fr: Merci de vous référer à la documentation de chaque outil pour déboguer les balises méta sociales.

en: You should avoid duplicate social meta tags. You can use these free tools from Facebook and Twitter to validate your social meta and check for errors:
fr: Vous devez éviter les balises méta sociales en double. Vous pouvez utiliser ces outils gratuits de Facebook et Twitter pour valider vos balises méta sociales et rechercher d’éventuelles erreurs :

en: You may prefer to use the social meta tags that are being output by the other plugin(s) or theme. If so, then you should deactivate this Social Meta feature in All in One SEO Pack Feature Manager.
fr: Vous pouvez préférer l’utilisation des balises méta sociales issues d’autres extensions ou thèmes. Si c’est le cas, vous devriez désactiver le module «&nbsp;métadonnées sociales&nbsp;» dans le gestionnaire de modules de All in One SEO Pack.

en: All in One SEO Pack has detected that a plugin(s) or theme is also outputting social meta tags on your site. You can view this social meta in the source code of your site (check your browser help for instructions on how to view source code).
fr: All in One SEO Pack a détecté qu’une extension ou un thème restituent également des balises méta sociales sur votre site. Vous pouvez voir ces balises méta sociales dans le code source de votre site (consultez l’aide de votre navigateur pour obtenir des instructions sur la façon de voir le code source).

en: What Does This Mean?
fr: Qu’est-ce que cela signifie ?

en: No duplicate meta tags found.
fr: Aucune balise méta dupliquée trouvée.

en: Duplicate %s Meta
fr: %s balises méta dupliquées

en: Row %s not found; no rows were deleted.
fr: Ligne %s introuvable&nbsp;; aucune ligne n’a été supprimée.

en: Unauthorized access; try reloading the page.
fr: Accès non autorisé&nbsp;; essayez de recharger la page.

en: No
fr: Pas de

en: Insert time
fr: Insérer l’heure

en: Revisions
fr: Révisions

en: Slug may not be empty!
fr: L’identifiant ne peut pas être vide !

en: Please wait...
fr: Merci de patienter&hellip;

en: Cancel
fr: Annuler

en: Save
fr: Enregistrer

en: Post
fr: Article

en: Edit
fr: Modifier

en: SEO Keywords
fr: Mots-clés SEO

en: SEO Description
fr: Description SEO

en: SEO Title
fr: Titre SEO

en: Update .htaccess
fr: Mettre à jour le fichier .htaccess

en: Update robots.txt
fr: Mettre à jour le fichier robots.txt

en: Edit robots.txt
fr: Modifier robots.txt

en: Edit .htaccess
fr: Modifier le fichier .htaccess

en: Edit Robots.txt
fr: Modifier le fichier robots.txt

en: .htaccess editor
fr: Éditeur de fichier .htaccess

en: Robots.txt editor
fr: Éditeur de fichier robots.txt

en: Reset Features
fr: Réinitialiser les modules

en: Update Features
fr: Mettre à jour les modules

en: Video Sitemap
fr: Plan de site vidéo

en: Coming Soon...
fr: À venir&hellip;

en: Exports and imports your All in One SEO Pack plugin settings.
fr: Exporte et importe les réglages de votre extension All in One SEO Pack.

en: Importer & Exporter
fr: Importation & Exportation

en: Optimize performance related to SEO and check your system status.
fr: Améliorez les performances relatives au SEO et vérifiez l’état de votre système.

en: Stop badly behaving bots from slowing down your website.
fr: Empêchez les robots nocifs de ralentir votre site web.

en: Edit your robots.txt file and your .htaccess file to fine-tune your site.
fr: Modifiez vos fichiers robots.txt et .htaccess pour parfaire votre site.

en: File Editor
fr: Éditeur de fichier

en: Generate and validate your robots.txt file to guide search engines through your site.
fr: Générez et validez votre fichier robots.txt pour orienter les moteurs de recherche au sein de votre site.

en: Activate this feature to add Social Meta data to your site to deliver closer integration between your website/blog and Facebook, Twitter, and Google+.
fr: Activez ce module pour ajouter des métadonnées sociales à votre site et permettre ainsi une intégration plus poussée entre votre site et Facebook, Twitter et Google+.

en: Social Meta
fr: Métadonnées sociales

en: Create and manage your XML Sitemaps using this feature and submit your XML Sitemap to Google, Bing/Yahoo and Ask.com.
fr: Créez et gérez vos plans de site XML en utilisant ce module et soumettez-les à Google, Bing/Yahoo et Ask.com.

en: XML Sitemaps
fr: Plans de site XML

en: Feature Manager
fr: Gestionnaire de modules

en: Main Settings
fr: Réglages principaux

en: Help
fr: Aide

en: Join Our Mailing List
fr: Abonnez-vous à notre liste de diffusion

en: All in One SEO
fr: All in One SEO Pack

en: Upgrade To Pro
fr: Passer à la version Pro

en: Edit SEO
fr: Modifier le SEO

en: Connect With Google Analytics
fr: Se connecter à Google Analytics

en: Remove Stored Credentials
fr: Supprimer les accréditations stockées

en: Disconnect From Google Analytics
fr: Se déconnecter de Google Analytics

en: Debug Warning: All in One SEO Pack meta data was included again from %s filter. Called %s times!
fr: Avertissement de débogage&nbsp;: Les métadonnées de All in One SEO Pack ont été à nouveau inclues avec le filtre %s. Appelé %s fois&nbsp;!

en: Getting started? Read the Beginners Guide
fr: Vous débutez ? Lisez le guide de démarrage

en: Watch video tutorials
fr: Regarder les tutoriels vidéo

en: View the Changelog
fr: Voir le journal des modifications

en: All in One SEO Pro Plugin Changelog
fr: Journal des modifications de l’extension All in One SEO Pack Pro

en: Access our Premium Support Forums
fr: Accéder à nos forums de support Premium

en: All in One SEO Pro Plugin Support Forum
fr: Forum de support de l’extension All in One SEO Pack Pro

en: Read the All in One SEO Pack user guide
fr: Lire le guide d’utilisation de All in One SEO Pack

en: Sign up today and receive a free copy of the e-book 5 SEO Tips for WordPress ($39 value).
fr: Inscrivez-vous aujourd’hui et recevez un exemplaire gratuit de l’e-book 5 SEO Tips for WordPress (d’une valeur de 39$).

en: Join our mailing list for tips, tricks, and WordPress secrets.
fr: Abonnez-vous à notre liste de diffusion pour obtenir des conseils, astuces et secrets de WordPress.

en: UPGRADE TO PRO VERSION
fr: PASSER À LA VERSION PRO

en: Pro Version
fr: Version Pro

en: Reset Dismissed Notices
fr: Réinitialiser les notifications masquées

en: Default - nofollow
fr: Par défaut - nofollow

en: Default - noindex
fr: Par défaut - noindex

en: Reset ALL Settings to Defaults
fr: Réinitialiser TOUS les réglages

en: Reset General Settings to Defaults
fr: Réinitialiser les réglages généraux à leurs valeurs par défaut

en: Thank you for running the latest and greatest All in One SEO Pack ever! New since 2.2: Control who accesses your site with the new Robots.txt Editor and File Editor modules!  Enable them from the Feature Manager.  Remember to review your settings, we have added some new ones!
fr: Merci d’utiliser le dernier et meilleur All in One SEO Pack Pro à ce jour&nbsp;! Nouveau depuis la version 2.2&nbsp;: contrôlez qui accède à votre site avec le nouvel éditeur de fichier robots.txt et le module d’édition de fichier&nbsp;! Activez-les depuis le gestionnaire de modules. Pensez à vérifier vos réglages, nous en avons ajouté quelques-uns&nbsp;!

en: Review Your Settings
fr: Revoir vos réglages

en: Thank you for running the latest and greatest All in One SEO Pack ever! Please review your settings, as we're always adding new features for you!
fr: Merci d’utiliser le dernier et meilleur All in One SEO Pack à ce jour&nbsp;! Pensez à vérifier vos réglages, nous ajoutons constamment de nouvelles fonctionnalités pour vous&nbsp;!

en: Welcome to Version %s!
fr: Bienvenue dans la version %s !

en: %%tax_%s%% - This post's associated %s taxonomy title
fr: %%tax_%s%% - Cet article est associé au titre de la taxinomie %s

en: %post_title% - The original title of the post.
fr: %post_title% - Le titre original de l’article.

en: Title Format:
fr: Format du titre :

en: Everywhere Else
fr: Partout ailleurs

en: Front Page
fr: Page d’accueil

en: Advanced Settings
fr: Réglages avancés

en: Noindex Settings
fr: Réglages noindex

en: Google Settings
fr: Paramétrages de Google

en: Webmaster Verification
fr: Vérification Webmaster

en: Display Settings
fr: Réglages d’affichage

en: Custom Post Type Settings
fr: Réglages pour type de contenu personnalisé

en: Title Settings
fr: Réglages du titre

en: Keyword Settings
fr: Réglages du mot-clé

en: Home Page Settings
fr: Réglages de la page d’accueil

en: Disable Google Analytics
fr: Désactiver Google Analytics

en: Disable on this page/post
fr: Désactiver sur cette page / article

en: Exclude From Sitemap
fr: Exclure du plan du site

en: Robots Meta NOFOLLOW
fr: Meta NOFOLLOW pour les robots

en: Robots Meta NOINDEX
fr: Meta NOINDEX pour les robots

en: Custom Canonical URL
fr: URL canonique personnalisée

en: Keywords (comma separated)
fr: Mots-clés (séparés par une virgule)

en: Title
fr: Titre

en: Preview Snippet
fr: Aperçu de l’extrait

en: Upgrade to All in One SEO Pack Pro Version
fr: Mettre à niveau vers la version Pro de All in One SEO Pack

en: Log important events:
fr: Journaliser les événements importants&nbsp;:

en: Additional Blog Page Headers:
fr: Entêtes supplémentaires de pages de blog&nbsp;:

en: Additional Front Page Headers:
fr: Entêtes supplémentaires de la page d’accueil&nbsp;:

en: Additional Page Headers:
fr: Entêtes supplémentaires de pages&nbsp;:

en: Additional Post Headers:
fr: Entêtes supplémentaires post&nbsp;:

en: Exclude Pages:
fr: Exclure les pages&nbsp;:

en: Unprotect Post Meta Fields:
fr: Ôter la protection des champs méta de la méthode post&nbsp;:

en: Use Schema.org Markup
fr: Utiliser le balisage schema.org

en: Never Shorten Long Descriptions:
fr: Ne jamais raccourcir les descriptions longues&nbsp;:

en: Remove Descriptions For Paginated Pages:
fr: Retirer les descriptions pour les pages paginées&nbsp;:

en: Run Shortcodes In Autogenerated Descriptions:
fr: Exécuter les codes courts dans les descriptions générées automatiquement&nbsp;:

en: Autogenerate Descriptions:
fr: Générer automatiquement les descriptions&nbsp;:

en: Use nofollow for paginated pages/posts:
fr: Utiliser nofollow pour les pages et articles paginés&nbsp;:

en: Use noindex for paginated pages/posts:
fr: Utiliser noindex pour les pages et articles paginés&nbsp;:

en: Use noindex for Taxonomy Archives:
fr: Utiliser noindex pour les archives de taxinomie&nbsp;:

en: Use noindex for the 404 page:
fr: Utiliser noindex pour la page 404&nbsp;:

en: Use noindex for the Search page:
fr: Utiliser noindex pour la page de recherche&nbsp;:

en: Use noindex for Tag Archives:
fr: Utiliser noindex pour les archives par étiquette&nbsp;:

en: Use noindex for Author Archives:
fr: Utiliser noindex pour les archives par auteur&nbsp;:

en: Use noindex for Date Archives:
fr: Utiliser noindex pour les archives par date&nbsp;:

en: Use noindex for Categories:
fr: Utiliser noindex pour les catégories&nbsp;:

en: Dynamically Generate Keywords for Posts Page/Archives:
fr: Générer dynamiquement les mots-clés des pages et archives&nbsp;:

en: Use Tags for META keywords:
fr: Utilisez les étiquettes pour les balises méta de mots-clés&nbsp;:

en: Use Categories for META keywords:
fr: Utiliser les catégories pour les balises méta de mots-clés&nbsp;:

en: Enhanced Ecommerce:
fr: E-commerce amélioré&nbsp;:

en: Enhanced Link Attribution:
fr: Attribution des liens améliorée&nbsp;:

en: Track Outbound Links:
fr: Suivre les liens sortants :

en: Exclude Users From Tracking:
fr: Exclure les utilisateurs du suivi&nbsp;:

en: Display Advertiser Tracking:
fr: Afficher le suivi des annonceurs&nbsp;:

en: Anonymize IP Addresses:
fr: Anonymiser les adresses IP&nbsp;:

en: Additional Domains:
fr: Domaines supplémentaires&nbsp;:

en: Track Multiple Domains:
fr: Suivre plusieurs domaines&nbsp;:

en: Tracking Domain:
fr: Suivi de domaine&nbsp;:

en: Advanced Analytics Options:
fr: Options avancées d’analytique&nbsp;:

en: Google Analytics ID:
fr: ID Google Analytics&nbsp;:

en: Specify Publisher URL:
fr: Spécifiez l’URL de l’éditeur&nbsp;:

en: Display Publisher Meta on Front Page:
fr: Afficher la balise méta d’éditeur sur la page d’accueil&nbsp;:

en: Display Google Authorship:
fr: Afficher la paternité Google&nbsp;:

en: Advanced Authorship Options:
fr: Options avancées de paternité&nbsp;:

en: Specify A Preferred Name:
fr: Spécifiez un nom préféré&nbsp;:

en: Set Preferred Site Name:
fr: Définir le nom préféré du site&nbsp;:

en: Display Sitelinks Search Box:
fr: Afficher la boîte de recherche Sitelinks&nbsp;:

en: Disable Google Plus Profile:
fr: Désactiver le profil Google+&nbsp;:

en: Google Plus Default Profile:
fr: Profile Google+ par défaut&nbsp;:

en: Pinterest Site Verification:
fr: Vérification de site Pinterest :

en: Bing Webmaster Center:
fr: Centre Bing Webmaster&nbsp;:

en: Google Webmaster Tools:
fr: Outils Google Webmasters&nbsp;:

en: Display Menu At The Top:
fr: Afficher le menu en haut&nbsp;:

en: Display Menu In Admin Bar:
fr: Afficher le menu dans la barre d’administration&nbsp;:

en: Show Column Labels for Custom Post Types:
fr: Afficher les libellés des colonnes pour les types de contenu personnalisés&nbsp;:

en: Custom titles:
fr: Titres personnalisés :

en: Default to NOFOLLOW:
fr: NOFOLLOW par défaut&nbsp;:

en: Default to NOINDEX:
fr: NOINDEX par défaut&nbsp;:

en: Enable Advanced Options:
fr: Activer les options avancées :

en: SEO on only these post types:
fr: SEO uniquement sur ces types de contenus&nbsp;:

en: SEO for Custom Post Types:
fr: SEO pour les types de contenus personnalisés&nbsp;:

en: Paged Format:
fr: Format de pagination&nbsp;:

en: 404 Title Format:
fr: Format du titre 404&nbsp;:

en: Description Format
fr: Format de description

en: Search Title Format:
fr: Format du titre de recherche&nbsp;:

en: Tag Title Format:
fr: Format du titre d’étiquette&nbsp;:

en: Author Archive Title Format:
fr: Format du titre des archives par auteur&nbsp;:

en: Date Archive Title Format:
fr: Format de la date du titre d’archive&nbsp;:

en: Archive Title Format:
fr: Format du titre d’archive&nbsp;:

en: Category Title Format:
fr: Format du titre de catégorie&nbsp;:

en: Post Title Format:
fr: Format du titre d’article&nbsp;:

en: Page Title Format:
fr: Format du titre des pages :

en: Home Page Title Format:
fr: Format du titre de la page d’accueil :

en: Use Original Title:
fr: Utiliser le titre d’origine :

en: Force Rewrites:
fr: Forcer les réécritures :

en: Rewrite Titles:
fr: Réécrire les titres :

en: Enable Custom Canonical URLs:
fr: Activer les URL canoniques personnalisées&nbsp;:

en: No Pagination for Canonical URLs:
fr: Pas de pagination pour les URL canoniques&nbsp;:

en: Canonical URLs:
fr: URL canoniques :

en: Use Static Front Page Instead
fr: Utiliser une page d’accueil statique à la place

en: Home Keywords (comma separated):
fr: Mots-clés de la page d’accueil (séparés par une virgule) :

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Use Keywords:
fr: Utiliser les mots-clés :

en: Home Description:
fr: Description de la page d’accueil :

en: Home Title:
fr: Titre de la page d’accueil :

en: Disable Google Analytics on this page.
fr: Désactiver Google Analytics sur cette page.

en: Disable SEO on this page.
fr: Désactiver le SEO sur cette page.

en: Don't display this page in the sitemap.
fr: Ne pas afficher cette page dans le plan de site.

en: Check this box to ask search engines not to follow links from this page.
fr: Cochez cette case pour demander aux moteurs de recherche ne pas suivre les liens de cette page.

en: Check this box to ask search engines not to index this page.
fr: Cochez cette case pour demander aux moteurs de recherche de ne pas indexer cette page.

en: Override the canonical URLs for this post.
fr: Remplacer les URL canoniques pour cet article.

en: A comma separated list of your most important keywords for this page that will be written as META keywords.
fr: Une liste des mots-clés les plus importants pour cette page (séparés par une virgule) qui seront utilisés pour la balise méta de mots-clés.

en: The META description for this page. This will override any autogenerated descriptions.
fr: La balise méta de description pour cette page. Elle remplacera toute description générée automatiquement.

en: A custom title that shows up in the title tag for this page.
fr: Un titre personnalisé qui s’affiche dans la balise méta de titre pour cette page.

en: A preview of what this page might look like in search engine results.
fr: Un aperçu de ce à quoi cette page pourrait ressembler dans les résultats des moteurs de recherche.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of the home page if you have Front page displays your latest posts selected in Settings, Reading.  It will also be copied verbatim to the header on the Posts page if you have one set in Settings, Reading. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
fr: Ce que vous saisissez ici sera ajouté tel quel à l’entête de la page d’accueil si vous avez choisi que la page d’accueil affiche les articles les plus récents dans «&nbsp;Réglages > Lecture > La page d’accueil affiche&nbsp;». Cela sera aussi ajouté à l’entête de la page d’articles si vous en avez fixée une dans dans «&nbsp;Réglages > Lecture > La page d’accueil affiche&nbsp;». Vous pouvez saisir tout ce que vous souhaitez, y compris des références à des feuilles de style.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of the front page if you have set a static page in Settings, Reading, Front Page Displays. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets. This will fall back to using Additional Page Headers if you have them set and nothing is entered here.
fr: Ce que vous saisissez ici sera ajouté tel quel à l’entête de la page d’accueil si vous avez fixé une page d’accueil statique dans «&nbsp;Réglages > Lecture > La page d’accueil affiche&nbsp;». Vous pouvez saisir tout ce que vous souhaitez, y compris des références à des feuilles de style. Si vous ne saisissez rien ici, le réglage d’entêtes supplémentaires de pages sera utilisé.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of all Pages. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
fr: Ce que vous saisissez ici sera ajouté tel quel aux entêtes de toutes les pages. Vous pouvez saisir tout ce que vous souhaitez, y compris des références à des feuilles de style.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of all Posts. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
fr: Ce que vous saisissez ici sera ajouté tel quel aux entêtes de tous les articles. Vous pouvez saisir tout ce que vous souhaitez, y compris des références à des feuilles de style.

en: Enter a comma separated list of pages here to be excluded by All in One SEO Pack.  This is helpful when using plugins which generate their own non-WordPress dynamic pages.  Ex: <em>/forum/, /contact/</em>  For instance, if you want to exclude the virtual pages generated by a forum plugin, all you have to do is add forum or /forum or /forum/ or and any URL with the word \"forum\" in it, such as http://mysite.com/forum or http://mysite.com/forum/someforumpage here and it will be excluded from All in One SEO Pack.
fr: Saisissez une liste de pages (séparées par des virgules) qui doivent être exclues par All in One SEO Pack. Cela est particulièrement utile lors de l’utilisation d’extensions qui génèrent dynamiquement leurs propres pages en dehors de WordPress. Par exemple&nbsp;: <em>/forum/, /contact/</em>. Ainsi, si vous souhaitez exclure les pages virtuelles générées par un outil de forum, tout ce qu’il y a à faire est d’ajouter forum ou /forum ou /forum/ ou n’importe quelle URL contenant le mot «&nbsp;forum&nbsp;» comme http://mysite.com/forum ou http://mysite.com/forum/unepagequelconqueduforum.

en: Check this to unprotect internal postmeta fields for use with XMLRPC. If you don't know what that is, leave it unchecked.
fr: Cochez ceci pour ôter la protection des champs méta internes de la méthode post, pour une utilisation avec XMLRPC. Si vous ne savez pas de quoi il s’agit, laissez décoché.

en: Check this to support Schema.org markup, i.e., itemprop on supported metadata.
fr: Cochez ceci pour activer la prise en charge du balisage schema.org (support de l’attribut itemprop sur les métadonnées le permettant).

en: Check this to prevent your Description from being truncated regardless of its length.
fr: Cochez ceci pour empêcher que votre description soit tronquée quelle que soit sa longueur.

en: Check this and your Meta Descriptions will be removed from page 2 or later of paginated content.
fr: Cochez ceci pour que les balises méta de description soient retirées de la deuxième page et des suivantes lorsque le contenu est paginé.

en: Check this and shortcodes will get executed for descriptions auto-generated from content.
fr: Cochez ceci pour que les codes courts soient exécutés pour les descriptions générées automatiquement en fonction du contenu.

en: Check this and your Meta Descriptions will be auto-generated from your excerpt or content.
fr: Cochez ceci pour que les balises méta de description soient générées automatiquement en fonction de l’extrait ou du contenu.

en: Check this to ask search engines not to follow links from paginated pages/posts. Useful for avoiding duplicate content.
fr: Cochez ceci pour demander aux moteurs de recherche de ne pas suivre les liens des pages/articles paginés. Pratique pour éviter le contenu dupliqué.

en: Check this to ask search engines not to index paginated pages/posts. Useful for avoiding duplicate content.
fr: Cochez ceci pour demander aux moteurs de recherche de ne pas indexer les pages/articles paginés. Pratique pour éviter le contenu dupliqué.

en: Check this to ask search engines not to index custom Taxonomy archive pages. Useful for avoiding duplicate content.
fr: Cochez ceci pour demander aux moteurs de recherche de ne pas indexer les archives par taxinomies. Pratique pour éviter le contenu dupliqué.

en: Check this to ask search engines not to index the 404 page.
fr: Cochez ceci pour demander aux moteurs de recherche de ne pas indexer la page 404.

en: Check this to ask search engines not to index the Search page. Useful for avoiding duplicate content.
fr: Cochez ceci pour demander aux moteurs de recherche de ne pas indexer la page de recherche. Pratique pour éviter le contenu dupliqué.

en: Check this to ask search engines not to index Tag Archives. Useful for avoiding duplicate content.
fr: Cochez ceci pour demander aux moteurs de recherche de ne pas indexer les archives par étiquette. Pratique pour éviter le contenu dupliqué.

en: Check this to ask search engines not to index Author Archives. Useful for avoiding duplicate content.
fr: Cochez ceci pour demander aux moteurs de recherche de ne pas indexer les archives par auteur. Pratique pour éviter le contenu dupliqué.

en: Check this to ask search engines not to index Date Archives. Useful for avoiding duplicate content.
fr: Cochez ceci pour demander aux moteurs de recherche de ne pas indexer les archives par date. Pratique pour éviter le contenu dupliqué.

en: Check this to ask search engines not to index Category Archives. Useful for avoiding duplicate content.
fr: Cochez ceci pour demander aux moteurs de recherche de ne pas indexer les archives par catégories. Pratique pour éviter le contenu dupliqué.

en: Set the default NOFOLLOW setting for each Post Type.
fr: Réglez le paramètre NOFOLLOW par défaut pour chaque types de contenu.

en: Set the default NOINDEX setting for each Post Type.
fr: Réglez le paramètre NOINDEX par défaut pour chaque types de contenu.

en: This enables support for the Enhanced Ecommerce in Google Analytics.
fr: Ceci permet la prise en charge de l’e-commerce avancé dans Google Analytics.

en: This enables support for the Enhanced Link Attribution in Google Analytics.
fr: Ceci active la prise en charge de l’attribution avancée des liens dans Google Analytics.

en: Check this if you want to track outbound links with Google Analytics.
fr: Cochez ceci si vous souhaitez suivre les liens sortants avec Google Analytics.

en: Exclude logged-in users from Google Analytics tracking by role.
fr: Exclure les utilisateurs connectés du suivi de Google Analytics selon leur rôle.

en: This enables support for the Display Advertiser Features in Google Analytics.
fr: Ceci active la prise en charge des fonctions d’affichage d’annonces dans Google Analytics.

en: This enables support for IP Anonymization in Google Analytics.
fr: Ceci active la prise en charge de l’anonymisation d’IP dans Google Analytics.

en: Add a list of additional domains to track here.  Enter one domain name per line without the http://.
fr: Ajoutez ici une liste de domaines supplémentaires à suivre. Saisissez un domaine par ligne, sans le http://.

en: Use this option to enable tracking of multiple or additional domains.
fr: Utilisez cette option pour autoriser le suivi de plusieurs domaines ou de domaines supplémentaires.

en: Enter your domain name without the http:// to set your cookie domain.
fr: Saisissez votre nom de domaine sans le http:// pour définir le domaine de votre cookie.

en: Check to use advanced Google Analytics options.
fr: Cochez ceci pour utiliser les options avancées de Google Analytics.

en: Enter your Google Analytics ID here to track visitor behavior on your site using Google Analytics.
fr: Saisissez votre ID Google Analytics ici afin de suivre le comportement des visiteurs sur votre site grâce à Google Analytics.

en: Press the connect button to connect with Google Analytics; or if already connected, press the disconnect button to disable and remove any stored analytics credentials.
fr: Appuyez sur le bouton de connexion pour vous connecter à Google Analytics&nbsp;; si la connexion est déjà établie, appuyez sur le bouton de déconnexion pour vous déconnecter et supprimer toute information d’identification stockée.

en: Add markup to tell Google the preferred name for your website.
fr: Ajouter une balise pour indiquer à Google le nom préféré de votre site Web.

en: Add markup to display the Google Sitelinks Search Box next to your search results in Google.
fr: Ajouter une balise pour afficher la boîte de recherche Google Sitelinks à côté du résultat de votre recherche dans Google.

en: The Google+ profile you enter here will appear on your homepage only as the rel=\"publisher\" tag. It is recommended that the URL you enter here should be the Google+ profile for your business.
fr: Le profil Google+  que vous saisissez ici apparaîtra sur votre page d’accueil comme simple balise rel=\"publisher\". Il est recommandé que l’URL que vous saisissez soit bien celle du profil Google+ de votre entreprise.

en: This option allows you to control whether rel=\"publisher\" is displayed on the homepage of your site. Google recommends using this if the site is a business website.
fr: Cette option vous permet de contrôler si la balise rel=\"publisher\" est affichée sur la page d’accueil de votre site. Google recommande d’utiliser cette option si le site est un site Web d’entreprise.

en: This option allows you to control which types of pages you want to display rel=\"author\" on for Google authorship. The options include the Front Page (the homepage of your site), Posts, Pages, and any Custom Post Types. The Everywhere Else option includes 404, search, categories, tags, custom taxonomies, date archives, author archives and any other page template.
fr: Cette option vous permet de contrôler sur quelles pages la balise rel=\"author\" est affichée pour les informations relatives à l’auteur Google. Les options permises sont la page d’accueil, les articles, les pages et tous les types de contenu personnalisés. Le choix "Partout ailleurs" permet d’inclure la page 404, la recherche, les catégories, les étiquettes, les taxinomies personnalisées, les archives par date ainsi que tous les autres modèles de pages.

en: Enable this to display advanced options for controlling Google Plus authorship information on your website.
fr: Activez ceci pour afficher les options avancées de contrôle des informations de paternité pour Google+.

en: Check this to remove the Google Plus field from the user profile screen.
fr: Cochez ceci pour supprimer le champs Google+ de la page de profil utilisateur.

en: Enter your Google+ Profile URL here to add the rel=“author” tag to your site for Google authorship. It is recommended that the URL you enter here should be your personal Google+ profile.  Use the Advanced Authorship Options below if you want greater control over the use of authorship.
fr: Saisissez l’URL de votre profil Google+ pour ajouter la balise rel=\"author\" à destination des informations de paternité Google. Il est recommandé que l’URL que vous saisissez soit bien celle de votre profil personnel Google+. Utilisez les «&nbsp;Options avancées de paternité&nbsp;» si vous souhaitez un contrôle plus fin de l’utilisation de la paternité.

en: Enter your verification code here to verify your site with Pinterest.<br /><a href='https://semperplugins.com/documentation/pinterest-site-verification/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
fr: Saisissez ici votre code de vérification afin de valider votre site avec Pinterest.<br /><a href='https://semperplugins.com/documentation/pinterest-site-verification/' target='_blank'>Cliquez ici pour lire la documentation concernant ce réglage</a>

en: Enter your verification code here to verify your site with Bing Webmaster Tools.<br /><a href='https://semperplugins.com/documentation/bing-webmaster-verification/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
fr: Saisissez ici votre code de vérification afin de valider votre site avec les outils Bing Webmaster.<br /><a href='https://semperplugins.com/documentation/bing-webmaster-verification/' target='_blank'>Cliquez ici pour lire la documentation concernant ce réglage</a>

en: Enter your verification code here to verify your site with Google Webmaster Tools.<br /><a href='https://semperplugins.com/documentation/google-webmaster-tools-verification/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
fr: Saisissez ici votre code de vérification afin de valider votre site avec les outils Google Webmaster.<br /><a href='https://semperplugins.com/documentation/google-webmaster-tools-verification/' target='_blank'>Cliquez ici pour lire la documentation concernant ce réglage</a>

en: Check this to move the All in One SEO Pack menu item to the top of your WordPress Dashboard menu.
fr: Cochez ceci pour déplacer le menu All in One SEO Pack dans la partie supérieure de votre Tableau de bord WordPress.

en: Check this to add All in One SEO Pack to the Admin Bar for easy access to your SEO settings.
fr: Cochez ceci pour ajouter All in One SEO Pack à la barre d’administration pour un accès facilité à vos paramètres SEO.

en: This lets you select which screens display the SEO Title, SEO Keywords and SEO Description columns.
fr: Ceci vous permet de sélectionner les pages qui affichent le titre SEO, les mots-clés SEO et la description SEO.

en: This allows you to set the title tags for each Custom Post Type.
fr: Ceci vous permet de définir les balises méta de titre pour chaque type de contenu personnalisé.

en: Use these checkboxes to select which Post Types you want to use All in One SEO Pack with.
fr: Utilisez ces cases pour sélectionner les types de contenu pour lesquels vous souhaitez utiliser All in One SEO Pack.

en: This will show or hide the advanced options for SEO for Custom Post Types.
fr: Ceci affichera ou masquera les options avancées de référencement pour les types de contenu personnalisés.

en: Check this if you want to use All in One SEO Pack with any Custom Post Types on this site.
fr: Cochez ceci si vous souhaitez utiliser All in One SEO Pack avec tous les types de contenu personnalisés de ce site.

en: %page% - The page number
fr: %page% - Le numéro de la page

en: The following macros are supported:
fr: Les macros suivantes sont supportées&nbsp;:

en: This string gets appended/prepended to titles of paged index pages (like home or archive pages).
fr: Cette chaîne suffixera ou préfixera les titres des pages d’index de contenu nécessitant une pagination (comme la page d’accueil ou les archives).

en: %404_title% - Additional 404 title input"
fr: %404_title% - Titre additionnel pour la page 404 "

en: %request_words% - The URL path in human readable form, like "Url That Does Not Exist"
fr: %request_words% - Le nom de l’URL sous une forme lisible par un humain, comme «&nbsp;Url Inexistante&nbsp;»

en: %request_url% - The original URL path, like "/url-that-does-not-exist/"
fr: %request_url% - Le chemin d’URL, comme «&nbsp;/url-inexistante/&nbsp;»

en: This controls the format of the title tag for the 404 page.<br />The following macros are supported:
fr: Ceci contrôle le format de la balise méta de titre de la page 404.<br />Les macros suivantes sont prises en charge&nbsp;:

en: %wp_title% - The original WordPress title, e.g. post_title for posts
fr: %wp_title% - Le titre WordPress original, par exemple post_title pour les articles

en: This controls the format of Meta Descriptions.The following macros are supported:
fr: Ceci contrôle le format des balises méta de description.<br />Les macros suivantes sont prises en charge :

en: %search% - What was searched for
fr: %search% - Le terme de la recherche

en: This controls the format of the title tag for the Search page.<br />The following macros are supported:
fr: Ceci contrôle le format de la balise méta de titre pour la page de recherche.<br />Les macros suivantes sont prises en charge :

en: %tag% - The name of the tag
fr: %tag% - Le nom de l’étiquette

en: This controls the format of the title tag for Tag Archives.<br />The following macros are supported:
fr: Ceci contrôle le format de la balise méta de titre pour les archives par étiquette.<br />Les macros suivantes sont prises en charge&nbsp;:

en: %author% - The original archive title given by wordpress, e.g. "Steve" or "John Smith"
fr: %author% - Le nom de l’auteur tel que donné par WordPress, par exemple «&nbsp;Steve&nbsp;» or «&nbsp;John Smith&nbsp;»

en: This controls the format of the title tag for Author Archives.<br />The following macros are supported:
fr: Ceci contrôle le format de la balise méta de titre pour les archives par auteur.<br />Les macros suivantes sont prises en charge&nbsp;:

en: %year% - The original archive year given by wordpress, e.g. "2007"
fr: %year% - L’année originale de l’archive telle que donnée par WordPress, par exemple «&nbsp;2007&nbsp;»

en: %month% - The original archive month given by wordpress, e.g. "August"
fr: %month% - Le mois original de l’archive tel que donné par WordPress, par exemple «&nbsp;Août&nbsp;»

en: %day% - The original archive day given by wordpress, e.g. "17"
fr: %day% - Le nombre du jour original de l’archive tel que donné par WordPress, par exemple «&nbsp;17&nbsp;»

en: %date% - The original archive title given by wordpress, e.g. "2007" or "2007 August"
fr: %date% - La date originale de l’archive telle que donnée par WordPress, par exemple «&nbsp;2007&nbsp;» ou «&nbsp;Août 2007&nbsp;»

en: This controls the format of the title tag for Date Archives.<br />The following macros are supported:
fr: Ceci contrôle le format de la balise méta de titre pour les archives par date.<br />Les macros suivantes sont prises en charge :

en: %archive_title - The original archive title given by wordpress
fr: %archive_title - Le titre d’origine de l’archive donné par WordPress

en: This controls the format of the title tag for Custom Post Archives.<br />The following macros are supported:
fr: Ceci contrôle le format de la balise méta de titre pour les archives d’articles personnalisés.<br />Les macros suivantes sont prises en charge :

en: %category_description% - The description of the category
fr: %category_description% - La description de la catégorie

en: %category_title% - The original title of the category
fr: %category_title% - Le titre original de la catégorie

en: This controls the format of the title tag for Category Archives.<br />The following macros are supported:
fr: Ceci contrôle le format de la balise méta de titre pour les archives par catégorie.<br />Les macros suivantes sont prises en charge :

en: %post_author_lastname% - This post's author' last name (capitalized)
fr: %post_author_lastname% - Le nom de famille de l’auteur de cet article (en majuscules)

en: %post_author_firstname% - This post's author' first name (capitalized)
fr: %post_author_firstname% - Le prénom de l’auteur de cet article (en majuscules)

en: %post_author_nicename% - This post's author' nicename
fr: %post_author_nicename% - Le surnom de l’auteur de cet article

en: %post_author_login% - This post's author' login
fr: %post_author_login% - Le nom d’utilisateur de l’auteur de cet article

en: %category% - Alias for %category_title%
fr: %category% - Alias de %category_title%

en: %category_title% - The (main) category of the post
fr: %category_title% - La catégorie (principale) de l’article

en: %post_title% - The original title of the post
fr: %post_title% - Le titre original de l’article

en: This controls the format of the title tag for Posts.<br />The following macros are supported:
fr: Ceci contrôle le format de la balise méta de titre des articles.<br />Les macros suivantes sont reconnues :

en: This controls the format of the title tag for Pages.<br />The following macros are supported:
fr: Ceci contrôle le format de la balise méta de titre des pages.<br />Les macros suivantes sont prises en charge :

en: %page_author_lastname% - This page's author' last name (capitalized)
fr: %page_author_lastname% - Le nom de famille de l’auteur de cette page (en majuscules)

en: %page_author_firstname% - This page's author' first name (capitalized)
fr: %page_author_firstname% - Le prénom de l’auteur de cette page (en majuscules)

en: %page_author_nicename% - This page's author' nicename
fr: %page_author_nicename% - Surnom de  l’auteur de cette page

en: %page_author_login% - This page's author' login
fr: %page_author_login% - Le nom d’utilisateur de l’auteur de cette page

en: %page_title% - The original title of the page
fr: %page_title % - Le titre original de la page

en: %blog_description% - Your blog description
fr: %blog_description% - La description de votre blog

en: %blog_title% - Your blog title
fr: %blog_title% - Le titre de votre blog

en: This controls the format of the title tag for your Home Page.<br />The following macros are supported:
fr: Ceci contrôle le format de la balise méta de titre de votre page d’accueil.<br />Les macros suivantes sont prises en charge&nbsp;:

en: Check this and Search Page Titles and Tag Page Titles will have the first letter of each word capitalized.
fr: Cochez ceci pour que les titres de la page de recherche et des étiquettes aient la première lettre de chaque mot en majuscule.

en: Note that this is all about the title tag. This is what you see in your browser's window title bar. This is NOT visible on a page, only in the title bar and in the source code. If enabled, all page, post, category, search and archive page titles get rewritten. You can specify the format for most of them. For example: Using the default post title format below, Rewrite Titles will write all post titles as 'Post Title | Blog Name'. If you have manually defined a title using All in One SEO Pack, this will become the title of your post in the format string.
fr: Notez que ceci concerne la balise méta de titre. C’est ce que vous voyez dans la barre de titre de la fenêtre de votre navigateur. Ce n’est PAS visible sur une page mais uniquement dans la barre de titre et dans le code source. Si cette option est activée, tous les titres de page, article, catégorie, recherche et archives seront réécrits. Vous pouvez spécifier le format pour la plupart d’entre eux. Par exemple&nbsp;: en utilisant le format de titre d’article par défaut ci-dessous, «&nbsp;Réécrire les titres&nbsp;» forcera tous les titres d’article comme suit&nbsp;: «&nbsp;Titre de l’article | Nom du blog&nbsp;». Si vous avez défini manuellement un titre en utilisant All in One SEO Pack, cela deviendra le titre de votre article.

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page.  If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
fr: Cochez ceci si vous souhaitez que les mots-clés de la page des articles (réglée dans WordPress «&nbsp;Réglages > Lecture > La page d’accueil affiche&nbsp;») et de celles des archives soient générés dynamiquement à partir des mots-clés des articles s’affichant sur la page. Si non coché, les mots-clés utilisés seront ceux spécifiés dans l’outil d’édition d’article.

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
fr: Cochez ceci si vous souhaitez que les étiquettes d’un article donné soient utilisées comme balise méta de mots-clés de cet article (en plus des mots-clés que vous avez spécifié dans l’outil d’édition d’article).

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
fr: Cochez ceci si vous souhaitez que les catégories d’un article donné soient utilisées comme balise méta de mots-clés (en plus des mots-clés que vous avez spécifié dans l’outil d’édition d’article).

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
fr: Cette option vous permet d’activer ou désactiver l’utilisation de la balise méta de mots-clés pour l’ensemble du site.

en: Checking this option uses the title, description, and keywords set on your static Front Page.
fr: Cochez ceici pour utiliser le titre, la description et les mots-clés définis sur votre page d’accueil statique.

en: Enter a comma separated list of your most important keywords for your site that will be written as Meta Keywords on your homepage. Do not stuff everything in here.
fr: Une liste des mots-clés les plus importants pour votre site (séparés par une virgule) qui seront utilisés pour la balise méta de mots-clés de la page d’accueil. Ne rien mettre ici.

en: This will be the Meta Description for your homepage. This is independent of any other option. The default is no Meta Description at all if this is not set.
fr: Ce sera la balise méta de description pour votre page d’accueil. Ce choix est indépendant de toute autre réglage. La valeur par défaut est «&nbsp;aucune balise méta de description&nbsp;» au cas où il n’y aurait rien de défini.

en: As the name implies, this will be the Meta Title of your homepage. This is independent of any other option. If not set, the default Site Title (found in WordPress under Settings, General, Site Title) will be used.
fr: Comme son nom l’indique, ce sera la balise méta de titre pour votre page d’accueil. Ceci est indépendant de toute autre option. Si non défini, le titre par défaut du site (réglé dans WordPress «&nbsp;Réglages > Général > Titre du site&nbsp;») sera utilisé.

en: Check this and All in One SEO Pack will create a log of important events (all-in-one-seo-pack.log) in its plugin directory which might help debugging. Make sure this directory is writable.
fr: Cochez ceci pour que All in One SEO Pack créé un journal des événements importants (fichier all_in_one_seo_pack.log) dans son répertoire d’extension ce qui peut apporter de l’aide pour le débogage. Assurez-vous que ce répertoire soit accessible en écriture.

en: Use wp_title to get the title used by the theme; this is disabled by default. If you use this option, set your title formats appropriately, as your theme might try to do its own title SEO as well.
fr: Utilisez wp_title pour obtenir le titre utilisé par le thème&nbsp;; cette option est désactivée par défaut. Si vous utilisez cette option, définissez vos formats de titre de manière appropriée, car votre thème pourrait essayer d’optimiser lui même le SEO de ce titre.

en: Checking this option will allow you to customize Canonical URLs for specific posts.
fr: Cochez ceci pour avoir la possibilité de personnaliser les URL canoniques de certains articles.

en: Checking this option will set the Canonical URL for all paginated content to the first page.
fr: Cochez ceci pour définir l’URL canonique de tout le contenu paginé à la première page.

en: General Settings
fr: Réglages généraux

en: %s Plugin Options
fr: %s&nbsp;: réglages généraux

en: Blocked bot with IP %s -- matched referer %s found in blocklist.
fr: Robot avec IP %s bloqué - correspondance avec le référant %s trouvé dans la liste de blocage.

en: Blocked bot with IP %s -- matched user agent %s found in blocklist.
fr: Robot avec IP %s bloqué - correspondance avec l’agent utilisateur %s trouvé dans la liste de blocage.

en: No requests yet.
fr: Aucune requête pour le moment.

en: Log Of Blocked Bots
fr: Journal des robots bloqués

en: Referer Blocklist
fr: Liste de blocage des référants

en: User Agent Blocklist
fr: Liste de blocage des agents utilisateurs

en: Track Blocked Bots
fr: Suivre les robots bloqués

en: Shows log of most recent requests from blocked bots. Note: this will not track any bots that were already blocked at the web server / .htaccess level.
fr: Affiche le journal des requêtes les plus récentes en provenance des robots bloqués. Remarque&nbsp;: ce journal ne fait pas le suivi des robots qui seraient déjà bloqués au niveau du serveur web ou fichier .htaccess.

en: This is the list of disallowed referers used for blocking bad bots.
fr: Ceci est la liste des référants non autorisés utilisées pour bloquer les robots nocifs.

en: This is the list of disallowed user agents used for blocking bad bots.
fr: Ceci est la liste des agents utilisateurs non autorisés utilisées pour bloquer les robots nocifs.

en: Check this to edit the list of disallowed user agents for blocking bad bots.
fr: Cochez ceci pour modifier la liste des agents utilisateurs non autorisés afin de bloquer les robots nocifs.

en: Log and show recent requests from blocked bots.
fr: Enregistre requêtes les plus récentes en provenance des robots bloqués.

en: Block requests from user agents that are known to misbehave with 503.
fr: Bloquer les requêtes des agents utilisateurs connus pour avoir un comportement inadapté avec les erreurs 503.

en: Bad Bot Blocker
fr: Bloqueur de robots nocifs
