Stable (latest release) - en to da translation catalogue (993 entries)

en:  (+ %d hidden)
da: (+ %d skjult)

en: "0" to show only root - "any" to show all
da: "0" for kun at vise roden - "nogen" for at vise alle

en: "Anonymous Posting" allows guest users who do not have accounts on your site to both create topics as well as replies.
da: "Anonyme indlæg" giver gæstebrugere, uden en konto på dit site, lov til både at oprette emner og svar.

en: "Archive Slugs" are used as the "root" for your forums and topics. If you combine these values with existing page slugs, bbPress will attempt to output the most correct title and content.
da: "Arkiv korte titler" bliver brugt som "roden" for dine fora og emner. Hvis du kombinerer disse værdier med eksisterende korte titler for sider, vil bbPress forsøge at vise den mest korrekte titel og indhold.

en: "Single Slugs" are used as a prefix when viewing an individual forum, topic, reply, user, or view.
da: "Enkelt korte titler" bliver brugt som præfiks ved visning af et individuelt forum, emne, svar, bruger eller visning.

en: "Throttle time" is the amount of time required between posts from a single author. The higher the throttle time, the longer a user will need to wait between posting to the forum.
da: "Gashåndtag" er den mængde tid, der kræves mellem indlæg fra en enkelt forfatter. Jo højere gashåndtagstid, jo længere er en bruger nødt til at vente mellem hvert indlæg til forummet.

en: %1$s replied to the topic %2$s in the forum %3$s
da: %1$s svarede til emnet %2$s i forummet %3$s

en: %1$s reported this %2$s as not spam
da: %1$s registrerede dette %2$s som ikke-spam

en: %1$s reported this %2$s as spam
da: %1$s registrerede dette %2$s som spam

en: %1$s started the topic %2$s in the forum %3$s
da: %1$s startede emnet %2$s i forummet %3$s

en: %s Favorites
da: %s favoritter

en: %s Profile
da: %s profil

en: %s Replies
da: %s svar

en: %s Subscriptions
da: %s abonnementer

en: %s Topics
da: %s emner

en: %s ago
da: %s siden

en: %s page
da: %s side

en: %s reply | %s replies
da[0]: %s svar
da[1]: %s svar

en: %s topic | %s topics
da[0]: %s emne
da[1]: %s emner

en: %s voice | %s voices
da[0]: %s stemme
da[1]: %s stemmer

en: %s's Favorites
da: %s's favoritter

en: %s's Profile
da: %s's profil

en: %s's Replies Created
da: %s's svar oprettet

en: %s's Subscriptions
da: %s's abonnementer

en: %s's Topics Started
da: %s's startede emner

en: &mdash; Forum root &mdash;
da: &mdash; Forum rod &mdash;

en: &mdash; No parent &mdash;
da: &mdash; Ingen forælder &mdash;

en: &mdash; No role for these forums &mdash;
da: &mdash; Ingen rolle til disse fora &mdash;

en: &mdash; No role for this site &mdash;
da: - Ingen rolle på dette websted -

en: (Edit)
da: (Rediger)

en: (If converting from BuddyPress Forums, use "wp_bb_" or your custom prefix)
da: (Hvis du konverterer fra BuddyPress fora, brug "wp_bb_" eller dit brugerdefinerede præfiks)

en: (Mismatch)
da: (Forkert kombination)

en: (No Forum)
da: (Intet forum)

en: (No Parent)
da: (Ingen forælder)

en: (bbPress) Forum Search Form
da: (bbPress) Forum søgeform

en: (bbPress) Forums List
da: (bbPress) Forumliste

en: (bbPress) Login Widget
da: (bbPress) Log ind Widget

en: (bbPress) Recent Replies
da: (bbPress) Seneste svar

en: (bbPress) Recent Topics
da: (bbPress) Seneste emner

en: (bbPress) Statistics
da: (bbPress) Statistik

en: (bbPress) Topic Views List
da: (bbPress) Emnevisningsliste

en: (to front)
da: (til forsiden)

en: <a href="http://bbpress.org/forums/" target="_blank">bbPress Support Forums</a>
da: <a href="http://bbpress.org/forums/" target="_blank">bbPress support fora</a>

en: <a href="http://codex.bbpress.org" target="_blank">bbPress Documentation</a>
da: <a href="http://codex.bbpress.org" target="_blank">bbPress dokumentation</a>

en: <p>Here are the statistics and popular topics of our forums.</p>
da: <p>Her er statistikken og de populære emner for vores fora.</p>

en: <p>This is a collection of tags that are currently popular on our forums.</p>
da: <p>Dette er en samling af de tags, der lige nu er populære i vores forum.</p>

en: <strong>Close</strong> will mark the selected topic as &#8217;closed&#8217; and disable the option to post new replies to the topic.
da: <strong>Luk</strong> markerer det valgte emne som &#8217;lukket&#8217; og deaktiverer muligheden for at skrive nye svar til emnet.

en: <strong>ERROR:</strong> You do not have the permission to do that!
da: <strong>FEJL:</strong> Du har ikke tilladelse til at gøre dette!

en: <strong>ERROR:</strong> You do not have the permission to do that.
da: <strong>FEJL:</strong> Du har ikke tilladelse til at gøre dette.

en: <strong>ERROR</strong>: Are you sure you wanted to do that?
da: <strong>FEJL</strong>: Er du sikker på du vil gøre dette?

en: <strong>ERROR</strong>: Destination topic ID not found!
da: <strong>FEJL</strong>: Destinationsemnet ID blev ikke fundet!

en: <strong>ERROR</strong>: Destination topic ID not found.
da: <strong>FEJL</strong>: Destinationsemnets ID blev ikke fundet.

en: <strong>ERROR</strong>: Duplicate reply detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
da: <strong>FEJL</strong>: Dupletsvar. Det ser ud som om, du allerede har sagt det!

en: <strong>ERROR</strong>: Duplicate topic detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
da: <strong>FEJL</strong>: Dublet emne. Det ser ud som om, du allerede har sagt det!

en: <strong>ERROR</strong>: Forum ID cannot be a negative number.
da: <strong>FEJL</strong>: Forum ID kan ikke være et negativt nummer.

en: <strong>ERROR</strong>: Forum ID is missing.
da: <strong>FEJL</strong>: Forum ID mangler.

en: <strong>ERROR</strong>: Forum ID must be a number.
da: <strong>FEJL</strong>: Forum ID skal være et nummer.

en: <strong>ERROR</strong>: Forum ID not found.
da: <strong>FEJL</strong>: Forum ID ikke fundet.

en: <strong>ERROR</strong>: Forum does not exist.
da: <strong>FEJL</strong>: Forum eksisterer ikke.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid author name submitted!
da: <strong>FEJL</strong>: Ugyldigt forfatternavn!

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid email address submitted!
da: <strong>FEJL</strong>: Ugyldig e-mail-adresse!

en: <strong>ERROR</strong>: No forum was found! Which forum are you subscribing/unsubscribing to?
da: <strong>FEJL</strong>: Intet forum blev fundet! Hvilket forum prøver du at tilmelde/framelde et abonnement på?

en: <strong>ERROR</strong>: No topic was found! Which topic are you marking/unmarking as favorite?
da: <strong>FEJL</strong>: Intet emne blev fundet! Hvilket emne prøver du på at markere/afmarkere som favorit?

en: <strong>ERROR</strong>: No topic was found! Which topic are you subscribing/unsubscribing to?
da: <strong>FEJL</strong>: Intet emne blev fundet! Hvilket emne prøver du at tilmelde/afmelde dig?

en: <strong>ERROR</strong>: Reply ID not found.
da: <strong>FEJL</strong>: Svar ID blev ikke fundet.

en: <strong>ERROR</strong>: Reply ID to move not found!
da: <strong>FEJL</strong>: Svar-ID, der skulle flyttes, blev ikke fundet!

en: <strong>ERROR</strong>: Reply ID to split the topic from not found!
da: <strong>FEJL</strong>: Svar ID'et som emnet skal opdeles fra blev ikke fundet!

en: <strong>ERROR</strong>: Slow down; you move too fast.
da: <strong>FEJL</strong>: Sæt farten ned, du er alt for hurtig.

en: <strong>ERROR</strong>: The following problem(s) have been found while deleting the tag: %s
da: <strong>FEJL</strong>: De følgende problem(er) er blevet fundet under sletning af tag: %s

en: <strong>ERROR</strong>: The following problem(s) have been found while getting the tag: %s
da: <strong>FEJL</strong>: Følgende problem(er) er blevet fundet ved hentningen af tag: %s

en: <strong>ERROR</strong>: The following problem(s) have been found while merging the tags: %s
da: <strong>FEJL</strong>: De følgende problem(er) er blevet fundet ved fletning af tags:%s

en: <strong>ERROR</strong>: The following problem(s) have been found while updating the tag: %s
da: <strong>FEJL</strong>: De følgende problem(er) er blevet fundet ved opdatering af tag:%s

en: <strong>ERROR</strong>: The forum you want to edit was not found.
da: <strong>FEJL</strong>: Forummet, du ønsker at redigere, blev ikke fundet.

en: <strong>ERROR</strong>: The reply you want to edit was not found.
da: <strong>FEJL</strong>: Det svar, du ønsker at redigere, blev ikke fundet.

en: <strong>ERROR</strong>: The reply you want to move was not found.
da: <strong>FEJL</strong>: Svaret du forsøgte at flytte blev ikke fundet.

en: <strong>ERROR</strong>: The reply you want to split from was not found.
da: <strong>FEJL</strong>: Det svar, du ønsker at opdele, blev ikke fundet.

en: <strong>ERROR</strong>: The tags which are being merged can not be the same.
da: <strong>FEJL</strong>: De tags, der er ved at blive flettet, kan ikke være ens.

en: <strong>ERROR</strong>: The topic you want to edit was not found.
da: <strong>FEJL</strong>: Det emne, du vil redigere, blev ikke fundet.

en: <strong>ERROR</strong>: The topic you want to merge to was not found.
da: <strong>FEJL</strong>: Det emne, du vil flette til, blev ikke fundet.

en: <strong>ERROR</strong>: The topic you want to merge was not found.
da: <strong>FEJL</strong>: Det emne, du vil flette, blev ikke fundet.

en: <strong>ERROR</strong>: The topic you want to move from was not found.
da: <strong>FEJL</strong>: Emnet du forsøgte at flytte fra blev ikke fundet.

en: <strong>ERROR</strong>: The topic you want to move to was not found!
da: <strong>FEJL</strong>: Emnet du forsøgte at flytte blev ikke fundet!

en: <strong>ERROR</strong>: The topic you want to split to was not found!
da: <strong>FEJL</strong>: Det emne, du vil opdele, blev ikke fundet!

en: <strong>ERROR</strong>: The topic you want to split was not found.
da: <strong>FEJL</strong>: Det emne, du vil opdele, blev ikke fundet.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem adding the tags to the topic.
da: <strong>FEJL</strong>: Der opstod et problem under tilføjelse af tags til emnet.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem closing the topic.
da: <strong>FEJL</strong>: Der opstod et problem, da emnet skulle lukkes.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem converting the reply into the topic. Please try again.
da: <strong>FEJL</strong>: Der var et problem med at konvertere svaret ind i emnet. Prøv venligst igen.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem deleting the reply!
da: <strong>FEJL</strong>: Der var et problem, da svaret skulle slettes!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem deleting the topic.
da: <strong>FEJL</strong>: Der opstod et problem, da emnet skulle slettes.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem favoriting that topic!
da: <strong>FEJL</strong>: Der var et problem med at gøre dette emne til favorit!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem marking the reply as spam!
da: <strong>FEJL</strong>: Der opstod et problem, da svaret blev markeret som spam!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem marking the topic as spam.
da: <strong>FEJL</strong>: Der opstod et problem, da emnet skulle markeres som spam.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem opening the topic.
da: <strong>FEJL</strong>: Der opstod et problem, da emnet skulle åbnes.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem removing that topic from favorites!
da: <strong>FEJL</strong>: Der opstod et problem, da emnet skulle fjernes favoritter!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem sticking the topic.
da: <strong>FEJL</strong>: Der opstod, da emnet skulle fastgøres.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem subscribing to that forum!
da: <strong>FEJL</strong>: Der opstod et problem med at abonnere på dette forum!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem subscribing to that topic!
da: <strong>FEJL</strong>: Der var et problem at tilmelde dig dette emne!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem trashing the reply!
da: <strong>FEJL</strong>: Der opstod et problem, da svaret blev smidt papirkurven!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem trashing the topic.
da: <strong>FEJL</strong>: Der opstod et problem, da emnet blev smidt i papirkurven.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem unmarking the reply as spam!
da: <strong>FEJL</strong>: Der var et problem med at fjerne spam-markeringen i svaret!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem unmarking the topic as spam.
da: <strong>FEJL</strong>: Der opstod et problem, da spam-markeringen skulle fjernes fra emnet.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem unsticking the topic.
da: <strong>FEJL</strong>: Der opstod et problem, da emnet skulle frigøres.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem unsubscribing from that forum!
da: <strong>FEJL</strong>: Der opstod et problem med at framelde abonnementet på dette forum!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem unsubscribing from that topic!
da: <strong>FEJL</strong>: Der var et problem med framelde dig fra dette emne!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem untrashing the reply!
da: <strong>FEJL</strong>: Der opstod et problem, da svaret skulle fjernes fra papirkurven!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem untrashing the topic.
da: <strong>FEJL</strong>: Der opstod et problem, da emnet skulle fjernes fra papirkurven.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum already exists.
da: <strong>FEJL</strong>: Dette forum eksisterer allerede.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum has been closed to new forums.
da: <strong>FEJL</strong>: Dette forum er blevet lukket for nye fora.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum has been closed to new replies.
da: <strong>FEJL</strong>: Dette forum er blevet lukket for nye svar.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum has been closed to new topics.
da: <strong>FEJL</strong>: Dette forum er blevet lukket for nye emner.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum is a category. No forums can be created in this forum.
da: <strong>FEJL</strong>: Dette forum er en kategori. Der kan ikke oprettes fora i dette forum.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum is a category. No replies can be created in this forum.
da: <strong>FEJL</strong>: Dette forum er en kategori. Ingen svar kan laves i dette forum.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum is a category. No topics can be created in it.
da: <strong>FEJL</strong>: Dette forum er en kategori. Der kan ikke oprettes emner i det.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum is a category. No topics can be created in this forum.
da: <strong>FEJL</strong>: Dette forum er en kategori. Ingen emner kan oprettes i dette forum.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum is hidden and you do not have the capability to read or create new forums in it.
da: <strong>FEJL</strong>: Dette forum er skjult og du har ikke mulighed for at læse eller oprette nye fora i det.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum is hidden and you do not have the capability to read or create new replies in it.
da: <strong>FEJL</strong>: Dette forum er skjult, og du ikke har ikke tilladelse til at læse eller oprette nye svar i det.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum is hidden and you do not have the capability to read or create new topics in it.
da: <strong>FEJL</strong>: Dette forum er skjult, og du har ikke tilladelse til at læse eller oprette nye emner i det.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum is private and you do not have the capability to read or create new forums in it.
da: <strong>FEJL</strong>: Dette forum er privat og du har ikke mulighed for at læse eller oprette nye fora i det.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum is private and you do not have the capability to read or create new replies in it.
da: <strong>FEJL</strong>: Dette forum er privat, og du ikke har tilladelse til at læse eller oprette nye svar i det.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum is private and you do not have the capability to read or create new topics in it.
da: <strong>FEJL</strong>: Dette forum er privat, og du ikke har tilladelse til at læse eller oprette nye emner i det.

en: <strong>ERROR</strong>: Topic ID cannot be a negative number.
da: <strong>FEJL</strong>: Emne ID kan ikke være et negativt nummer.

en: <strong>ERROR</strong>: Topic ID is missing.
da: <strong>FEJL</strong>: Emne ID mangler.

en: <strong>ERROR</strong>: Topic ID must be a number.
da: <strong>FEJL</strong>: Emne ID skal være et nummer.

en: <strong>ERROR</strong>: Topic ID not found.
da: <strong>FEJL</strong>: Emne ID blev ikke fundet.

en: <strong>ERROR</strong>: Topic does not exist.
da: <strong>FEJL</strong>: Emne eksisterer ikke.

en: <strong>ERROR</strong>: Topic is closed.
da: <strong>FEJL</strong>: Emne er lukket.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have permission to create new forums.
da: <strong>FEJL</strong>: Du har ikke tilladelse til at oprette nye fora.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have permission to create new topics.
da: <strong>FEJL</strong>: Du har ikke tilladelse til at oprette nye emner.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have permission to edit that forum.
da: <strong>FEJL</strong>: Du har ikke tilladelse til at redigere det forum.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have permission to edit that reply.
da: <strong>FEJL</strong>: Du har ikke tilladelse til at redigere det svar.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have permission to edit that topic.
da: <strong>FEJL</strong>: Du har ikke tilladelse til at redigere det pågældende emne.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have permission to mark notifications for that user.
da: <strong>FEJL</strong>: Du har ikke tilladelse til at markere notifikationer for den bruger.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have permission to reply.
da: <strong>FEJL</strong>: Du har ikke tilladelse til at svare.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have the permissions to create new topics. The reply could not be converted into a topic.
da: <strong>FEJL</strong>: Du har ikke tilladelser til at oprette nye emner. Svaret kan ikke konverteres til et emne.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have the permissions to delete the topic tags.
da: <strong>FEJL</strong>: Du har ikke tilladelse til at slette emnets tags.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have the permissions to edit the destination topic!
da: <strong>FEJL</strong>: Du har ikke tilladelse til at redigere destinationsemnet!

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have the permissions to edit the destination topic.
da: <strong>FEJL</strong>: Du har ikke tilladelse til at redigere destinationsemnet.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have the permissions to edit the source topic.
da: <strong>FEJL</strong>: Du har ikke tilladelse til at redigere kildeemnet.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have the permissions to edit the topic tags.
da: <strong>FEJL</strong>: Du har ikke tilladelse til at redigere emnets tags.

en: <strong>ERROR</strong>: You don't have the permission to edit favorites of that user!
da: <strong>FEJL</strong>: Du har ikke tilladelse til at redigere favoritterne for denne bruger!

en: <strong>ERROR</strong>: You need to choose a valid move option.
da: <strong>FEJL</strong>: Du skal vælge en gyldig flytteindstilling.

en: <strong>ERROR</strong>: You need to choose a valid split option.
da: <strong>FEJL</strong>: Du skal vælge en gyldig opdelingsmulighed.

en: <strong>ERROR</strong>: You need to enter a tag name.
da: <strong>FEJL</strong>: Du skal indtaste et tag-navn.

en: <strong>ERROR</strong>: Your forum cannot be created at this time.
da: <strong>FEJL</strong>: Dit forum kan ikke oprettes lige nu.

en: <strong>ERROR</strong>: Your forum cannot be edited at this time.
da: <strong>FEJL</strong>: Dit forum kan ikke redigeres lige nu.

en: <strong>ERROR</strong>: Your forum description cannot be empty.
da: <strong>FEJL</strong>: Du skal udfylde en beskrivelse til dit forum.

en: <strong>ERROR</strong>: Your forum must have a parent.
da: <strong>FEJL</strong>: Dit forum skal have en forælder.

en: <strong>ERROR</strong>: Your forum needs a title.
da: <strong>Fejl</strong>: Dit forum skal have en titel.

en: <strong>ERROR</strong>: Your reply cannot be created at this time.
da: <strong>FEJL</strong>: Dit svar kan ikke oprettes i øjeblikket.

en: <strong>ERROR</strong>: Your reply cannot be edited at this time.
da: <strong>FEJL</strong>: Dit svar kan ikke redigeres i øjeblikket.

en: <strong>ERROR</strong>: Your reply cannot be empty.
da: <strong>FEJL</strong>: Dit svar kan ikke være tomt.

en: <strong>ERROR</strong>: Your topic cannot be created at this time.
da: <strong>FEJL</strong>: Dit emne kan ikke oprettes på dette tidspunkt.

en: <strong>ERROR</strong>: Your topic cannot be edited at this time.
da: <strong>FEJL</strong>: Dit emne kan ikke redigeres på dette tidspunkt.

en: <strong>ERROR</strong>: Your topic cannot be empty.
da: <strong>FEJL</strong>: Dit emne kan ikke være tomt.

en: <strong>ERROR</strong>: Your topic needs a title.
da: <strong>FEJL</strong>: Dit emne har brug for en titel.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that forum. You can also reach that screen by clicking on the forum title.
da: <strong>Rediger</strong> tager dig til redigeringssiden for dette forum. Du kan også gå til den side, ved at klikke på forummets titel.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that reply. You can also reach that screen by clicking on the reply title.
da: <strong>Rediger</strong> tager dig til redigeringsskærmbilledet for svaret. Du kan også komme til det skærmbillede ved at klikke på svarets titel.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that topic. You can also reach that screen by clicking on the topic title.
da: <strong>Rediger</strong> tager dig til redigeringsskærmen for emnet. Du kan også komme til den skærm ved at klikke på emnets titel.

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your forum without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a forum thumbnail on the home page, a custom header, etc.
da: <strong>Fremtrædende billede</strong> - Dette gør det muligt at tilknytte et billede til dit forum uden at indsætte det. Dette er normalt kun nyttigt, hvis dit tema gør brug af det fremtrædende billede som forum miniaturebillede på forsiden, i en brugerdefineret header, osv.

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your reply without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a reply thumbnail on the home page, a custom header, etc.
da: <strong>Fremtrædende billede</strong> - Dette gør det muligt at tilknytte et billede til dit svar uden at indsætte det. Dette er normalt kun nyttigt, hvis dit tema gør brug af det fremtrædende billede som svar miniaturebillede på forsiden, i en brugerdefineret header, osv.

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your topic without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a topic thumbnail on the home page, a custom header, etc.
da: <strong>Fremtrædende billede</strong> - Dette gør det muligt at tilknytte et billede til dit emne uden at indsætte det. Dette er normalt kun nyttigt, hvis dit tema gør brug af det fremtrædende billede som emne miniaturebillede på forsiden, i en brugerdefineret header, osv.

en: <strong>Forum Editor</strong> - Enter the text for your forum. There are two modes of editing: Visual and HTML. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The HTML mode allows you to enter raw HTML along with your forum text. You can insert media files by clicking the icons above the forum editor and following the directions. You can go to the distraction-free writing screen via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in HTML mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular forum editor.
da: <strong>Forum redigeringsværktøj</strong> - Indtast teksten til dit forum. Der er to former for redigering: Visuel og HTML. Vælg tilstand ved at klikke på den pågældende fane. Visuel tilstand giver dig et WYSIWYG-redigeringsværktøj. Klik på det sidste ikon i rækken for at få en ekstra række af kontrolmuligheder. HTML-tilstanden giver dig mulighed for at indtaste rå HTML sammen med din forumtekst. Du kan indsætte mediefiler ved at klikke på ikonerne over forum-redigeringsværktøjet og følge anvisningerne. Du kan gå til den distraktion-fri tilstand via fuldskærm-ikonet i visuel tilstand (næstsidst i øverste række) eller fuldskærm-knappen i HTML-tilstand (sidste i rækken). Når du er der, kan du gøre knapper synlige ved at føre musen op i det øverste område. Afslut fuldskærm tager dig tilbage til det normale forum-redigeringsværktøj.

en: <strong>Forum</strong> dropdown determines the parent forum that the reply belongs to. Select the forum, or leave the default (Use Forum of Topic) to post the reply in forum of the topic.
da: <strong>Forum</strong> dropdown-menuen bestemmer det overordnede forum som svaret tilhører. Vælg forummet eller brug standard værdien (Brug emnets forum) for at lægge svaret i emnets forum.

en: <strong>Forum</strong> dropdown determines the parent forum that the topic belongs to. Select the forum or category from the dropdown, or leave the default (No Forum) to post the topic without an assigned forum.
da: <strong>Forum</strong> dropdown-menuen bestemmer det overordnede forum som emnet tilhører. Vælg forummet eller kategorien fra dropdown-menuen, eller brug standard værdien (Intet forum) for at skrive emnet uden et tilknyttet forum.

en: <strong>Order</strong> allows you to order your forums numerically.
da: <strong>Rækkefølge</strong> giver dig mulighed for at tilpasse rækkefølgen for dine fora numerisk.

en: <strong>Parent</strong> dropdown determines the parent forum. Select the forum or category from the dropdown, or leave the default (No Parent) to create the forum at the root of your forums.
da: <strong>Forælder</strong> dropdown-menuen bestemmer det overordnede forum. Vælg forummet eller kategorien fra dropdown-menuen, eller brug standard værdien (Ingen forælder) for at oprette forummet i roden af dine fora.

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft reply will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the reply. Which link is available depends on your reply&#8217;s status.
da: <strong>Forhåndsvisning</strong> vil vise hvordan din svarkladde vil se ud, hvis du udgiver den. Vis vil føre dig til dit websted, så du kan se svaret online. Alt efter svarets status vil forskellige links være tilgængelige.

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft topic will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the topic. Which link is available depends on your topic&#8217;s status.
da: <strong>Forhåndsvisning</strong> vil vise hvordan din emnekladde vil se ud, hvis du udgiver den. Vis vil føre dig til dit websted, så du kan se emnet online. Alt efter emnets status vil forskellige links være tilgængelige.

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your forum in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a forum or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a forum to be published in the future or backdate a forum.
da: <strong>Udgiv</strong> - Du kan sætte betingelserne for udgivelse af dit forum i udgivelsesboksen. Du kan sætte betingelser for status, synlighed og udgiv (med det samme), klik på rediger-linket for flere muligheder. Synlighed inkluderer muligheden for at beskytte et forum med kodeord, eller du kan få det til at være statisk i toppen af din blog (fastgjort). Udgiv (med det samme) giver mulighed for at sætte en fremtidig eller tidligere dato, så du kan indstille hvornår i fremtiden et forum skal udgives eller baguddatere det.

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your reply in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a reply or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a reply to be published in the future or backdate a reply.
da: <strong>Udgiv</strong> - Du kan sætte betingelserne for udgivelse af dit svar i udgivelsesboksen. Du kan sætte betingelser for status, synlighed og udgiv (med det samme), klik på rediger-linket for flere muligheder. Synlighed inkluderer muligheden for at beskytte et svar med kodeord, eller du kan få det til at være statisk i toppen af din blog (fastgjort). Udgiv (med det samme) giver mulighed for at sætte en fremtidig eller tidligere dato, så du kan indstille hvornår i fremtiden et svar skal udgives eller baguddatere det.

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your topic in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a topic or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a topic to be published in the future or backdate a topic.
da: <strong>Udgiv</strong> - Du kan sætte betingelserne for udgivelse af dit emne i udgivelsesboksen. Du kan sætte betingelser for status, synlighed og udgiv (med det samme), klik på rediger-linket for flere muligheder. Synlighed inkluderer muligheden for at beskytte et emne med kodeord, eller du kan få det til at være statisk i toppen af din blog (fastgjort). Udgiv (med det samme) giver mulighed for at sætte en fremtidig eller tidligere dato, så du kan indstille hvornår i fremtiden et emne skal udgives eller baguddatere det.

en: <strong>Reply Editor</strong> - Enter the text for your reply. There are two modes of editing: Visual and HTML. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The HTML mode allows you to enter raw HTML along with your reply text. You can insert media files by clicking the icons above the reply editor and following the directions. You can go to the distraction-free writing screen via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in HTML mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular reply editor.
da: <strong>Svar-redigeringsværktøj</strong> - Indtast teksten til dit svar. Der er to former for redigering: Visuel og HTML. Vælg tilstand ved at klikke på den pågældende fane. Visuel tilstand giver dig et WYSIWYG-redigeringsværktøj. Klik på det sidste ikon i rækken for at få en ekstra række af kontrolmuligheder. HTML-tilstanden giver dig mulighed for at indtaste rå HTML sammen med din svartekst. Du kan indsætte mediefiler ved at klikke på ikonerne over svar-redigeringsværktøjet og følge anvisningerne. Du kan gå til den distraktion-fri tilstand via fuldskærm-ikonet i visuel tilstand (næstsidst i øverste række) eller fuldskærm-knappen i HTML-tilstand (sidste i rækken). Når du er der, kan du gøre knapper synlige ved at føre musen op i det øverste område. Afslut fuldskærm tager dig tilbage til det normale svar-redigeringsværktøj.

en: <strong>Reply To</strong> determines the threading of the reply.
da: <strong>Svar til</strong> bestemmer trådningen af svaret.

en: <strong>Spam</strong> removes your reply from this list and places it in the spam queue, from which you can permanently delete it.
da: <strong>Spam</strong> fjerner dit svar fra denne liste og flytter det til spamkøen, hvorfra du kan slette det permanent.

en: <strong>Spam</strong> removes your topic from this list and places it in the spam queue, from which you can permanently delete it.
da: <strong>Spam</strong> fjerner dit emne fra denne liste og placerer det i spam-køen, hvorfra du kan slette det permanent.

en: <strong>Status</strong> allows you to close a forum to new topics and forums.
da: <strong>Status</strong> giver dig mulighed for at lukke et forum for nye emner og underfora.

en: <strong>Stick <em>(to front)</em></strong> will keep the selected topic &#8217;pinned&#8217; to the top of ALL forums and be visable in any forums topics list.
da: <strong>Fastgør <em>(til forside)</em></strong> viser det valgte emne &#8217;fastgjort&#8217; som det første i ALLE fora og vil være synligt i alle foras emnelister.

en: <strong>Stick</strong> will keep the selected topic &#8217;pinned&#8217; to the top the parent forum topic list.
da: <strong>Fastgør</strong> viser det valgte emne &#8217;fastgjort&#8217; som det første i den overordnede forum emneliste.

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your forum. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
da: <strong>Titel</strong> - Skriv en titel til dit forum. Efter du har skrevet en titel, vil du se et permalink nedenfor, som du kan redigere.

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your reply. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
da: <strong>Titel</strong> - Skriv en titel til dit svar. Efter du har skrevet en titel, vil du se et permalink nedenfor, som du kan redigere.

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your topic. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
da: <strong>Titel</strong> - Indtast en titel til dit emne. Når du indtaster en titel, vil du se et permalink nedenfor, som du kan redigere.

en: <strong>Topic Editor</strong> - Enter the text for your topic. There are two modes of editing: Visual and HTML. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The HTML mode allows you to enter raw HTML along with your topic text. You can insert media files by clicking the icons above the topic editor and following the directions. You can go to the distraction-free writing screen via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in HTML mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular topic editor.
da: <strong>Emne-editor</strong> - Indtast teksten til dit emne. Der er to former for redigering: Visuel og HTML. Vælg tilstand ved at klikke på den pågældende fane. Visuel tilstand giver dig en WYSIWYG editor. Klik det sidste ikon i rækken for at få en ekstra række med muligheder. HTML-tilstand giver mulighed for at indtaste rå HTML sammen med din tekst. Du kan indsætte mediefiler ved at klikke på ikonerne over editoren og følge anvisningerne. Du kan gå til distraktionsfri skrivning-skærmen via fuldskærmikonet i Visual tilstand (næstsidst i øverste række) eller fuldskærmknappen i HTML-tilstand (sidste i rækken). Når du er der, kan gøre knapperne synlige ved at føre musen over det øverste område. Afslut fuldskærm og gå tilbage til den almindelige editor.

en: <strong>Topic Type</strong> dropdown indicates the sticky status of the topic. Selecting the super sticky option would stick the topic to the front of your forums, i.e. the topic index, sticky option would stick the topic to its respective forum. Selecting normal would not stick the topic anywhere.
da: <strong>Emnetype</strong> dropdown-menuen indikerer om emnet er fastgjort eller ej. Vælges super fastgjort vil emnet blive fastgjort til forsiden af dine fora fx emneoversigten, mens fastgjort vil fastgøre emnet til dets respektive forum. Vælges normal vil emnet ikke blive fastgjort nogen steder.

en: <strong>Topic</strong> determines the parent topic that the reply belongs to.
da: <strong>Emne</strong> bestemmer det overordnede emne som svaret tilhører.

en: <strong>Trash</strong> removes your forum from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
da: <strong>Papirkurv</strong> fjerner dit forum fra denne liste og placerer det i papirkurven, hvorfra du kan slette det permanent.

en: <strong>Trash</strong> removes your reply from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
da: <strong>Papirkurv</strong> fjerner dit svar fra denne liste og placerer det i papirkurven, hvorfra du kan slette det permanent.

en: <strong>Trash</strong> removes your topic from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
da: <strong>Papirkurv</strong> fjerner dit emne fra denne liste og placerer det i papirkurven, hvorfra du kan slette det permanent.

en: <strong>Type</strong> indicates if the forum is a category or forum. Categories generally contain other forums.
da: <strong>Type</strong> angiver om forummet er en kategori eller et forum. Kategorier indeholder normalt andre underfora.

en: <strong>View</strong> will show you what your draft forum will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the forum. Which link is available depends on your forum&#8217;s status.
da: <strong>Vis</strong> vil vise hvordan din forumkladde vil se ud, hvis du udgiver den. Vis vil føre dig til dit websted, så du kan se forummet online. Alt efter forummets status vil forskellige links være tilgængelige.

en: <strong>Visibility</strong> lets you pick the scope of each forum and what users are allowed to access it.
da: <strong>Synlighed</strong> lader dig vælge synligheden for hvert forum og hvilke brugere der må få adgang til det.

en: <strong>WARNING:</strong> This process cannot be undone.
da: <strong>ADVARSEL:</strong> Denne proces kan ikke fortrydes.

en: A list of forums with an option to set the parent.
da: En liste a fora med mulighed for at vælge en forælder.

en: A list of recent topics, sorted by popularity or freshness.
da: En liste over seneste emner, sorteret efter popularitet og friskhed.

en: A list of registered optional topic views.
da: En liste over registrerede valgfrie emnevisninger.

en: A list of the most recent replies.
da: En liste over de seneste svar.

en: A simple login form with optional links to sign-up and lost password pages.
da: En simpel log ind formular med valgfrie links til tilmeldingssider og sider for mistede kodeord.

en: About
da: Om

en: About Yourself
da: Om dig selv

en: About bbPress
da: Om bbPress

en: About the user
da: Om denne bruger

en: Account
da: Konto

en: Add New Tag
da: Opret nyt tag

en: Add toolbar & buttons to textareas to help with HTML formatting
da: Tilføj værktøjslinje og knapper til tekstområde for at hjælpe med HTML formattering.

en: Akismet History
da: Akismet historie

en: Akismet caught this post as spam
da: Akismet registrerede dette indlæg som spam

en: Akismet cleared this post as not spam
da: Akismet registrerede dette indlæg som ikke-spam

en: Akismet was unable to check this post (response: %s), will automatically retry again later.
da: Akismet kunne ikke tjekke dette indlæg (svar:%s), men vil automatisk prøve igen senere.

en: All Forums
da: Alle fora

en: All Posts
da: Alle indlæg

en: All Replies
da: Alle svar

en: All Tags
da: Alle tags

en: All Topic Tags
da: Alle emnetags

en: All Topics
da: Alle emner

en: All done!
da: Færdig med det hele!

en: All replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted. If the destination topic was created after this one, it's post date will be updated to second earlier than this one.
da: Alle svar inden for begge emner vil blive flettet sammen kronologisk. Rækkefølgen af ​​de flettede svar er baseret på den tid og dato, de blev udgivet. Hvis destinationsemnet blev oprettet efter dette emne, vil udgivelsesdatoen blive opdateret til være udgivet et sekund tidligere end dette emne.

en: Allow Akismet to actively prevent forum spam.
da: Tillad at Akismet aktivt forhindrer forum spam.

en: Allow BuddyPress Groups to have their own forums
da: Tillad at BuddyPress grupper har deres egne fora

en: Allow forum wide search
da: Tillad søgning i hele forummet

en: Allow guest users without accounts to create topics and replies
da: Tillad, at gæstebrugere uden konti, kan oprette emner og svar

en: Allow topic and reply revision logging
da: Tillad emne- og svarlog af tidligere versioner

en: Allow topics to have tags
da: Tillad at emner har tags

en: Allow users to mark topics as favorites
da: Tillad brugere at markere emner som favoritter

en: Allow users to subscribe to forums and topics
da: Tillad brugere at abonnere på fora og emner

en: Anonymous
da: Anonym

en: Anonymous posting
da: Anonyme opslag

en: Any links to this tag will no longer function.
da: Eventuelle links til dette tag vil ikke længere virke.

en: Are you sure you meant to do that?
da: Er du sikker på, du ønsker at gøre dette?

en: Are you sure you want to delete that permanently?
da: Er du sikker på, du vil slette det permanent?

en: Are you sure you want to delete the "%s" tag? This is permanent and cannot be undone.
da: Er du sikker på, du vil slette "%s" tagget? Det er endeligt og kan ikke fortrydes.

en: Are you sure you want to do this?
da: Er du sikker på, du ønsker at gøre dette?

en: Are you sure you want to merge the "%s" tag into the tag you specified?
da: Er du sikker på du vil flette "%s"-tag ind i det tag, du har angivet?

en: Attachments
da: Vedhæftede filer

en: Attempt to import user accounts from previous forums
da: Forsøg at importere brugerkonti fra tidligere fora

en: Author
da: Forfatter

en: Author Information
da: Forfatterinformation

en: Auto role
da: Auto rolle

en: Auto-embed links
da: Auto-indlejr links

en: Auto-embed will embed the media content from a URL directly into the replies. For example: links to Flickr and YouTube.
da: Auto-embed vil indlejre medieindholdet fra en URL direkte i svarene. Eksempelvis links til Flickr og YouTube.

en: Automatically give registered visitors the %s forum role
da: Giv automatisk registrerede besøgende forumrollen %s

en: Available Actions
da: Tilgængelige handlinger

en: Backup your database before proceeding.
da: Tag backup af din database, før du fortsætter.

en: Better handling of styles and scripts in the template stack.
da: Bedre håndtering af styles og scripts i skabelonstakken.

en: Biographical Info
da: Biografi

en: Blocked
da: Blokeret

en: Blog Role
da: Blogrolle

en: Bug Testing
da: Test af fejl

en: Bulk Actions
da: Gruppehandlinger

en: Calculating forum hierarchy (%1$s - %2$s)
da: Beregner forum hierarki (%1$s - %2$s)

en: Calculating topic stickies (%1$s - %2$s)
da: Beregner emne-fastgørelser (%1$s - %2$s)

en: Calculating topic super stickies (%1$s - %2$s)
da: Beregner emne-superfastgørelser (%1$s - %2$s)

en: Cancel
da: Annuller

en: Category base
da: Kategorinavn (slug)

en: Change
da: Ændre

en: Change forum role to&hellip;
da: Ændre forumrolle til&hellip;

en: Changing the slug affects its permalink. Any links to the old slug will stop working.
da: Ændring af kort titel påvirker dets permalink. Eventuelle links til den gamle korte titel vil ikke længere virke.

en: Cheatin&#8217; huh?
da: Snyder du?

en: Check your e-mail for the confirmation link.
da: Tjek din e-mail, hvor du finder et link, du skal klikke på, for at bekræfte din tilmelding.

en: Check your e-mail for your new password.
da: Tjek din e-mail for dit nye kodeord.

[ctx: Close a Topic]
en: Close
da: Luk

[ctx: Close the forum]
en: Closed
da: Luk

[ctx: Close the topic]
en: Closed
da: Luk

en: Close this topic
da: Luk dette emne

en: Complete!
da: Færdig!

en: Complete! %s groups updated; %s forums updated; %s forum statuses synced.
da: Færdig! %s grupper opdateret; %s fora opdateret; %s forumstatusser synkroniseret.

en: Complete! %s users updated.
da: Færdig! %s brugere opdateret.

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
da: Conditional query tags virker ikke før forespørgslen køres. Inden da vil de altid melde fejl.

en: Contact Info
da: Kontaktinformation

en: Contributing Developers
da: Bidragende udviklere

en: Conversion Complete
da: Konvertering færdig

en: Convert Users
da: Konverter brugere

en: Converter Specialist
da: Konverteringsspecialist

en: Converters
da: Konverteringer

en: Converting forums (%1$s - %2$s)
da: Konverterer fora (%1$s - %2$s)

en: Converting replies (%1$s - %2$s)
da: Konverterer svar (%1$s - %2$s)

en: Converting topic tags (%1$s - %2$s)
da: Konverterer emnetags (%1$s - %2$s)

en: Converting topics (%1$s - %2$s)
da: Konverterer emner (%1$s - %2$s)

en: Converting users (%1$s - %2$s)
da: Konverterer brugere (%1$s - %2$s)

en: Copy favoriters to the new topic
da: Kopier "favorit'erne" til det nye emne

en: Copy subscribers to the new topic
da: Kopier abonnenter til det nye emne

en: Copy topic tags to the new topic
da: Kopier emnetags til det nye emne

en: Core Contributors to bbPress 2.5
da: Kernebidragsydere til bbPress 2.5

en: Count replies for each user
da: Tæl svar for hver bruger

en: Count replies in each forum
da: Tæl svar i hvert forum

en: Count replies in each topic
da: Tæl svar i hvert emne

en: Count spammed & trashed replies in each topic
da: Tæl svar markeret som spam eller i papirkurven for hvert emne

en: Count topics for each user
da: Tæl emner for hver bruger

en: Count topics in each forum
da: Tæl emner i hvert forum

en: Count voices in each topic
da: Tæl stemmer i hvert emne

en: Counting the number of replies in each forum&hellip; %s
da: Tæller antallet af svar i hvert forum&hellip; %s

en: Counting the number of replies in each topic&hellip; %s
da: Tæller antallet af svar i hvert emne&hellip; %s

en: Counting the number of spammed and trashed replies in each topic&hellip; %s
da: Tæller antallet af spam og slettede svar i hvert emne&hellip; %s

en: Counting the number of topics each user has created&hellip; %s
da: Tæller antallet af emner, hver bruger har oprettet&hellip; %s

en: Counting the number of topics in each forum&hellip; %s
da: Tæller antallet af emner i hvert forum&hellip; %s

en: Counting the number of topics to which each user has replied&hellip; %s
da: Tæller antallet af emner som hver bruger har besvaret&hellip; %s

en: Counting the number of voices in each topic&hellip; %s
da: Tæller antallet af deltagere i hvert emne&hellip; %s

en: Create New Forum
da: Opret nyt forum

en: Create New Forum in &ldquo;%s&rdquo;
da: Opret et nyt forum i &ldquo;%s&rdquo;

en: Create New Reply
da: Opret nyt svar

en: Create New Topic
da: Opret nyt emne

en: Create New Topic in &ldquo;%s&rdquo;
da: Opret nyt emne i "%s"

en: Create a discussion forum to allow members of this group to communicate in a structured, bulletin-board style fashion.
da: Opret et diskussionsforum for at give medlemmer af denne gruppe mulighed for at kommunikere på en strukturet, opslagstavleagtig måde.

en: Create an Account
da: Opret en profil

en: Created
da: Oprettet

en: Creator
da: Oprettet af

en: Credits
da: Anerkendelse

en: Current Package
da: Nuværende pakke

en: Custom field deleted.
da: Brugerdefineret felt slettet.

en: Custom field updated.
da: Brugerdefineret felt opdateret.

en: Custom slugs for single forums, topics, replies, tags, views, and search.
da: Brugerdefinerede korttitler for alle enkle fora, emner, svar, tags, visninger og søgning.

en: Customize your Forums root. Partner with a WordPress Page and use Shortcodes for more flexibility.
da: Tilpas din forumrod. Kombiner den med en WordPress-side og brug shortcodes for mere fleksibilitet.

en: Customize your user profile slugs.
da: Tilpas dine brugerprofil-slugs.

en: Customizing This Display
da: Tilpasser dette skærmbillede

en: Database Name
da: Database navn

en: Database Password
da: Database kodeord

en: Database Port
da: Database port

en: Database Server
da: Database server

en: Database Settings
da: Databaseindstillinger

en: Database User
da: Database bruger

en: Delay Time
da: Forsinkelse

en: Delete
da: Slet

en: Delete Permanently
da: Slet permanent

en: Delete imported users?
da: Slet importerede brugere?

en: Delete this item permanently
da: Slet dette emne permanent

en: Delete users WordPress default passwords (%1$s - %2$s)
da: Slet brugeres WordPress standardadgangskoder (%1$s - %2$s)

en: Deleting Conversion Table&hellip; %s
da: Sletter konverteringstabel &hellip; %s

en: Deleting Post Meta&hellip; %s
da: Sletter indlægsmeta&hellip; %s

en: Deleting Posts&hellip; %s
da: Sletter indlæg &hellip; %s

en: Deleting Roles and Capabilities&hellip; %s
da: Sletter roller og muligheder &hellip; %s

en: Deleting Settings&hellip; %s
da: Sletter indstillinger &hellip; %s

en: Deleting Topic Tags&hellip; %s
da: Sletter emne-tags&hellip; %s

en: Deleting User Meta&hellip; %s
da: Sletter brugermeta&hellip; %s

en: Deleting User&hellip; %s
da: Sletter bruger&hellip; %s

en: Deleting a tag cannot be undone.
da: Sletning af et tag kan ikke fortrydes.

en: Deleting previously converted data (%1$s - %2$s)
da: Sletter tidligere konverteret data (%1$s - %2$s)

en: Disallow editing after
da: Deaktiver redigering efter

en: Discussion
da: Diskussion

en: Display Name
da: Vist navn

en: Edit
da: Rediger

en: Edit %s's Profile
da: Rediger %s's profil

en: Edit Forum
da: Rediger forum

en: Edit Reply
da: Rediger svar

en: Edit Tag
da: Rediger tag

en: Edit Topic
da: Rediger emne

en: Edit Your Profile
da: Rediger din profil

en: Editable forum roles no longer exist.
da: Redigerbare forum-roller eksisterer ikke længere.

en: Email
da: E-mail

en: Email:
da: E-mail:

en: Embed media (YouTube, Twitter, Flickr, etc...) directly into topics and replies
da: Indlejre medier (YouTube, Twitter, Flickr, etc...) direkte i emner og svar

en: Empty Spam
da: Tom Spam

en: Empty Topic Tag | Empty Topic Tags
da[0]: Tomt emnetag
da[1]: Tomme emnetags

en: Empty Topic Tags
da: Tomme emnetags

en: Enable Group Forums
da: Aktiver gruppefora

en: Enable threaded (nested) replies %s levels deep
da: Tillad trådet (indrykkede) svar i %s niveauers dybde

en: Existing tag:
da: Eksisterende tag:

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Failed!
da: Mislykkedes!

en: Favorite
da: Favorit

en: Favorite Forum Topics
da: Favorit forumemner

en: Favorite Topics
da: Favoritemner

en: Favorites
da: Favoritter

en: Favorites are a way for users to save and later return to topics they favor. This is enabled by default.
da: Favoritter er en måde for brugerne at gemme og senere vende tilbage til emner, de godt kan lide. Dette er aktiveret som standard.

en: Favorites are no longer active.
da: Favoritter er ikke længere aktivt.

en: Feature Developer
da: Funktionsudvikler

en: First Name
da: Fornavn

en: For more information:
da: For mere information:

en: Forum Activity
da: Forumaktivitet

en: Forum Attributes
da: Forum egenskaber

en: Forum Edit: %s
da: Rediger forum: %s

en: Forum Features
da: Forum-funktioner

en: Forum Import
da: Forumimport

en: Forum Index
da: Forum indeks

en: Forum Name (Maximum Length: %d):
da: Forum titel (Maksimum længde: %d):

en: Forum Order
da: Forumrækkefølge

en: Forum Parent
da: Forumforælder

en: Forum Prefix
da: Forum præfiks

en: Forum Repair
da: Forumreparation

en: Forum Replies Created
da: Forum-svar oprettet

en: Forum Reset
da: Forum nulstilling

en: Forum Role
da: Forumrolle

en: Forum Role: %s
da: Forumrolle: %s

en: Forum Root
da: Forum-rod

en: Forum Root Slug
da: Slug til forum-rod

en: Forum Settings
da: Forumindstillinger

en: Forum Statistics
da: Forumstatistik

en: Forum Subscriptions
da: Forum-abonnementer

en: Forum Theme Packages
da: Forum tema-pakker

en: Forum Topics Started
da: Forumemner startet

en: Forum Type:
da: Forum type:

en: Forum User Roles
da: Forum brugerroller

en: Forum User Settings
da: Forum bruger indstillinger

en: Forum User Slugs
da: Slug for forumbruger

en: Forum created. <a href="%s">View forum</a>
da: Forum oprettet. <a href="%s">Vis forum</a>

en: Forum draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview forum</a>
da: Forumkladde opdateret. <a target="_blank" href="%s">Forhåndsvis forum</a>

en: Forum features that can be toggled on and off
da: Forumfunktioner, der kan slås til og fra

[ctx: Forum is a category]
en: Category
da: Kategori

en: Forum restored to revision from %s
da: Forum genskabt til tidligere version fra %s

en: Forum root should show
da: Forum-roden skal vise

en: Forum saved.
da: Forum gemt.

en: Forum scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview forum</a>
da: Forum planlagt til: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Forhåndsvisning af forum</a>

en: Forum settings for Akismet
da: Forumindstillinger for Akismet

en: Forum settings for BuddyPress
da: Forumindstillinger for BuddyPress

en: Forum slug
da: Forum kort titel

en: Forum submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview forum</a>
da: Forum indsendt. <a target="_blank" href="%s">Forhåndsvis forum</a>

en: Forum updated.
da: Forum opdateret.

en: Forum updated. <a href="%s">View forum</a>
da: Forum opdateret.  <a href="%s">Se forum</a>

en: Forums
da: Fora

en: Forums Settings
da: Forumindstillinger

en: Forums base
da: Forumbase

en: Founding Developer
da: Stiftende udvikler

en: Freshness
da: Friskhed

en: General
da: Generelt

en: General chit-chat
da: Generel snik-snak

en: Go Back
da: Gå tilbage

en: Go to Forum Settings
da: Gå til forumindstillinger

en: Grant this user super admin privileges for the Network.
da: Giv denne bruger superadministratorrettigheder til netværket.

en: Group Forum
da: Gruppeforum

en: Group Forum Settings
da: Indstillinger for gruppefora

en: Group Forum:
da: Gruppeforum:

en: Group Forums
da: Gruppefora

en: Group Forums Parent
da: Gruppefora forælder

en: Guest
da: Gæst

en: Hello World!
da: Hej verden!

en: Hidden Replies
da: Gemte svar

en: Hidden Reply | Hidden Replies
da[0]: Skjult svar
da[1]: Skjulte svar

en: Hidden Topic | Hidden Topics
da[0]: Skjult emne
da[1]: Skjulte emner

en: Hidden Topics
da: Gemte emner

en: Home
da: Hjem

en: Hovering over a row in the forums list will display action links that allow you to manage your forum. You can perform the following actions:
da: Når markøren føres over en række i forumlisten, vil der vises handlingslinks, som giver dig mulighed for at administrere dit forum. Du kan udføre følgende handlinger:

en: Hovering over a row in the replies list will display action links that allow you to manage your reply. You can perform the following actions:
da: Når markøren føres over en række i svarlisten, vil der vises handlingslinks, som giver dig mulighed for at administrere dit svar. Du kan udføre følgende handlinger:

en: Hovering over a row in the topics list will display action links that allow you to manage your topic. You can perform the following actions:
da: Hvis du fører musen hen over en række i emnelisten vil der dukke nogle links op, som giver dig mulighed for at håndtere dit emne. Du kan udføre følgende handlinger:

en: How many topics and replies to show per RSS page
da: Hvor mange emner og svar der skal vises pr. RSS side

en: How many topics and replies to show per page
da: Hvor mange emner og svar der skal vises på hver side

en: How your forum content is displayed within your existing theme.
da: Hvordan dit forumindhold vises i dit eksisterende tema.

en: I am the first topic in your new forums.
da: Jeg er det første emne i dine nye fora

en: IP Address
da: IP-adresse

en: IP or hostname
da: IP eller værtsnavn

en: If you choose an existing topic, replies will be ordered by the time and date they were created.
da: Hvis du vælger et eksisterende emne, vil svar blive sorteret efter det tidspunkt de blev oprettet.

en: If you use the existing topic option, replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted.
da: Hvis du bruger den eksisterende emnemulighed, vil svar inden for begge emner flettes sammen kronologisk. Rækkefølgen af ​​de flettede svar er baseret på den tid og dato, de blev udgivet.

en: If you would like to change the password type a new one. Otherwise leave this blank.
da: Hvis du vil ændre dit kodeord, så skriv et nyt - ellers lad feltet være tomt.

en: If your browser doesn&#8217;t start loading the next page automatically, click this link:
da: Hvis din browser ikke begynder at indlæse næste side automatisk, så klik på dette link:

en: Import Forums
da: Importer fora

en: Importer Helper Data
da: Importer hjælpedata

en: In all forums
da: I alle fora

en: In reply to:
da: Som svar til:

en: In the Main Settings you have a number of options:
da: I Hovedindstillinger har du en række muligheder:

en: In the event of a slug collision with WordPress or BuddyPress, a warning will appear next to the problem slug(s).
da: I tilfælde af sammenfald med korte titler i WordPress eller BuddyPress, vil en advarsel blive synlig ved siden af den eller de korte titler, der er problemer med.

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Information about your previous forums database so that they can be converted. <strong>Backup your database before proceeding.</strong>
da: Information om din tidligere fora database, så oplysningerne kan blive konverteret. <strong>Tag en backup af din database før du fortsætter .</strong>

en: Keep a log of this edit:
da: Bevar en log af denne redigering:

en: Keep me signed in
da: Husk mig

en: Keep this high to prevent too-many-connection issues.
da: Behold høj værdi for at forhindre problemer med for mange forbindelser.

en: Keep this low if you experience out-of-memory issues.
da: Hold dette lavt hvis du får out-of-memory problemer.

en: Last Name
da: Efternavn

en: Last updated %s
da: Sidst opdateret %s

en: Lead Developer
da: Chefudvikler

en: Leave the slug empty to have one automatically generated.
da: Lad 'kort titel' være tom for at genere en automatisk.

en: Log In
da: Log ind

en: Log Out
da: Log ud

en: Lost Password
da: Glemt kodeord

en: Lost Password URI:
da: Mistet kodeord URI:

en: M j, Y @ G:i
da: j. M, Y @ G:i

en: Mail (will not be published) (required):
da: Mail (nødvendig, men offentliggøres ikke):

en: Main Settings
da: Hovedindstillinger

[ctx: Make forum hidden]
en: Hidden
da: Skjul

[ctx: Make forum private]
en: Private
da: Privat

[ctx: Make forum public]
en: Public
da: Offentlig

[ctx: Make topic sticky]
en: Sticky
da: Fastgør

[ctx: Make topic super sticky]
en: Super Sticky
da: Super-fastgør

en: Manage Subscriptions
da: Håndter abonnementer

en: Manage Tag: "%s"
da: Håndter tag: "%s"

en: Mark the reply as not spam
da: Marker svar som spam

en: Mark the topic as not spam
da: Markér dette emne som ikke-spam

en: Mark this reply as spam
da: Marker dette svar som spam

en: Mark this topic as spam
da: Marker dette emne som spam

[ctx: Mark topic as pending]
en: Pending
da: Afvent

en: Maximum replies to show:
da: Højeste antal svar der skal vises:

en: Maximum topics to show:
da: Højeste antal emner at vise:

en: Member
da: Medlem

en: Menus
da: Menuer

en: Merge
da: Flet

en: Merge topic "%s"
da: Flet emne "%s"

en: Merge topic favoriters
da: Flet emnefavoritter

en: Merge topic subscribers
da: Flet emneabonnenter

en: Merge topic tags
da: Flet emnetags

en: Merge with this topic:
da: Flet med dette emne:

en: Merging tags together cannot be undone.
da: Fletning af tags kan ikke fortrydes.

en: Most popular topics
da: Mest populære emner

en: Move
da: Flyt

en: Move Method
da: Flyttemetode

en: Move reply "%s"
da: Flyt svar "%s"

en: Move this item to the Trash
da: Flyt dette til papirkurven

en: Move this reply
da: Flyt dette svar

en: Moved: %s
da: Flyttet: %s

en: Name
da: Navn

en: Name (required):
da: Navn (nødvendig):

en: Name of the database with your old forum data
da: Navnet på databasen med dine gamle forumdata

en: Name:
da: Navn:

en: Network Role
da: Netværksrolle

en: Network administrators can reconfigure which forum belongs to this group.
da: Netværksadministratorer kan genkonfigurere, hvilket forum der tilhører denne gruppe.

en: New Forum
da: Nyt forum

en: New Password
da: Nyt kodeord

en: New Reply
da: Nyt svar

en: New Tag Name
da: Nyt tag navn

en: New Topic
da: Nyt emne

en: New forum reply
da: Nyt forumsvar

en: New forum topic
da: Nyt forumemne

en: New topic in <strong>%s</strong> titled:
da: Nyt emne i <strong>%s</strong> med titlen:

en: New user registration is currently not allowed.
da: Oprettelse af nye brugere er i øjeblikket ikke tilladt.

en: Newest Topics
da: Nyeste emner

en: Next Forums
da: Næste fora

en: Nickname
da: Kælenavn

en: No Forum
da: Intet forum

en: No Replies
da: Ingen svar

en: No Topic
da: Intet emne

en: No Topics
da: Ingen emner

en: No data to clean
da: Ingen data at rense

en: No forum parents to convert
da: Ingen forum forældre at konvertere

en: No forums available
da: Ingen fora tilgængelige

en: No forums found
da: Ingen fora fundet

en: No forums found in Trash
da: Ingen fora fundet i papirkurven

en: No forums to convert
da: Ingen fora at konvertere

en: No passwords to clear
da: Intet kodeord at nulstille

en: No recorded history. Akismet has not checked this post.
da: Ingen historik. Akismet har ikke kontrolleret dette indlæg.

en: No replies found
da: Ingen svar fundet

en: No replies found in Trash
da: Ingen svar fundet i papirkurven

en: No replies to convert
da: Ingen svar at konvertere

en: No reply positions to recalculate!
da: Ingen svarpositioner at genberegne!

en: No response
da: Ingen svar

en: No stickies to stick
da: Ingen fastgørelser at fastgøre

en: No super stickies to stick
da: Ingen super-fastgørelser at fastgøre

en: No tags to convert
da: Ingen tags at konvertere

en: No template packages available.
da: Ingen tema-pakker tilgængelige.

en: No topics available
da: Ingen emner endnu

en: No topics found
da: Ingen emner fundet

en: No topics found in Trash
da: Ingen emner fundet i papirkurven

en: No topics to convert
da: Ingen emner at konvertere

en: No users to convert
da: Ingen bruger at konvertere

en: Non-bbPress passwords cannot be automatically converted. They will be converted as each user logs in.
da: Non-bbPress kodeord kan ikke automatisk bruges. De vil blive konverteret, når hver bruger logger ind.

en: None available
da: Ingen tilgængelige

en: Not spam
da: Ikke spam

en: Note: Resetting without this checked will delete the meta-data necessary to delete these users.
da: Bemærk: Hvis du nulstiller uden at afkrydse her, vil slette metadata, der er nødvendig for at slette disse brugere, blive slettet.

en: Nothing to remove!
da: Intet at fjerne!

en: Notify me of follow-up replies via email
da: Giv besked om opfølgende svar via e-mail

en: Notify the author of follow-up replies via email
da: Giv forfatteren besked om opfølgende svar via e-mail

en: Now Editing &ldquo;%s&rdquo;
da: Redigerer nu &ldquo;%s&rdquo;

en: Now your users can subscribe to new topics in specific forums.
da: Nu kan dine brugere abonnere på nye emner i specifikke fora.

en: Oh bother! No forums were found here!
da: Pokkers også! Intet forum fundet her.

en: Oh bother! No replies were found here!
da: Desværre! Ingen svar var fundet her!

en: Oh bother! No search results were found here!
da: Desværre! Ingen søgeresultater blev fundet!

en: Oh bother! No topics were found here!
da: Pokkers også! Intet emne fundet her.

en: Oh, and this is what a reply looks like.
da: Åh, og her hvordan et svar ser ud.

[ctx: Open a Topic]
en: Open
da: Åbn

[ctx: Open the forum]
en: Open
da: Åbn

[ctx: Open the topic]
en: Open
da: Åbn

en: Open this topic
da: Åbn dette emne

en: Optional reason for editing:
da: Valgfri grund til redigering:

en: Options
da: Valgmuligheder

en: Order By:
da: Sorter efter:

en: Order:
da: Rækkefølge:

en: Overview
da: Overblik

en: Pages
da: Sider

en: Parent Forum ID:
da: Forældre Forum ID:

en: Parent Forum:
da: Hovedforum:

en: Parent:
da: Forælder:

en: Participant
da: Deltager

en: Password
da: Kodeord

en: Password to access the database
da: Kodeord for adgang til databasen

en: Per Page
da: Pr. side

en: Per Page settings allow you to control the number of topics and replies appear on each page.
da: Pr. side indstillinger giver dig mulighed for at styre antallet af emner og svar, der skal være på hver side.

en: Please login to make this topic a favorite.
da: Du skal logge ind for at markere dette emne som favorit.

en: Please login to subscribe to this forum.
da: Log venligst ind for at abonnere på dette forum.

en: Please login to subscribe to this topic.
da: Log venligst ind for at abonnere på dette emne.

en: Please see the additional help tabs for more information on each indiviual section.
da: Se venligst de yderligere hjælpefaner for mere information om hver individuel sektion.

en: Polyglot support
da: Polyglot-support

en: Popular Tags
da: Populære tags

en: Popular Topics
da: Populære emner

en: Possible %1$s conflict: %2$s
da: Mulig %1$s konflikt: %2$s

en: Post Formatting
da: Indlægsformatering

en: Post status was changed to %s
da: Indlæggets status blev ændret til %s

en: Posts
da: Indlæg

en: Prefix all forum content with the Forum Root slug (Recommended)
da: Benyt forumrod-korttitlen som præfiks for alt forumindhold (Anbefalet)

en: Private
da: Privat

en: Private: %s
da: Privat: %s

en: Profile
da: Profil

en: Project Leaders
da: Projektledere

en: Protected
da: Beskyttet

en: Publish Box
da: Udgivelsesboks

en: Purge Previous Import
da: Rens tidligere import

en: Purge all information from a previously attempted import
da: Fjern alle data fra tidligere forsøg på import

en: Re: Hello World!
da: Re: Hej Verden!

en: Recalculate last activity in each topic and forum
da: Genberegn seneste aktivitet i hvert emne og forum

en: Recalculate private and hidden forums
da: Genberegn private og skjulte fora

en: Recalculate the parent forum for each post
da: Genberegn det overordnede forum for hvert indlæg

en: Recalculate the parent topic for each post
da: Genberegn forældreemnet for hvert indlæg

en: Recalculate the position of each reply
da: Genberegn positionerne af hvert svar

en: Recalculating forum visibility &hellip; %s
da: Genberegner forumsynlighed &hellip; %s

en: Recalculating reply menu order &hellip; %s
da: Genberegner svarmenurækkefølgen &hellip; %s

en: Recalculating the forum for each post &hellip; %s
da: Forsøger at finde det rigtige forum til hvert indlæg &hellip; %s

en: Recalculating the topic for each post &hellip; %s
da: Forsøger at finde det rigtige emne til hvert indlæg &hellip; %s

en: Recent Replies
da: Seneste svar

en: Recent Topics
da: Seneste emner

en: Recomputing latest post in every topic and forum&hellip; %s
da: Finder seneste svar i hvert emne og forum&hellip; %s

en: Register
da: Registrer

en: Register URI:
da: Tilmeld URI:

en: Registered Users
da: Registrerede brugere

en: Registration complete. Please check your e-mail.
da: Oprettelse gennemført. Tjek venligst din e-mail. Hvis du ikke har modtaget en e-mail, så tjek lige dit spamfilter.

en: Related Meta Data
da: Relaterede metadata

en: Relationships to Repair:
da: Relationer der skal repareres:

en: Remap existing users to default forum roles
da: Ændr eksisterende brugere til standard forumrolle

en: Remapping forum role for each user on this site&hellip; %s
da: Genetablerer forumrolle for hver bruger på dette websted&hellip; %s

en: Remember Me
da: Husk mig

en: Remove trashed forums from user subscriptions
da: Fjern slettede forums fra brugerabonnementer

en: Remove trashed topics from user favorites
da: Fjern emner i papirkurven fra brugernes favoritter

en: Remove trashed topics from user subscriptions
da: Fjern emner i papirkurven fra brugernes abonnementer

en: Removing trashed forums from user subscriptions&hellip; %s
da: Fjerner fora i papirkurven fra brugernes abonnementer&hellip; %s

en: Removing trashed topics from user favorites&hellip; %s
da: Fjerner slettede emner fra brugerfavoritter&hellip; %s

en: Removing trashed topics from user subscriptions&hellip; %s
da: Fjerner emner i papirkurven fra brugernes abonnementer&hellip; %s

en: Rename
da: Omdøb

en: Repair
da: Reparer

en: Repair BuddyPress Group Forum relationships
da: Reparer BuddyPress gruppefora-relationer

en: Repair Forums
da: Reparer fora

en: Repair Items
da: Reparer emner

en: Repairing BuddyPress group-forum relationships&hellip; %s
da: Reparerer BuddyPress gruppeforum-relationer&hellip; %s

en: Replies
da: Svar

en: Replies Created
da: Svar oprettet

en: Replies Created: %s
da: Svar oprettet: %s

en: Replies: %s
da: Svar: %s

en: Reply | Replies
da[0]: Svar
da[1]: Svar

en: Reply "%1$s" successfully marked as spam.
da: Svaret "%1$s" blev markeret som spam.

en: Reply "%1$s" successfully unmarked as spam.
da: Svar "%1$s" markeret som spam.

en: Reply Attributes
da: Svar egenskaber

en: Reply Edit: %s
da: Rediger svar: %s

en: Reply Threading
da: Trådede svar

en: Reply To
da: Svar til

en: Reply To:
da: Svar til:

en: Reply To: %s
da: Svar til: %s

en: Reply created. <a href="%s">View topic</a>
da: Svar oprettet. <a href="%s">Vis emne</a>

en: Reply draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview topic</a>
da: Svarkladde opdateret. <a target="_blank" href="%s">Forhåndsvis emne</a>

en: Reply restored to revision from %s
da: Svar gendannet til tidligere version fra %s

en: Reply saved.
da: Svar gemt.

en: Reply scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview topic</a>
da: Svar planlagt til: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Forhåndsvis emne</a>

en: Reply slug
da: Svar kort titel

en: Reply submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview topic</a>
da: Svar sendt. <a target="_blank" href="%s">Forhåndsvis emne</a>

en: Reply updated.
da: Svar opdateret.

en: Reply updated. <a href="%s">View topic</a>
da: Svar opdateret. <a href="%s">Vis emne</a>

en: Reset Forums
da: Nulstil fora

en: Reset My Password
da: Nulstil mit kodeord

en: Reset bbPress
da: Nulstil bbPress

en: Restore
da: Gendan

en: Restore this item from the Trash
da: Gendan dette element fra papirkurven

en: Revisions
da: Tidligere versioner

en: Right Now in Forums
da: Lige nu i fora

en: Roles and capabilities have been swept through, cleaned up, and simplified.
da: Roller og muligheder er blevet gennemgået, ryddet op og simplificeret.

en: Rows Limit
da: Rækkebegrænsning

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: Save Settings
da: Gem indstillinger

en: Say it ain't so!
da: Sig det ikke passer!

en: Saying no will not delete existing forum content.
da: Ved at svare nej sletter du ikke eksisterende indhold i forum.

en: Screen Content
da: Skærmindhold

en: Search
da: Søg

en: Search Forums
da: Søg i fora

en: Search Forums...
da: Søg fora ...

en: Search Replies
da: Søg i svar

en: Search Results
da: Søgeresultater

en: Search Results for '%s'
da: Søgeresultater for '%s'

en: Search Tags
da: Søg tags

en: Search Topics
da: Søg emner

en: Search for:
da: Søg efter:

en: Select Platform
da: Vælg platform

en: Select the attributes that your forum should have:
da: Vælg de egenskaber dit forum skal have:

en: Select the attributes that your reply should have:
da: Vælg de egenskaber, dit svar skal have:

en: Select the attributes that your topic should have:
da: Vælg de egenskaber, som dit emne skal have:

en: Select the topic to merge this one into. The destination topic will remain the lead topic, and this one will change into a reply.
da: Vælg det emne du vil at flette dette emne ind i. Destinationsemnet vil vedblive med at være hovedemnet, og dette emne vil ændre sig til et svar.

en: Select whether to open or close the topic.
da: Vælg om emnet skal åbnes eller lukkes.

en: Setting time limits and other user posting capabilities
da: Justerer tidsbegrænsninger og skrivemuligheder for andre brugere

en: Settings
da: Indstillinger

en: Show post date:
da: Vis indlægsdato:

en: Show reply author:
da: Vis svar-forfatter:

en: Show topic author:
da: Vis emnets forfatter:

en: Single Forum Slugs
da: Slug for enkelt forum

en: Site Role
da: Site-rolle

en: Slug:
da: Kort link:

en: Slugs
da: Korte titler

en: Some of these tools create substantial database overhead. Avoid running more than 1 repair job at a time.
da: Nogle af disse processer sender mange forespørgsler til serveren. Undgå at køre mere end 1 job af gangen.

en: Some optional parameters to help tune the conversion process.
da: Nogle frivillige parametre til at hjælpe med konverteringen.

en: Some statistics from your forum.
da: Udvalgt statistik fra dit forum.

en: Something went wrong. Refresh your browser and try again.
da: Noget gik galt. Opdater din browser og prøv igen.

en: Spammed: %s
da: Spammet: %s

en: Spectator
da: Tilskuer

en: Split
da: Opdel

en: Split Method
da: Splitmetoder

en: Split the topic from this reply
da: Opdel emnet fra dette svar

en: Split topic "%s"
da: Opdel emnet "%s"

en: Split: %s
da: Opdel: %s

en: Start Over
da: Start forfra

en: Start a fresh conversion from the beginning
da: Start en ny samtale fra begyndelsen

en: Started by: %1$s
da: Startet af: %1$s

en: Starting Conversion
da: Starter samtale

en: Stick
da: Fastgør

en: Stick this topic to front
da: Fastgør dette emne til forsiden

en: Stick this topic to its forum
da: Fastgør dette emne til forummet

en: Submit
da: Send

en: Subscribe
da: Tilmeld

en: Subscribe to Forums
da: Abonner på fora

en: Subscribed Forums
da: Abonnerede fora

en: Subscribed Topics
da: Emner jeg følger

en: Subscriptions
da: Abonnementer

en: Subscriptions allow users to subscribe for notifications to topics that interest them. This is enabled by default.
da: Abonnementer giver brugerne mulighed for at abonnere på notifikationer til emner, der interesserer dem. Dette er aktiveret som standard.

en: Subscriptions are no longer active.
da: Abonnementer er ikke længere aktive.

en: Success!
da: Succes!

en: Table Prefix
da: Tabel præfiks

en: Tagged:
da: Tagget:

en: Thank you for updating! bbPress %s is bundled up and ready to weather the storm of users in your community!
da: Tak fordi du opdaterede! bbPress %s er klar til at ride stormen af brugere i dit community af!

en: Thank you for updating! bbPress %s is waxed, polished, and ready for you to take it for a lap or two around the block!
da: Tak fordi du opdaterede! - bbPress %s er vokset, poleret og klar til, at du tager det med et par gange rundt om blokken!

en: The Fancy Editor brings the luxury of the Visual editor and HTML editor from the traditional WordPress dashboard into your theme.
da: Det smarte redigeringsværktøj bringer luksussen fra det visuelle redigeringsværktøj og HTML-redigeringsværktøjet fra den traditionelle WordPress-kontrolpanel til dit tema.

en: The Slugs section allows you to control the permalink structure for your forums.
da: Korte titler sektionen giver dig mulighed for at styre din permalinkstruktur for dine fora.

en: The bbPress forum search form.
da: bbPress forum søgeformen.

en: The current user is being initialized without using $wp->init().
da: Den nuværende bruger bliver initialiseret uden at bruge $wp->init().

en: The following data will be removed:
da: Følgende data vil blive fjernet:

en: The forum &#8216;%s&#8217; is closed to new content.
da: Forummet &#8216;%s&#8217; er lukket for nye indlæg

en: The forum &#8216;%s&#8217; is closed to new topics and replies.
da: Forummet '%s' er lukket for nye emner og svar.

en: The forum could not be found.
da: Forummet kunne ikke findes.

en: The reply was not found!
da: Svaret blev ikke fundet!

en: The request was unsuccessful. Please try again.
da: Forespørgslen mislykkedes. Prøv venligst igen.

en: The title field and the big forum editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
da: Titelfeltet og forum-redigeringsværktøjet er låste til deres pladser, men du kan flytte alle de andre bokse ved hjælp af træk og slip, og kan minimere eller udvide dem ved at klikke på titellinjen på hver boks. Brug fanen skærmindstillinger til vise flere bokse (Uddrag, Send Trackbacks, Egne felter, Diskussion, Kort titel, Forfatter) eller til at vælge et én - eller tokolonne layout til dette skærmbillede.

en: The title field and the big reply editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
da: Titelfeltet og svar-redigeringsværktøjet er låste til deres pladser, men du kan flytte alle de andre bokse ved hjælp af træk og slip, og kan minimere eller udvide dem ved at klikke på titellinjen på hver boks. Brug fanen skærmindstillinger til vise flere bokse (Uddrag, Send Trackbacks, Egne felter, Diskussion, Kort titel, Forfatter) eller til at vælge et én - eller tokolonne layout til dette skærmbillede.

en: The title field and the big topic editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
da: Titelfeltet og emne-redigeringsværktøjet er låste til deres pladser, men du kan flytte alle de andre bokse ved hjælp af træk og slip, og kan minimere eller udvide dem ved at klikke på titellinjen på hver boks. Brug fanen skærmindstillinger til vise flere bokse (Uddrag, Send Trackbacks, Egne felter, Diskussion, Kort titel, Forfatter) eller til at vælge et én - eller tokolonne layout til dette skærmbillede.

en: The topic &#8216;%s&#8217; is closed to new replies.
da: Emnet '%s' er lukket for nye svar.

en: The topic could not be found.
da: Emnet kunne ikke findes.

en: The topic was not found!
da: Emnet findes ikke.

en: Theme Compatibility
da: Tema-kompatibilitet

en: There are no other topics in this forum to merge with.
da: Der er ikke andre emner i dette forum at flette med.

en: There is a pending email address change to <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancel</a>
da: Der afventer en ændring af e-mail-adresse til <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Annuller</a>

en: There was a problem closing the topic "%1$s".
da: Der opstod et problem ved lukningen af emnet "%1$s".

en: There was a problem marking the reply "%1$s" as spam.
da: Der var et problem med at markere svaret "%1$s" som spam.

en: There was a problem marking the topic "%1$s" as spam.
da: Der opstod et problem, da emnet "%1$s" skulle markeres som spam.

en: There was a problem opening the topic "%1$s".
da: Der opstod et problem ved åbningen af emnet "%1$s".

en: There was a problem sticking the topic "%1$s" to front.
da: Der opstod et problem, da emnet "%1$s" skulle fastgøres til forsiden.

en: There was a problem sticking the topic "%1$s".
da: Der opstod et problem, da emnet "%1$s" skulle fastgøres.

en: There was a problem unmarking the reply "%1$s" as spam.
da: Der var et problem med at fjerne spam markeringen fra svaret "%1$s".

en: There was a problem unmarking the topic "%1$s" as spam.
da: Der opstod et problem, da emnet "%1$s" skulle have fjernet markeringen som spam.

en: There was a problem unsticking the topic "%1$s".
da: Der opstod et problem, da emnet "%1$s" skulle frigøres.

en: These are broken up into two separate groups: one for what appears in your theme, another for RSS feeds.
da: Disse er delt op i to grupper: en for hvad der vises i dit tema, en anden for RSS-feeds.

en: This category contains %1$s and %2$s, and was last updated by %3$s %4$s.
da: Denne kategori indeholder %1$s og %2$s og er senest opdateret af %3$s %4$s.

en: This category contains %1$s and %2$s.
da: Denne kategori indeholder %1$s og %2$s.

en: This category contains %1$s, and was last updated by %2$s %3$s.
da: Denne kategori indeholder %1$s og blev sidst opdateret af %2$s %3$s.

en: This category contains %1$s.
da: Denne kategori indeholder %1$s.

en: This does not delete your topics. Only the tag itself is deleted.
da: Dette sletter ikke dine emner. Kun tagget selv er slettet.

en: This forum contains %1$s and %2$s, and was last updated by %3$s %4$s.
da: Dette forum indeholder %1$s og %2$s og er senest opdateret af %3$s %4$s.

en: This forum contains %1$s and %2$s.
da: Dette forum indeholder %1$s og %2$s.

en: This forum contains %1$s, and was last updated by %2$s %3$s.
da: Dette forum indeholder %1$s og blev sidst opdateret af %2$s %3$s.

en: This forum contains %1$s.
da: Dette forum indeholder %1$s.

en: This forum is closed to new content, however your account still allows you to do so.
da: Dette forum er lukket for nye indlæg, men det er stadig tilladt for din brugerkonto.

en: This forum is empty.
da: Dette forum er tomt.

en: This forum is marked as closed to new topics, however your posting capabilities still allow you to do so.
da: Dette forum er markeret som lukket for nye emner, men dine brugerrettigheder tillader dig alligevel at gøre det.

en: This group does not currently have a forum.
da: Denne gruppe har endnu ikke et forum.

en: This is comparable to the WordPress "Reading Settings" page, where you can set the number of posts that should show on blog pages and in feeds.
da: Dette er sammenligneligt med WordPress-siden "Læseindstillinger", hvor du kan indstille antallet af indlæg, der skal vises på blog-sider og i feeds.

en: This option will delete all previously imported users, and cannot be undone.
da: Denne indstilling vil slette alle tidligere importerede brugere og kan ikke fortrydes.

en: This process cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: This reply was modified %1$s by %2$s.
da: Dette svar blev ændret %1$s af %2$s.

en: This reply was modified %1$s by %2$s. Reason: %3$s
da: Dette svar blev ændret %1$s af %2$s. Årsag: %3$s

en: This screen displays the individual forums on your site. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
da: Dette skærmbillede viser de individuelle fora på dit site. Du kan tilpasse skærmbilledet så det passer til din arbejdsgang.

en: This screen displays the individual topics on your site. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
da: Dette skærmbillede viser de individuelle emner på dit site. Du kan tilpasse skærmbilledet så det passer til din arbejdsgang.

en: This screen provides access to all of the Forums settings.
da: Dette skærmbillede giver adgang til alle forumindstillingerne.

en: This screen provides access to all of your replies. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
da: Dette skærmbillede giver adgang til alle dine svar. Du kan tilpasse visningen af dette skærmbillede, så det passer til din arbejdsgang.

en: This topic contains %1$s and has %2$s.
da: Dette emne indeholder %1$s og har %2$s.

en: This topic contains %1$s, has %2$s, and was last updated by %3$s %4$s.
da: Dette emne indeholder %1$s, har %2$s og blev senest opdateret af %3$s %4$s.

en: This topic has no replies.
da: Dette emne har ingen svar.

en: This topic is in the trash.
da: Dette emne er i papirkurven.

en: This topic is marked as closed to new replies, however your posting capabilities still allow you to do so.
da: Dette emne er markeret som lukket for nye svar, men dine brugerrettigheder gør dog, at du kan svare alligevel.

en: This topic is marked as spam.
da: Dette emne er markeret som spam.

en: This topic was modified %1$s by %2$s.
da: Dette emne blev ændret %1$s af %2$s.

en: This topic was modified %1$s by %2$s. Reason: %3$s
da: Dette emne blev ændret %1$s af %2$s. Årsag: %3$s

en: This user has no favorite topics.
da: Denne bruger har ingen favoritter

en: This user has not created any topics.
da: Denne bruger har ikke oprettet nogen emner.

en: This user has not replied to any topics.
da: Denne bruger har ikke besvaret nogen emner.

en: This user has super admin privileges.
da: Denne bruger har superadministratorrettigheder.

en: This user is not currently subscribed to any forums.
da: Denne bruger abonnerer ikke på nogen fora endnu.

en: This user is not currently subscribed to any topics.
da: Denne bruger er lige nu ikke tilmeldt nogen emner.

en: Throttle posting every
da: Reguler indsendelse af indlæg hver

en: Title
da: Titel

en: Title and Forum Editor
da: Titel og forum-redigeringsværktøj

en: Title and Reply Editor
da: Titel og svar-redigeringsværktøj

en: Title and Topic Editor
da: Titel og emne-redigeringsværktøj

en: Title:
da: Titel:

en: To keep this topic as the lead, go to the other topic and use the merge tool from there instead.
da: For at holde dette emne som hovedemne, skal du gå til det andet emne og bruge fletteværktøjet derfra i stedet.

en: Topic | Topics
da[0]: Emne
da[1]: Emner

en: Topic "%1$s" successfully closed.
da: Emnet "%1$s" blev lukket.

en: Topic "%1$s" successfully marked as spam.
da: Emnet "%1$s" blev markeret som spam.

en: Topic "%1$s" successfully opened.
da: Emne "%1$s" blev åbnet med succes.

en: Topic "%1$s" successfully sticked to front.
da: Emnet "%1$s" er nu fastgjort til forsiden.

en: Topic "%1$s" successfully sticked.
da: Emnet "%1$s" er nu fastgjort.

en: Topic "%1$s" successfully unmarked as spam.
da: Emnet "%1$s" er markeret som spam.

en: Topic "%1$s" successfully unsticked.
da: Emnet "%1$s" er nu frigjort.

en: Topic Attributes
da: Emneattributter

en: Topic Edit: %s
da: Rediger emne: %s

en: Topic Extras
da: Ekstra emnemuligheder

en: Topic Replies
da: Emne-svar

[ctx: Topic Status]
en: Close
da: Luk

[ctx: Topic Status]
en: Open
da: Åbn

en: Topic Status:
da: Emne-status:

en: Topic Tag | Topic Tags
da[0]: Emnetag
da[1]: Emnetags

en: Topic Tag Edit: %s
da: Rediger emnetag: %s

en: Topic Tag: %s
da: Emne tag: %s

en: Topic Tags
da: Emne tags

en: Topic Tags:
da: Emnetags:

en: Topic Title (Maximum Length: %d):
da: Emnetitel (maksimumlængde: %d):

en: Topic Type
da: Emnetype

en: Topic Type:
da: Emnetype:

en: Topic View
da: Emnevisning

en: Topic created. <a href="%s">View topic</a>
da: Emne oprettet. <a href="%s">Se emne</a>

en: Topic draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview topic</a>
da: Emnekladde opdateret. <a target="_blank" href="%s">Forhåndsvis emne</a>

en: Topic restored to revision from %s
da: Emne gendannet til tidligere version fra %s

en: Topic saved.
da: Emne gemt.

en: Topic scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview topic</a>
da: Emne planlagt til: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Forhåndsvis emne</a>

en: Topic slug
da: Emne kort titel

en: Topic submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview topic</a>
da: Emne indsendt. <a target="_blank" href="%s">Forhåndsvis emne</a>

en: Topic tag slug
da: Emne-tag kort titel

en: Topic tags
da: Emne-tags:

en: Topic updated.
da: Emne opdateret.

en: Topic updated. <a href="%s">View topic</a>
da: Emne opdateret. <a href="%s">Vis emne</a>

en: Topic-Tags allow users to filter topics between forums. This is enabled by default.
da: Emnetags giver brugere mulighed for at filtrere emner mellem fora. Dette er aktiveret som standard.

en: Topic:
da: Emne:

en: Topic:
da: Emne:

en: Topic: %s
da: Emne: %s

en: Topics
da: Emner

en: Topics Started
da: Emner startet

en: Topics Started: %s
da: Emner startet: %s

en: Topics With Recent Replies
da: Emner med seneste svar

en: Topics and Replies Per Page
da: Emner og svar per side

en: Topics and Replies Per RSS Page
da: Emner og svar per RSS side

en: Topics base
da: Emnebase

en: Topics by Freshness
da: Emner efter friskhed

en: Topics with no replies
da: Emner uden svar

en: Trash
da: Papirkurv

[ctx: Trash the topic]
en: Trash
da: Slet

en: Trashed: %s
da: Papirkurv: %s

en: Type your new password again.
da: Skriv dit nye kodeord igen.

en: Unfavorite
da: Fjern fra favoritter

en: Unspam
da: Afspam

en: Unstick
da: Frigør

en: Unstick this topic
da: Frigør dette emne

en: Unsubscribe
da: Afmeld

en: Update
da: Opdater

en: Update Forum
da: Opdater forum

en: Update Forums
da: Opdater fora

en: Update Profile
da: Opdater profil

en: Update Tag
da: Opdater tag

en: Update User
da: Opdater bruger

en: Use Akismet
da: Brug Akismet

en: Use an existing topic in this forum:
da: Brug et eksisterende emne i dette forum:

en: Use default 3306 if unsure
da: Brug standard 3306 hvis du er usikker

en: Use this if an import failed and you want to remove that incomplete data.
da: Brug denne hvis en import fejlede og du vil fjerne de ufuldstændige data.

en: User | Users
da[0]: Bruger
da[1]: Brugere

en: User Base
da: Brugerbase

en: User Role
da: Brugerrolle

en: User base
da: Brugerbase

en: User capabilities
da: Brugermuligheder

en: User for your database connection
da: Bruger til din databaseforbindelse

en: User updated.
da: Bruger opdateret.

[ctx: User viewing his/her own profile]
en: Your
da: Din

en: Username
da: Brugernavn

en: Username or Email
da: Brugernavn eller e-mail

en: Users &amp; Moderation
da: Brugere & moderation

en: Using the Forum Root is not recommended. Changing this does not move existing forums.
da: Brug af forum roden er ikke anbefalet. Ændring af dette flytter ikke eksisterende fora.

en: View
da: Vis

en: View %s's profile
da: Se %s's profil

en: View &#8220;%s&#8221;
da: Vis &#8220;%s&#8221;

en: View Forum
da: Vis forum

en: View Reply
da: Se svar

en: View Topic
da: Se emne

en: View Topic Tag
da: Vis emnetag

en: View base
da: Vis basen

en: View: %s
da: Vis: %s

en: Viewing %1$s post | Viewing %1$s posts
da[0]: Viser %1$s indlæg
da[1]: Viser %1$s indlæg

en: Viewing %1$s reply | Viewing %1$s replies
da[0]: Viser %1$s svar
da[1]: Viser %1$s svar

en: Viewing %1$s reply thread | Viewing %1$s reply threads
da[0]: Viser %1$s svartråd
da[1]: Viser %1$s svartråde

en: Viewing %1$s result | Viewing %1$s results
da[0]: Viser %1$s resultat
da[1]: Viser %1$s resultater

en: Viewing %1$s topic | Viewing %1$s topics
da[0]: Viser %1$s emne
da[1]: Viser %1$s emner

en: Viewing %2$s post (of %4$s total) | Viewing %1$s posts - %2$s through %3$s (of %4$s total)
da[0]: Viser %2$s indlæg (af %4$s i alt)
da[1]: Viser %1$s indlæg - %2$s til %3$s (af %4$s i alt)

en: Viewing %2$s replies (of %4$s total) | Viewing %1$s replies - %2$s through %3$s (of %4$s total)
da[0]: Viser %2$s svar (af %4$s i alt)
da[1]: Viser %1$s svar - %2$s til %3$s (af %4$s i alt)

en: Viewing %2$s results (of %4$s total) | Viewing %1$s results - %2$s through %3$s (of %4$s total)
da[0]: Viser %2$s resultater (af %4$s totalt)
da[1]: Viser %1$s resultater - %2$s til %3$s (af %4$s totalt)

en: Viewing topic %2$s (of %4$s total) | Viewing %1$s topics - %2$s through %3$s (of %4$s total)
da[0]: Viser emne %2$s (af %4$s i alt)
da[1]: Viser %1$s emner - %2$s til %3$s (af %4$s i alt)

en: Visibility:
da: Synlighed:

en: Visit %s's website
da: Besøg %s's websted

en: Voices
da: Stemmer

en: Warning! Problem updating %1$s. Your server may not be able to connect to sites running on it. Error message: <em>%2$s</em>
da: Advarsel! Der opstod et problem under opdatering af %1$s. Din server kan have problemer med at forbinde til de sites der kører på den. Fejlmeddelelse: <em>%2$s</em>

en: We use your email address to email you a secure password and verify your account.
da: Vi bruger din e-mail-adresse til at sende et kodeord og for at bekræfte din profil.

en: Website
da: Webside

en: Website:
da: Websted:

en: Welcome to bbPress
da: Velkommen til bbPress

en: Welcome to bbPress %s
da: Velkommen til bbPress %s

en: What&#8217;s New
da: Hvad er nyt

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected forums at once. To remove a forum from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
da: Når du bruger massehandling kan du ændre metadata (kategorier, forfatter, etc.) for alle de valgte fora samtidig. For at fjerne et forum fra samlingen, skal du klikke på x ved siden af navnet i massehandlingsområdet.

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected replies at once. To remove a reply from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
da: Når du bruger massehandling kan du ændre metadata (kategorier, forfatter, etc.) for alle de valgte svar samtidig. For at fjerne et svar fra samlingen, skal du klikke på x ved siden af navnet i massehandlingsområdet.

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected topics at once. To remove a topic from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
da: Når du bruger massehandling kan du ændre metadata (kategorier, forfatter, etc.) for alle de valgte emner samtidig. For at fjerne et emne fra samlingen, skal du klikke på x ved siden af navnet i massehandlingsområdet.

en: When you split a topic, you are slicing it in half starting with the reply you just selected. Choose to use that reply as a new topic with a new title, or merge those replies into an existing topic.
da: Når du opdeler et emne, skærer du det over startende med det svar, du netop har valgt. Vælg at bruge dette svar som et nyt emne med en ny titel, eller flet svarene ind i et eksisterende emne.

en: Yes. I want this group to have a forum.
da: Ja, denne gruppe skal have et forum.

en: You are already logged in.
da: Du er allerede logget ind.

en: You are not currently subscribed to any forums.
da: Du abonnerer ikke på nogen fora endnu.

en: You are not currently subscribed to any topics.
da: Du er lige nu ikke tilmeldt nogen emner.

en: You are now logged out.
da: Du er nu logget ud.

en: You are using <span class="b">bbPress %s</span>.
da: Du bruger <span class="b">bbPress %s</span>.

en: You can also edit or move multiple forums to the trash at once. Select the forums you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
da: Du kan også redigere eller flytte flere fora til papirkurven på én gang. Vælg de fora, du ønsker at behandle, ved at benytte afkrydsningsfelterne, vælg derefter den handling du ønsker at bruge fra massehandlingsmenuen og klik anvend.

en: You can also edit or move multiple replies to the trash at once. Select the replies you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
da: Du kan også redigere eller flytte flere svar til papirkurven på én gang. Vælg de svar, du ønsker at behandle, ved at benytte afkrydsningsfelterne, vælg derefter den handling du ønsker at bruge fra massehandlingsmenuen og klik anvend.

en: You can also edit or move multiple topics to the trash at once. Select the topics you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
da: Du kan også redigere eller flytte flere emner til papirkurven på én gang. Vælg de emner, du ønsker at behandle, ved at benytte afkrydsningsfelterne, vælg derefter den handling du ønsker at bruge fra massehandlingsmenuen og klik anvend.

en: You can choose to lock a post after a certain number of minutes. "Locking post editing" will prevent the author from editing some amount of time after saving a post.
da: Du kan vælge at låse et indlæg efter et vist antal minutter. "Låst for efterredigering" vil forhindre, at forfatteren redigerer et stykke tid efter at have gemt et indlæg.

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
da: Du kan tilpasse visningen af dette skærmbilledes indhold på en række forskellige måder:

en: You can either make this reply a new topic with a new title, or merge it into an existing topic.
da: Du kan enten gøre dette svar til et nyt emne med en ny titel eller flette det ind i et eksisterende emne.

en: You can filter the list of forums by forum status using the text links in the upper left to show All, Published, or Trashed forums. The default view is to show all forums.
da: Du kan filtrere listen over fora efter forumstatus vha. tekstlinks øverst til venstre, så den viser Alle, Udgivne eller fora i Papirkurven. Standardvisningen er at vise alle fora.

en: You can filter the list of replies by reply status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, or Trashed replies. The default view is to show all replies.
da: Du kan filtrere listen over svar efter svarstatus vha. tekstlinks øverst til venstre, så den viser Alle, Udgivne, Kladder eller svar i Papirkurven. Standardvisningen er at vise alle svar.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many forums to list per screen using the Screen Options tab.
da: Du kan skjule/vise koloner afhængig af dine behov og vælge hvor mange fora, der skal vises pr. side, ved hjælp af skærmindstillinger.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many replies to list per screen using the Screen Options tab.
da: Du kan skjule/vise koloner afhængig af dine behov og vælge hvor mange svar, der skal vises pr. side, ved hjælp af skærmindstillinger.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many topics to list per screen using the Screen Options tab.
da: Du kan skjule/vise koloner afhængig af dine behov og vælge hvor mange emner, der skal vises pr. side, ved hjælp af skærmindstillinger.

en: You can refine the list to show only forums from a specific month by using the dropdown menus above the forums list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the forum creator in the forums list.
da: Du kan forfine visningen til kun at vise fora fra en bestemt måned, ved at bruge dropdown-menuen over forumlisten. Klik på filtrer-knappen efter du har truffet dit valg. Du kan også forfine visningen ved at klikke på forum-skaberen i forumlisten.

en: You can refine the list to show only replies in a specific category or from a specific month by using the dropdown menus above the replies list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the reply author, category or tag in the replies list.
da: Du kan forfine visningen til kun at vise svar i en bestemt kategori eller fra en bestemt måned, ved at bruge dropdown-menuen over emnelisten. Klik på filtrer-knappen efter du har truffet dit valg. Du kan også forfine visningen ved at klikke på en svar-forfatter, kategori eller et tag i svarlisten.

en: You can update all the forums on your network through this page. It works by calling the update script of each site automatically. Hit the link below to update.
da: Du kan opdatere alle fora i dit netværk via denne side. Det virker ved automatisk at kalde opdaterings-scriptet for hvert websted. Klik på linket herunder for at opdatere.

en: You can update your forum through this page. Hit the link below to update.
da: Du kan opdatere dit forum via denne side. Klik på linket herunder for at opdatere.

en: You can view replies in a simple title list or with an excerpt. Choose the view you prefer by clicking on the icons at the top of the list on the right.
da: Du kan se svar på en simpel titelliste eller med et uddrag. Vælg den visning du foretrækker, ved at klikke på ikonerne øverst til højre på listen.

en: You cannot create new forums.
da: Du kan ikke oprette nye fora.

en: You cannot create new topics.
da: Du kan ikke oprette nye emner.

en: You cannot edit this reply.
da: Du kan ikke redigere dette svar.

en: You cannot edit this topic.
da: Du kan ikke redigere dette emne.

en: You cannot reply to this topic.
da: Du kan ikke svare på dette emne.

en: You currently have no favorite topics.
da: Du har lige nu ingen favoritemner

en: You do not have permission to do this.
da: Du har ikke tilladelse til at gøre dette.

en: You do not have permission to view this forum.
da: Du har ikke tilladelse til at se dette forum.

en: You do not have the permission to do that!
da: Du har ikke tilladelse til at gøre dette!

en: You do not have the permissions to edit this reply!
da: Du har ikke rettigheder til at redigere dette svar!

en: You do not have the permissions to edit this topic!
da: Du har ikke tilladelse til at redigere dette emne!

en: You have %d new replies
da: Du har %d nye svar

en: You have %d new reply to %2$s from %3$s
da: Du har %d nyt svar til %2$2 fra %3$s

en: You have %d new reply to %s
da: Du har %d nyt svar i %s

en: You have not created any topics.
da: Du har ikke oprettet nogen emner.

en: You have not replied to any topics.
da: Du har ikke besvaret nogen emner.

en: You have super admin privileges.
da: Du har superadministratorrettigheder.

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:
da: Du kan bruge disse <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr>-tags og attributter:

en: You must be logged in to create new forums.
da: Du skal være logget ind for at oprette nye fora.

en: You must be logged in to create new topics.
da: Du skal være logget ind for at oprette et nyt emne.

en: You must be logged in to reply to this topic.
da: Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
da: Du skal klikke på Gem ændringer knappen i bunden af skærmen, for at indstillingerne træder i kraft.

en: You should clean old conversion information before starting over.
da: Du bør rydde gammel samtaleinformation før du starter forfra.

en: Your account has the ability to post unrestricted HTML content.
da: Din konto giver dig ret til at udgive ubegrænset HTML-indhold.

en: Your information:
da: Dine informationer:

en: Your password should be at least ten characters long. Use upper and lower case letters, numbers, and symbols to make it even stronger.
da: Din adgangskode bør være mindst ti karakterer lang. Brug store og små bogstaver, tal og symboler for at gøre den endnu stærkere.

en: Your username must be unique, and cannot be changed later.
da: Dit brugernavn skal være unikt og kan ikke ændres senere.

en: Your users can manage all of their subscriptions in one convenient location.
da: Dine brugere kan håndtere alle deres abonnementer fra samme sted.

en: bbPress Default
da: bbPress standard

en: bbPress Forums
da: bbPress fora

en: bbPress Replies
da: bbPress svar

en: bbPress Topics
da: bbPress emner

en: bbPress fully supports automatic translation updates.
da: bbPress understøtter automatisk opdatering af oversættelser.

en: bbPress is created by a worldwide swarm of busy, busy bees.
da: bbPress er skabt af en verdensomspændende sværm af travle, travle bier.

en: bbPress is forum software with a twist from the creators of WordPress.
da: bbPress er et stykke forum-software, med et par overraskelser, fra skaberne af WordPress.

en: bbPress keeps track of relationships between forums, topics, replies, and topic tags, and users. Occasionally these relationships become out of sync, most often after an import or migration. Use the tools below to manually recalculate these relationships.
da: bbPress holder styr på relationerne mellem fora, emner, svar, tags og brugere. Det sker at disse relationer ikke er synkroniserede, oftest efter import eller migration. Brug værktøjerne herunder, for automatisk at genskabe disse relationer.

[ctx: date at time]
en: %1$s at %2$s
da: %1$s kl. %2$s

en: day
da: dag

en: days
da: dage

[ctx: group admin edit screen]
en: Discussion Forum
da: Diskussionsforum

en: group-forums
da: gruppefora

en: hour
da: time

en: hours
da: timer

en: in forum
da: i forum

en: in group forum
da: i gruppeforum

en: in reply to:
da: som svar til:

en: in: <a href="%1$s">%2$s</a>
da: i: <a href="%1$s">%2$s</a>

en: is the parent for all group forums
da: er forælder til alle gruppefora

en: is the previous forum software
da: er den tidligere forum software

en: minute
da: minut

en: minutes
da: minutter

en: month
da: måned

en: months
da: måneder

en: per page
da: pr. side

[ctx: post]
en: Closed
da: Lukket

[ctx: post]
en: Closed <span class="count">(%s)</span> | Closed <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Lukket <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Lukkede <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Hidden
da: Skjulte

[ctx: post]
en: Hidden <span class="count">(%s)</span> | Hidden <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Skjult <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Skjulte <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Orphan
da: Forældreløs

[ctx: post]
en: Orphan <span class="count">(%s)</span> | Orphans <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Forældreløs <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Forældreløse <span class="count">(%s)</span>

en: right now
da: lige nu

en: rows to process at a time
da: Antal rækker der skal håndteres ad gangen

en: second
da: sekund

en: second(s) delay between each group of rows
da: sekunders forsinkelse mellem hver gruppe af rækker

en: seconds
da: sekunder

en: sometime
da: engang

en: week
da: uge

en: weeks
da: uger

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
da: %1$s på %2$s

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s %3$s
da: %1$s på %2$s %3$s

[ctx: widgets]
en: by %1$s
da: af %1$s

en: will serve all bbPress templates
da: vil håndtere alle bbPress skabeloner

en: year
da: år

en: years
da: år
