Plugins - bbPress - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (1022 entries)

en:  (+ %d hidden)
sv_SE:  (+ %d dolda)

en: "0" to show only root - "any" to show all
sv_SE: "0" för att visa endast root - "alla" för att visa alla

en: "Anonymous Posting" allows guest users who do not have accounts on your site to both create topics as well as replies.
sv_SE: "Anonym postning" tillåter gästanvändare utan konto på din webbplats att skapa och svara i ämnen.

en: "Archive Slugs" are used as the "root" for your forums and topics. If you combine these values with existing page slugs, bbPress will attempt to output the most correct title and content.
sv_SE: "Arkivpermalänkar" används som "rot" för dina forum och ämnen. Om du kombinerar dessa värden med existerande sidpermalänkar så kommer bbPress försöka skriva ut mest korrekt titel och innehåll.

en: "Single Slugs" are used as a prefix when viewing an individual forum, topic, reply, user, or view.
sv_SE: "Individuella permalänkar" används som prefix när individuella forum, ämnen, svar, användare visas.

en: "Throttle time" is the amount of time required between posts from a single author. The higher the throttle time, the longer a user will need to wait between posting to the forum.
sv_SE: "Tidsbegränsning för postning" är den tid som krävs mellan inlägg från och samma författare. Ju högre begränsning, ju längre måste en användare vänta innan nya meddelanden kan postas i forumet.

en: %1$s replied to the topic %2$s in the forum %3$s
sv_SE: %1$s svarade på ämnet %2$s i forumet %3$s

en: %1$s reported this %2$s as not spam
sv_SE: %1$s rapporterade detta %2$s som inte skräp

en: %1$s reported this %2$s as spam
sv_SE: %1$s rapporterade detta %2$s som skräp

en: %1$s started the topic %2$s in the forum %3$s
sv_SE: %1$s skapade ämnet %2$s i forumet %3$s

en: %1$s wrote:
    
    %2$s
    
    Post Link: %3$s
    
    -----------
    
    You are receiving this email because you subscribed to a forum topic.
    
    Login and visit the topic to unsubscribe from these emails.
sv_SE: %1$s skrev:
    
    %2$s
    
    Inläggslänk: %3$s
    
    -----------
    
    Du får detta meddelande eftersom du prenumererar på ett forumämne.
    
    Logga in och besök ämnet för att avsluta prenumerationen av dessa meddelanden.

en: %1$s wrote:
    
    %2$s
    
    Topic Link: %3$s
    
    -----------
    
    You are receiving this email because you subscribed to a forum.
    
    Login and visit the topic to unsubscribe from these emails.
sv_SE: %1$s skrev:
    
    %2$s
    
    Länk till ämne: %3$s
    
    -----------
    
    Du får detta meddelande eftersom du prenumererar på ett forum.
    
    Logga in och besök ämnet för att avsluta prenumerationen.

en: %s Favorites
sv_SE: %s favoriter

en: %s Profile
sv_SE: %s profil

en: %s Replies
sv_SE: %s svar

en: %s Subscriptions
sv_SE: %s prenumerationer

en: %s Topics
sv_SE: %s ämnen

en: %s ago
sv_SE: %s sedan

en: %s page
sv_SE: %s sida

en: %s reply | %s replies
sv_SE[0]: %s svar
sv_SE[1]: %s svar

en: %s topic | %s topics
sv_SE[0]: %s ämne
sv_SE[1]: %s ämnen

en: %s voice | %s voices
sv_SE[0]: %s deltagare
sv_SE[1]: %s deltagare

en: %s's Favorites
sv_SE: %s's favoriter

en: %s's Profile
sv_SE: Profil för %s

en: %s's Replies Created
sv_SE: %s's svar

en: %s's Subscriptions
sv_SE: %s's prenumerationer

en: %s's Topics Started
sv_SE: %s startade ämnen

en: &lsaquo;
sv_SE: &rsaquo;

en: &mdash; Forum root &mdash;
sv_SE: &mdash; Forumrot &mdash;

en: &mdash; No parent &mdash;
sv_SE: &mdash; Ingen förälder &mdash;

en: &mdash; No role for these forums &mdash;
sv_SE: &mdash; Ingen roll för dessa forum &mdash;

en: &mdash; No role for this site &mdash;
sv_SE: &mdash; Ingen roll för den här webbplatsen &mdash;

en: (Edit)
sv_SE: (Redigera)

en: (If converting from BuddyPress Forums, use "wp_bb_" or your custom prefix)
sv_SE: (Om du konverterar from ett BuddyPress forum, använd "wp_bb_" eller ditt anpassade prefix)

en: (Mismatch)
sv_SE: (Matchar inte)

en: (No Forum)
sv_SE: (Inget forum)

en: (No Parent)
sv_SE: (Ingen förälder)

en: (bbPress) Forum Search Form
sv_SE: (bbPress) Sökformulär för forum

en: (bbPress) Forums List
sv_SE: (bbPress) Forumlista

en: (bbPress) Login Widget
sv_SE: (bbPress) Inloggningswidget

en: (bbPress) Recent Replies
sv_SE: (bbPress) Senaste svaren

en: (bbPress) Recent Topics
sv_SE: (bbPress) Senaste ämnen

en: (bbPress) Statistics
sv_SE: (bbPress) Statistik

en: (bbPress) Topic Views List
sv_SE: (bbPress) Lista över ämnesvisningar

en: (to front)
sv_SE: (som notis)

en: <a href="http://bbpress.org/forums/" target="_blank">bbPress Support Forums</a>
sv_SE: <a href="http://bbpress.org/forums/" target="_blank">Supportforum för bbPress</a>

en: <a href="http://codex.bbpress.org" target="_blank">bbPress Documentation</a>
sv_SE: <a href="http://codex.bbpress.org" target="_blank">bbPress Dokumentation</a>

en: <p>Here are the statistics and popular topics of our forums.</p>
sv_SE: <p>Här är statistiken och populära ämnen i forumet.</p>

en: <p>This is a collection of tags that are currently popular on our forums.</p>
sv_SE: <p>Detta är en samling taggar som för närvarande är populära i vårat forum.</p>

en: <strong>Close</strong> will mark the selected topic as &#8217;closed&#8217; and disable the option to post new replies to the topic.
sv_SE: <strong>Stäng</strong> kommer att markera den valda ämnet som &#8217;stängt&#8217; och inaktiverar möjligheten att posta nya inlägg.

en: <strong>ERROR:</strong> You do not have the permission to do that!
sv_SE: <strong>FEL:</strong> Du har inte behörighet att göra detta!

en: <strong>ERROR:</strong> You do not have the permission to do that.
sv_SE: <strong>FEL:</strong> Du har inte behörighet att göra detta.

en: <strong>ERROR</strong>: Are you sure you wanted to do that?
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Är du säker på att du ville göra det där?

en: <strong>ERROR</strong>: Destination topic ID not found!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Destinationsämnets ID hittades inte!

en: <strong>ERROR</strong>: Destination topic ID not found.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Destinationens ämnes-ID hittades inte.

en: <strong>ERROR</strong>: Duplicate reply detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Duplicerat svar upptäcktes; det verkar som om du redan hade sagt det!

en: <strong>ERROR</strong>: Duplicate topic detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Duplicerade ämnen upptäcktes; det verkar som om du redan hade sagt det!

en: <strong>ERROR</strong>: Forum ID cannot be a negative number.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Forum-ID kan inte vara ett negativt nummer.

en: <strong>ERROR</strong>: Forum ID is missing.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Forum-ID saknas.

en: <strong>ERROR</strong>: Forum ID must be a number.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Forum-ID måste vara ett nummer.

en: <strong>ERROR</strong>: Forum ID not found.
sv_SE: <strong>FEL</strong> Forumet kunde inte hittas.

en: <strong>ERROR</strong>: Forum does not exist.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Forumet existerar inte.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid author name submitted!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ogiltigt författarnamn angivet!

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid email address submitted!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ogiltig e-postadress angiven!

en: <strong>ERROR</strong>: No forum was found! Which forum are you subscribing/unsubscribing to?
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Inget forum funnet! Vilket forum vill du prenumerera på/avsluta prenumeration för?

en: <strong>ERROR</strong>: No topic was found! Which topic are you marking/unmarking as favorite?
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Inget ämne hittades! Vilket ämne är det du markerar/avmarkerar som favorit?

en: <strong>ERROR</strong>: No topic was found! Which topic are you subscribing/unsubscribing to?
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Inget ämne hittades! Vilket ämne vill du prenumerera på/avsluta prenumerationen av?

en: <strong>ERROR</strong>: Reply ID not found.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Svars-ID hittades inte.

en: <strong>ERROR</strong>: Reply ID to move not found!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Svars-ID att flytta hittades inte!

en: <strong>ERROR</strong>: Reply ID to split the topic from not found!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Svars-ID att dela ämne från kunde inte hittas!

en: <strong>ERROR</strong>: Slow down; you move too fast.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Sakta ner, du går för fort fram.

en: <strong>ERROR</strong>: The following problem(s) have been found while deleting the tag: %s
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Följande problem uppstod vid radering taggen: %s

en: <strong>ERROR</strong>: The following problem(s) have been found while getting the tag: %s
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Följande problem uppstod vid hämtning av taggen:%s

en: <strong>ERROR</strong>: The following problem(s) have been found while merging the tags: %s
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Följande problem uppstod vid sammanslagning av taggarna: %s

en: <strong>ERROR</strong>: The following problem(s) have been found while updating the tag: %s
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Följande problem uppstod vid uppdatering av taggen:%s

en: <strong>ERROR</strong>: The forum you want to edit was not found.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Forumet du vill redigera kunde inte hittas.

en: <strong>ERROR</strong>: The reply you want to edit was not found.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Svaret du vill redigera hittades inte.

en: <strong>ERROR</strong>: The reply you want to move was not found.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Svaret du ville flytta hittades inte.

en: <strong>ERROR</strong>: The reply you want to split from was not found.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Svaret du vill dela hittades inte.

en: <strong>ERROR</strong>: The tags which are being merged can not be the same.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Taggarna du vill slå ihop får inte vara identiska.

en: <strong>ERROR</strong>: The topic you want to edit was not found.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det ämne du vill redigera hittades inte.

en: <strong>ERROR</strong>: The topic you want to merge to was not found.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det ämne du vill sammanfoga med hittades inte.

en: <strong>ERROR</strong>: The topic you want to merge was not found.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det ämne du vill slå samman med hittades inte.

en: <strong>ERROR</strong>: The topic you want to move from was not found.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det ämne du vill flytta från hittades inte.

en: <strong>ERROR</strong>: The topic you want to move to was not found!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det ämne du vill flytta till hittades inte!

en: <strong>ERROR</strong>: The topic you want to split to was not found!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det ämne du vill dela till kunde inte hittas!

en: <strong>ERROR</strong>: The topic you want to split was not found.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det ämne du vill dela hittades inte.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem adding the tags to the topic.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det uppstod ett problem med att lägga till taggar i ämnet.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem closing the topic.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det uppstod ett problem att stänga ämnet.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem converting the reply into the topic. Please try again.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det uppstod ett problem vid konvertering av svaret till ämnet. Var god försök igen.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem deleting the reply!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det var ett problem med att radera svaret!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem deleting the topic.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det uppstod ett problem med att radera ämnet.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem favoriting that topic!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det uppstod ett problem med att favoritmarkera detta ämne!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem marking the reply as spam!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det uppstod ett problem med att märka svaret som skräppost!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem marking the topic as spam.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det uppstod ett fel när ämnet skulle markeras som skräp.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem opening the topic.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det uppstod ett problem med att öppna ämnet.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem removing that topic from favorites!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det uppstod ett problem med att ta bort ämnet från favoriter!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem sticking the topic.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det uppstod ett problem med att klistra ämnet.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem subscribing to that forum!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ett problem uppstod när prenumerationen skulle skapas för det forumet!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem subscribing to that topic!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det uppstod ett problem med att prenumerera på detta ämne!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem trashing the reply!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det uppstod ett problem med att ta bort svaret!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem trashing the topic.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det uppstod ett problem när ämnet skulle kastas i papperskorgen.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem unmarking the reply as spam!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det uppstod ett problem med att avmarkera svaret som skräppost!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem unmarking the topic as spam.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det uppstod ett fel när ämnet skulle avmarkeras som skräp.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem unsticking the topic.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det uppstod ett problem vid avklistring av ämnet.

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem unsubscribing from that forum!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ett problem uppstod när prenumerationen skulle avslutas för forum!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem unsubscribing from that topic!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det uppstod ett problem med att avsluta prenumerationen på detta ämne!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem untrashing the reply!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det uppstod ett problem med att återskapa svaret!

en: <strong>ERROR</strong>: There was a problem untrashing the topic.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det uppstod ett problem med att återställa ämnet från papperskorgen.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum already exists.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det här forumet existerar redan.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum has been closed to new forums.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Detta forum är stängt för nya forum.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum has been closed to new replies.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Detta forum har stängts för nya svar.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum has been closed to new topics.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Detta forum har stängts för nya ämnen.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum is a category. No forums can be created in this forum.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Detta forum är en kategori. Inga forum kan skapas i detta forum.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum is a category. No replies can be created in this forum.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Detta forum är en kategori. Inga nya svar kan skapas i detta forum.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum is a category. No topics can be created in it.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Detta forum är en kategori. Inga ämnen kan skapas i det.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum is a category. No topics can be created in this forum.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Detta forum är en kategori. Inga ämnen kan skapas i detta forum.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum is hidden and you do not have the capability to read or create new forums in it.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det här forumet är dolt och du har inte tillgång till att läsa eller skapa nya forum i det.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum is hidden and you do not have the capability to read or create new replies in it.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Detta forum är dolt och du har inte behörighet att läsa eller skapa nya svar i det.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum is hidden and you do not have the capability to read or create new topics in it.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Detta forum är dolt och du har inte behörighet att läsa eller skapa nya ämnen i det.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum is private and you do not have the capability to read or create new forums in it.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Detta forumet är privat och du har inte behörighet att läsa eller skapa nya forum i det.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum is private and you do not have the capability to read or create new replies in it.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Detta forum är privat och du har inte behörighet att läsa eller skapa nya svar i det.

en: <strong>ERROR</strong>: This forum is private and you do not have the capability to read or create new topics in it.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Detta forum är privat och du har inte behörighet att läsa eller skapa nya ämnen i det.

en: <strong>ERROR</strong>: Topic ID cannot be a negative number.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ämnes-ID kan inte vara ett negativt nummer.

en: <strong>ERROR</strong>: Topic ID is missing.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ämnes-ID saknas.

en: <strong>ERROR</strong>: Topic ID must be a number.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ämnes-ID måste vara ett nummer.

en: <strong>ERROR</strong>: Topic ID not found.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ämnes-ID hittades inte.

en: <strong>ERROR</strong>: Topic does not exist.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ämnet existerar inte.

en: <strong>ERROR</strong>: Topic is closed.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ämnet är stängt.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have permission to create new forums.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Du har inte behörighet att skapa nya forum.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have permission to create new topics.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Du har inte behörighet att skapa nya ämnen.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have permission to edit that forum.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Du har inte rättighet att redigera detta forum.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have permission to edit that reply.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Du har inte behörighet att redigera detta svar.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have permission to edit that topic.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Du har inte behörighet att redigera detta ämne.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have permission to mark notifications for that user.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Du saknar behörighet för att markera notifikationer för den användaren.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have permission to reply.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Du har inte behörighet att svara.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have the permissions to create new topics. The reply could not be converted into a topic.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Du har inte behörighet att skapa nya ämnen. Svaret kunde inte omvandlas till ett ämne.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have the permissions to delete the topic tags.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Du har inte behörighet att ta bort taggar.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have the permissions to edit the destination topic!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Du har inte behörighet att redigera destinationsämnet!

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have the permissions to edit the destination topic.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Du har inte behörighet att redigera destinationsämnet.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have the permissions to edit the source topic.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Du har inte behörighet att redigera källämnet.

en: <strong>ERROR</strong>: You do not have the permissions to edit the topic tags.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Du har inte behörighet att redigera ämnets taggar.

en: <strong>ERROR</strong>: You don't have the permission to edit favorites of that user!
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Du har inte behörighet att redigera favoriter för denna användar!

en: <strong>ERROR</strong>: You need to choose a valid move option.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Du måste välja ett giltigt flyttalternativ.

en: <strong>ERROR</strong>: You need to choose a valid split option.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Du måste välja en giltig delningsmetod.

en: <strong>ERROR</strong>: You need to enter a tag name.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Du måste ange ett taggnamn.

en: <strong>ERROR</strong>: Your forum cannot be created at this time.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det gick inte att skapa ditt forum just nu.

en: <strong>ERROR</strong>: Your forum cannot be edited at this time.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ditt forum kan inte redigeras just nu.

en: <strong>ERROR</strong>: Your forum description cannot be empty.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Beskrivningen av ditt forum får inte vara tom.

en: <strong>ERROR</strong>: Your forum must have a parent.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ditt forum måste ha ett huvudforum.

en: <strong>ERROR</strong>: Your forum needs a title.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ditt forum behöver ha en titel.

en: <strong>ERROR</strong>: Your reply cannot be created at this time.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ditt svar kan för tillfället inte sparas.

en: <strong>ERROR</strong>: Your reply cannot be edited at this time.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ditt svar kan för tillfället inte redigeras.

en: <strong>ERROR</strong>: Your reply cannot be empty.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ditt svar kan inte vara tomt.

en: <strong>ERROR</strong>: Your topic cannot be created at this time.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ditt ämne kan för tillfället inte skapas.

en: <strong>ERROR</strong>: Your topic cannot be edited at this time.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ditt ämne kan för tillfället inte redigeras.

en: <strong>ERROR</strong>: Your topic cannot be empty.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ditt ämne kan inte vara tomt.

en: <strong>ERROR</strong>: Your topic needs a title.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Ditt ämne behöver en titel.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that forum. You can also reach that screen by clicking on the forum title.
sv_SE: <strong>Redigera</strong> tar dig till redigeringssidan för det forumet. Du kan också nå sidan genom att klicka på forumtiteln.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that reply. You can also reach that screen by clicking on the reply title.
sv_SE: <strong>Redigera</strong> tar dig till sidan för att redigera svaret i fråga. Du kan även nå denna sida genom att klicka på svarets rubrik.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that topic. You can also reach that screen by clicking on the topic title.
sv_SE: <strong>Redigera</strong> tar dig till sida för att redigera valt ämne. Du kan även nå denna panel genom att klicka på ämnets titel.

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your forum without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a forum thumbnail on the home page, a custom header, etc.
sv_SE: <strong>Utvald bild</strong> - Detta låter dig associera en bild med ditt forum utan att faktiskt infoga bilden. Detta är oftast endast användbart om ditt tema använder funktionen för att visa en miniatyr, sidhuvud eller liknande i ditt forum.

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your reply without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a reply thumbnail on the home page, a custom header, etc.
sv_SE: <strong>Utvald bild</strong> - Detta låter dig associera en bild med ditt svar utan att faktiskt infoga bilden. Detta är oftast endast användbart om ditt tema använder funktionen för att visa en svarsminiatyr, sidhuvud eller liknande i ditt forum.

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your topic without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a topic thumbnail on the home page, a custom header, etc.
sv_SE: <strong>Utvald bild</strong> - Detta låter dig associera en bild med ditt ämne utan att faktiskt infoga bilden. Detta är oftast endast användbart om ditt tema använder funktionen för att visa en ämnessminiatyr, sidhuvud eller liknande i ditt forum.

en: <strong>Forum Editor</strong> - Enter the text for your forum. There are two modes of editing: Visual and HTML. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The HTML mode allows you to enter raw HTML along with your forum text. You can insert media files by clicking the icons above the forum editor and following the directions. You can go to the distraction-free writing screen via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in HTML mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular forum editor.
sv_SE: <strong>Forumredigerare</strong> - Ange texten för ditt forum. Det finns två typer av redigering: Visuell och HTML. Välj läget genom att klicka på motsvarande flik. Det visuella läget ger dig en WYSIWYG-redigerare. Klicka på sista ikonen på raden för att få en andra rad med verktyg. I HTML-läget kan du ange HTML tillsammans med ditt forums text. Du kan infoga mediefiler genom att klicka på ikonerna ovanför forumredigeraren och följa anvisningarna. Du kan gå till ett störningsfritt fullskärmsläge via Fullskärms-ikonen i den visuella redigeraren (näst sista i den översta raden) eller fullskärms-knappen i HTML-läget (sista i raden). Väl där kan du göra knappar synliga genom att föra muspekaren över det övre området. Avsluta fullskärmsläget för att komma tillbaka till den vanliga forumredigeraren igen.

en: <strong>Forum</strong> dropdown determines the parent forum that the reply belongs to. Select the forum, or leave the default (Use Forum of Topic) to post the reply in forum of the topic.
sv_SE: <strong>Forum</strong> rullgardinsmenyn bestämmer överordnade forum som svaret tillhör. Välj forum eller kategori från rullgardinsmenyn eller låt det förvalda (använd forum för ämen) vara angett för att posta svaret i forumet tillhörande ämnet.

en: <strong>Forum</strong> dropdown determines the parent forum that the topic belongs to. Select the forum or category from the dropdown, or leave the default (No Forum) to post the topic without an assigned forum.
sv_SE: <strong>Forum</strong> rullgardinsmenyn bestämmer överordnade forum som ämnet tillhör. Välj forum eller kategori från rullgardinsmenyn eller låt det förvalda (inget forum) vara angett för att posta ämnet utan ett tilldelat forum.

en: <strong>Order</strong> allows you to order your forums numerically.
sv_SE: <strong>Ordning</strong> låter dig ordna forum efter numrering.

en: <strong>Parent</strong> dropdown determines the parent forum. Select the forum or category from the dropdown, or leave the default (No Parent) to create the forum at the root of your forums.
sv_SE: <strong>Förälder</strong> rullgardinsmenyn bestämmer moderforum. Välj det forum eller den kategori i menyn som ska agera förälder, eller lämna tomt för att låta forumet agera huvudforum/kategori.

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft reply will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the reply. Which link is available depends on your reply&#8217;s status.
sv_SE: <strong>Förhandsgranska</strong> visar dig hur utkastet av ditt svar ser ut ifall du publicerar det. Visa kommer att ta dig till den uppdaterade sidan där du kan se ditt svar. Vilken länk som är synlig beror på ditt svars status.

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft topic will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the topic. Which link is available depends on your topic&#8217;s status.
sv_SE: <strong>Förhandsgranska</strong> kommer visa dig hur utkastet av ditt ämne ser ut innan du publicerar det. Visa tar dig till den uppdaterade sidan där du kan se ditt ämne. Vilken länk som är tillgänglig är beroende på ämnets status.

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your forum in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a forum or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a forum to be published in the future or backdate a forum.
sv_SE: <strong>Publicera</strong> - Du kan ange villkoren för att publicera ditt forum i panelen Publicera. För status, synlighet, och publicera (omedelbart), klicka på länken Redigera för att visa fler alternativ. Synlighet innehåller alternativ för att lösenordsskydda ett forum eller klistra det i toppen på obestämd tid (klistrad). Publicera (direkt) tillåter dig ställa in ett framtida eller tidigare datum och tid, så att du kan schemalägga ett forum som ska offentliggöras i framtiden eller antedatera ett forum.

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your reply in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a reply or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a reply to be published in the future or backdate a reply.
sv_SE: <strong>Publicera</strong> - Du kan ange villkoren för att publicera ditt svar i panelen Publicera. För status, synlighet, och publicera (omedelbart), klicka på länken Redigera för att visa fler alternativ. Synlighet innehåller alternativ för att lösenordsskydda ett svar eller klistra det i toppen på obestämd tid (klistrad). Publicera (direkt) tillåter dig ställa in ett framtida eller tidigare datum och tid, så att du kan schemalägga ett svar som ska offentliggöras i framtiden eller antedatera ett svar.

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your topic in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a topic or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a topic to be published in the future or backdate a topic.
sv_SE: <strong>Publicera</strong> - Du kan ange villkoren för att publicera ditt ämne i panelen Publicera. För status, synlighet, och publicera (omedelbart), klicka på länken Redigera för att visa fler alternativ. Synlighet innehåller alternativ för att lösenordsskydda ett ämne eller klistra det i toppen på obestämd tid (klistrad). Publicera (direkt) tillåter dig ställa in ett framtida eller tidigare datum och tid, så att du kan schemalägga ett ämne som ska offentliggöras i framtiden eller antedatera ett ämne.

en: <strong>Reply Editor</strong> - Enter the text for your reply. There are two modes of editing: Visual and HTML. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The HTML mode allows you to enter raw HTML along with your reply text. You can insert media files by clicking the icons above the reply editor and following the directions. You can go to the distraction-free writing screen via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in HTML mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular reply editor.
sv_SE: <strong>Svarsredigerare</strong> - Ange texten för ditt svar. Det finns två typer av redigering: Visuell och HTML. Välj läget genom att klicka på motsvarande flik. Det visuella läget ger dig en WYSIWYG-redigerare. Klicka på sista ikonen på raden för att få en andra rad med verktyg. I HTML-läget kan du ange HTML tillsammans med din svarstext. Du kan infoga mediefiler genom att klicka på ikonerna ovanför svarsredigeraren och följa anvisningarna. Du kan gå till ett störningsfritt fullskärmsläge via Fullskärms-ikonen i den visuella redigeraren (näst sista i den översta raden) eller fullskärms-knappen i HTML-läget (sista i raden). Väl där kan du göra knappar synliga genom att föra muspekaren över det övre området. Avsluta fullskärmsläget för att komma tillbaka till den vanliga svarsredigeraren igen.

en: <strong>Reply To</strong> determines the threading of the reply.
sv_SE: <strong>Svara till</strong> bestämmer trådning av svaret.

en: <strong>Spam</strong> removes your reply from this list and places it in the spam queue, from which you can permanently delete it.
sv_SE: <strong>Skräp</strong> tar bort ditt svar från denna lista och placerar det i kön för skräppost, varpå du kan radera det permanent.

en: <strong>Spam</strong> removes your topic from this list and places it in the spam queue, from which you can permanently delete it.
sv_SE: <strong>Skräp</strong> tar bort ditt ämne från denna lista och placerar det i papperskorgen, varpå du kan radera det permanent.

en: <strong>Status</strong> allows you to close a forum to new topics and forums.
sv_SE: <strong>Status</strong> låter dig stänga ett forum för nya ämnen och forum.

en: <strong>Stick <em>(to front)</em></strong> will keep the selected topic &#8217;pinned&#8217; to the top of ALL forums and be visable in any forums topics list.
sv_SE: <strong>Klistra <em>(som notis)</em></strong> kommer att &#8217;klistra&#8217; valt ämne till att visas överst i ALLA forumlistningar tillsammans med andra klistrade ämnen.

en: <strong>Stick</strong> will keep the selected topic &#8217;pinned&#8217; to the top the parent forum topic list.
sv_SE: <strong>Klistra</strong> kommer att visa valt ämne högst upp i vyn tillsammans med andra klistrade ämnen.

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your forum. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
sv_SE: <strong>Titel</strong> - Ange en titel för ditt forum. När du gjort detta kommer du att se en permalänk som kan redigeras vid behov.

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your reply. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
sv_SE: <strong>Titel</strong> - Skriv en titel för ditt svar. Efter att du angett en titel så kommer du att se en permalänk nedan, som du kan redigera.

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your topic. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
sv_SE: <strong>Rubrik</strong> - Ange en rubrik för ditt ämne. När du angett en rubrik så kommer du att se en permalänk nedan som du även kan redigera vid behov.

en: <strong>Topic Editor</strong> - Enter the text for your topic. There are two modes of editing: Visual and HTML. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The HTML mode allows you to enter raw HTML along with your topic text. You can insert media files by clicking the icons above the topic editor and following the directions. You can go to the distraction-free writing screen via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in HTML mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular topic editor.
sv_SE: <strong>Ämnesredigerare</strong> - Ange texten för ditt ämne. Det finns två typer av redigering: Visuell och HTML. Välj läget genom att klicka på motsvarande flik. Det visuella läget ger dig en WYSIWYG-redigerare. Klicka på sista ikonen på raden för att få en andra rad med verktyg. I HTML-läget kan du ange HTML tillsammans med din ämnestext. Du kan infoga mediafiler genom att klicka på ikonerna ovanför svarsredigeraren och följa anvisningarna. Du kan gå till ett störningsfritt fullskärmsläge via Fullskärms-ikonen i den visuella redigeraren (näst sista i den översta raden) eller fullskärms-knappen i HTML-läget (sista i raden). Väl där kan du göra knappar synliga genom att föra muspekaren över det övre området. Avsluta fullskärmsläget för att komma tillbaka till den vanliga ämnesredigeraren igen.

en: <strong>Topic Type</strong> dropdown indicates the sticky status of the topic. Selecting the super sticky option would stick the topic to the front of your forums, i.e. the topic index, sticky option would stick the topic to its respective forum. Selecting normal would not stick the topic anywhere.
sv_SE: <strong>Ämnestyp</strong> rullgardinsmenyn visar klistrad status för ett ämne. Att välja alternativet som notis skulle hålla ämnet på framsidan av ditt forum. I en listning av ämnen så skulle det klistrade alternativet klistra ämnet till respektive forumdel. Att välja normal klistrar inte ämnet någonstans.

en: <strong>Topic</strong> determines the parent topic that the reply belongs to.
sv_SE: <strong>Ämne</strong> bestämmer ämnesförälder som detta svar hör hemma i.

en: <strong>Trash</strong> removes your forum from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
sv_SE: <strong>Papperskorgen</strong> tar bort ditt forum i listan och placerar det i papperskorgen, därifrån kan välja att ta bort det permanent.

en: <strong>Trash</strong> removes your reply from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
sv_SE: <strong>Kasta</strong> tar bort ditt svar från denna lista och placerar det i papperskorgen, där du sedan kan radera det permanent.

en: <strong>Trash</strong> removes your topic from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
sv_SE: <strong>Kasta i papperskorgen</strong> tar bort ditt ämne och placerar det i papperkorgen, därifrån kan du välja att ta bort det permanent.

en: <strong>Type</strong> indicates if the forum is a category or forum. Categories generally contain other forums.
sv_SE: <strong>Typ</strong> indikerar om ett forum är en kategori eller ett forum. Generellt innehåller kategorier andra forum.

en: <strong>View</strong> will show you what your draft forum will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the forum. Which link is available depends on your forum&#8217;s status.
sv_SE: <strong>Visa</strong> kommer att visa dig hur ditt utkast till forum kommer att se ut när du gör det publikt. Visa kommer att ta dig till din sida live för att visa forumet. Vilka länkar som finns tillgängliga beror på ditt forums status.

en: <strong>Visibility</strong> lets you pick the scope of each forum and what users are allowed to access it.
sv_SE: <strong>Synlighet</strong> låter dig välja omfånget för varje forum samt vilka användare som tillåts komma åt det.

en: <strong>WARNING:</strong> This process cannot be undone.
sv_SE: <strong>VARNING:</strong> Denna åtgärd kan inte ångras.

en: A list of forums with an option to set the parent.
sv_SE: En lista över forum med ett alternativ för att bestämma förälder.

en: A list of recent topics, sorted by popularity or freshness.
sv_SE: En lista över aktuella ämnen, sorterade efter popularitet eller färskhet.

en: A list of registered optional topic views.
sv_SE: En lista över tillgängliga alternativa ämnesvyer.

en: A list of the most recent replies.
sv_SE: En lista över dom senaste svaren.

en: A simple login form with optional links to sign-up and lost password pages.
sv_SE: Ett enkelt inloggningsformulär med valfria länkar för att registrera sig och lösenordspåminnelse.

en: About
sv_SE: Om

en: About Yourself
sv_SE: Om dig

en: About bbPress
sv_SE: Om bbPress

en: About the user
sv_SE: Om användaren

en: Account
sv_SE: Konto

en: Add New Tag
sv_SE: Lägg till ny tagg

en: Add toolbar & buttons to textareas to help with HTML formatting
sv_SE: Lägg till en verktygsrad med knappar i textfält för att underlätta HTML-formatering

en: Akismet History
sv_SE: Historik för Akismet

en: Akismet Integration
sv_SE: Integrering av Akismet

en: Akismet caught this post as spam
sv_SE: Akismet markerade detta inlägg som skräp

en: Akismet cleared this post as not spam
sv_SE: Akismet markerade detta inlägg som 'inte skräppost'

en: Akismet was unable to check this post (response: %s), will automatically retry again later.
sv_SE: Akismet kunde inte kontrollera detta inlägg (svar: %s), ett nytt försök kommer automatiskt ske igen.

en: All Forums
sv_SE: Alla forum

en: All Posts
sv_SE: Alla inlägg

en: All Replies
sv_SE: Alla svar

en: All Tags
sv_SE: Alla taggar

en: All Topic Tags
sv_SE: Alla ämnestaggar

en: All Topics
sv_SE: Alla ämnen

en: All done!
sv_SE: Allt klart!

en: All replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted. If the destination topic was created after this one, it's post date will be updated to second earlier than this one.
sv_SE: Alla svar i båda ämnena kommer att slås samman kronologiskt. Ordningen på sammanslagna svaren bygger på tid och datum de publicerats. Om destinationsämnet skapades efter det här så kommer det inläggsdatumet att uppdateras för att visas som postat tidigare än detta.

en: Allow Akismet to actively prevent forum spam.
sv_SE: Tillåt Akismet att aktivt motarbeta skräppost i forumet.

en: Allow BuddyPress Groups to have their own forums
sv_SE: Tillåt BuddyPress-grupper att ha sina egna forum

en: Allow forum wide search
sv_SE: Tillåt global forumsökning

en: Allow guest users without accounts to create topics and replies
sv_SE: Tillåta gäster utan konton att skapa ämnen och svar

en: Allow topic and reply revision logging
sv_SE: Tillåt loggning av ämnen och svar

en: Allow topics to have tags
sv_SE: Tillåt taggar i ämnen

en: Allow users to mark topics as favorites
sv_SE: Tillåt användare att markera ämnen som favoriter

en: Allow users to subscribe to forums and topics
sv_SE: Tillåt användare att prenumerera på forum och ämnen

en: Anonymous
sv_SE: Anonym

en: Anonymous posting
sv_SE: Anonym postning

en: Any links to this tag will no longer function.
sv_SE: Inga länkar till denna tagg kommer längre att fungera.

en: Are you sure you meant to do that?
sv_SE: Är du säker på att du tänkt att göra det?

en: Are you sure you want to delete that permanently?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera det permanent?

en: Are you sure you want to delete the "%s" tag? This is permanent and cannot be undone.
sv_SE: Är du säker på att du vill radera taggen "%s"? Detta är permanent och går inte att ångra.

en: Are you sure you want to do this?
sv_SE: Är du säker på att du vill göra detta?

en: Are you sure you want to merge the "%s" tag into the tag you specified?
sv_SE: Är du säker på att du vill slå ihop taggen "%s" med taggen som du angav?

en: Attachments
sv_SE: Bilagor

en: Attempt to import user accounts from previous forums
sv_SE: Försök att importera användarkonton från föregående forum

en: Author
sv_SE: Författare

en: Author Information
sv_SE: Författarinformation

en: Auto role
sv_SE: Automatisk roll

en: Auto-embed links
sv_SE: Bädda automatiskt in länkar

en: Auto-embed will embed the media content from a URL directly into the replies. For example: links to Flickr and YouTube.
sv_SE: Automatisk inbäddning kommer att bädda in mediainnehåll från URLer direkt i svar. T.ex: länkar till Flickr och YouTube.

en: Automatically give registered visitors the %s forum role
sv_SE: Ge automatiskt registrerade besökare forumrollen %s

en: Available Actions
sv_SE: Tillgängliga åtgärder

en: Backup your database before proceeding.
sv_SE: Ta en backup av din databas innan du fortsätter.

en: Better handling of styles and scripts in the template stack.
sv_SE: Förbättrad hantering av stilmallar och skript i mallar.

en: Biographical Info
sv_SE: Biografi

en: Blog Role
sv_SE: Bloggroll

en: BuddyPress Integration
sv_SE: Integration av BuddyPress

en: Bug Testing
sv_SE: Buggtestning

en: Bulk Actions
sv_SE: Massåtgärder

en: Calculating forum hierarchy (%1$s - %2$s)
sv_SE: Fastställer forumhierarki (%1$s - %2$s)

en: Calculating reply_to parents (%1$s - %2$s)
sv_SE: Beräknar föräldrar för reply_to (%1$s - %2$s)

en: Calculating topic stickies (%1$s - %2$s)
sv_SE: Beräknar klistrade ämnen (%1$s - %2$s)

en: Calculating topic super stickies (%1$s - %2$s)
sv_SE: Beräknar notisämnen (%1$s - %2$s)

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Category base
sv_SE: Kategoribas

en: Change
sv_SE: Ändra

en: Change forum role to&hellip;
sv_SE: Ändra forumroll till&hellip;

en: Changing the slug affects its permalink. Any links to the old slug will stop working.
sv_SE: Ändring av permalänk påverkar dess befintlig permalänk. Eventuella länkar till den gamla permalänken kommer att sluta fungera.

en: Cheatin&#8217; huh?
sv_SE: Fuskar du, eller?

en: Check your e-mail for the confirmation link.
sv_SE: Kolla din e-post för bekräftelselänken.

en: Check your e-mail for your new password.
sv_SE: Kontrollera din e-post för ditt nya lösenord.

[ctx: Close a Topic]
en: Close
sv_SE: Stäng

[ctx: Close the forum]
en: Closed
sv_SE: Stäng

[ctx: Close the topic]
en: Closed
sv_SE: Stäng

en: Close this topic
sv_SE: Stäng ämne

en: Complete!
sv_SE: Klart!

en: Complete! %s groups updated; %s forums updated; %s forum statuses synced.
sv_SE: Klart! %s grupper uppdaterade; %s forum uppdaterade; %s forum statusar synkroniserade.

en: Complete! %s users updated.
sv_SE: Klart! %s användare uppdaterade.

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
sv_SE: Villkorsstyrda query-taggar fungerar inte innan queryn körs. Innan dess så kommer de alltid returnera false.

en: Contact Info
sv_SE: Kontaktuppgifter

en: Contributing Developers
sv_SE: Bidragande utvecklare

en: Conversion Complete
sv_SE: Konvertering slutförd

en: Convert Users
sv_SE: Konvertera användare

en: Converter Specialist
sv_SE: Konverteringsspeciallist

en: Converters
sv_SE: Konverterare

en: Converting forums (%1$s - %2$s)
sv_SE: Konverterar forum (%1$s - %2$s)

en: Converting replies (%1$s - %2$s)
sv_SE: Konverterar svar (%1$s - %2$s)

en: Converting topic tags (%1$s - %2$s)
sv_SE: Konverterar ämnestaggar (%1$s - %2$s)

en: Converting topics (%1$s - %2$s)
sv_SE: Konverterar ämnen (%1$s - %2$s)

en: Converting users (%1$s - %2$s)
sv_SE: Konverterar användare (%1$s - %2$s)

en: Copy favoriters to the new topic
sv_SE: Kopiera favoriter till det nya ämnet

en: Copy subscribers to the new topic
sv_SE: Kopiera prenumeranter till det nya ämnet

en: Copy topic tags to the new topic
sv_SE: Kopiera ämnestaggar till det nya ämnet

en: Core Contributors to bbPress 2.5
sv_SE: Bidragande kärnutvecklare för bbPress 2.5

en: Count replies for each user
sv_SE: Räkna antal svar av varje användare

en: Count replies in each forum
sv_SE: Räkna antalet svar i varje forum

en: Count replies in each topic
sv_SE: Räkna antal svar i varje ämne

en: Count spammed & trashed replies in each topic
sv_SE: Räkna skräp & förkastade svar i varje ämne

en: Count topics for each user
sv_SE: Räkna ämnen för vardera användare

en: Count topics in each forum
sv_SE: Räkna antal ämnen i varje forum

en: Count voices in each topic
sv_SE: Räkna antalet deltagare i varje ämne

en: Counting the number of replies in each forum&hellip; %s
sv_SE: Räknar antalet svar i varje forum&hellip; %s

en: Counting the number of replies in each topic&hellip; %s
sv_SE: Räknar antalet svar i varje ämne&hellip; %s

en: Counting the number of spammed and trashed replies in each topic&hellip; %s
sv_SE: Räknar antalet skräpposter och borttagna svar i varje ämne&hellip; %s

en: Counting the number of topics each user has created&hellip; %s
sv_SE: Räknar antalet ämnen varje användare skapat &hellip; %s

en: Counting the number of topics in each forum&hellip; %s
sv_SE: Räknar antalet ämnen i varje forum&hellip; %s

en: Counting the number of topics to which each user has replied&hellip; %s
sv_SE: Räknar antalet ämnen som varje användare har svarat&hellip; %s

en: Counting the number of voices in each topic&hellip; %s
sv_SE: Räknar antalet röster i varje ämne&hellip; %s

en: Create New Forum
sv_SE: Skapa nytt forum

en: Create New Forum in &ldquo;%s&rdquo;
sv_SE: Skapa nytt forum i &rdquo;%s&rdquo;

en: Create New Reply
sv_SE: Skapa nytt svar

en: Create New Topic
sv_SE: Skapa nytt ämne

en: Create New Topic in &ldquo;%s&rdquo;
sv_SE: Skapa nytt ämne i &rdquo;%s&rdquo;

en: Create a discussion forum to allow members of this group to communicate in a structured, bulletin-board style fashion.
sv_SE: Skapa ett diskussionsforum för att tillåta medlemmar av denna grupp att kommunicera i en traditionellt strukturerat forum.

en: Create an Account
sv_SE: Skapa ett konto

en: Created
sv_SE: Skapat

en: Creator
sv_SE: Skapare

en: Credits
sv_SE: Erkännande

en: Current Package
sv_SE: Nuvarande paket

en: Custom field deleted.
sv_SE: Eget fält raderat.

en: Custom field updated.
sv_SE: Eget fält uppdaterat.

en: Custom slugs for single forums, topics, replies, tags, views, and search.
sv_SE: Anpassade permalänkar för enskilda forum, ämnen, svar, etiketter, vyer och sök.

en: Customize your Forums root. Partner with a WordPress Page and use Shortcodes for more flexibility.
sv_SE: Anpassa ditt forums rotsida. Slå ihop den med en sida i WordPress och använd kortkoder för mer flexibla lösningar.

en: Customize your user profile slugs.
sv_SE: Anpassa dina permalänkar för användarprofiler.

en: Customizing This Display
sv_SE: Anpassar denna vy

en: Database Name
sv_SE: Databasnamn

en: Database Password
sv_SE: Lösenord för databas

en: Database Port
sv_SE: Databasport

en: Database Server
sv_SE: Databasserver

en: Database Settings
sv_SE: Databasinställningar

en: Database User
sv_SE: Databasanvändare

en: Delay Time
sv_SE: Fördröjning

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Delete Permanently
sv_SE: Radera permanent

en: Delete imported users?
sv_SE: Radera importerade användare?

en: Delete this item permanently
sv_SE: Ta bort den här posten permanent

en: Delete users WordPress default passwords (%1$s - %2$s)
sv_SE: Radera användares standardlösenord satta av WordPress (%1$s - %2$s)

en: Deleting Conversion Table&hellip; %s
sv_SE: Raderar omvandlingstabell&hellip; %s

en: Deleting Post Meta&hellip; %s
sv_SE: Raderar inläggsmeta&hellip; %s

en: Deleting Posts&hellip; %s
sv_SE: Raderar inlägg&hellip; %s

en: Deleting Roles and Capabilities&hellip; %s
sv_SE: Raderar roller och rättigheter&hellip; %s

en: Deleting Settings&hellip; %s
sv_SE: Raderar inställningar&hellip; %s

en: Deleting Topic Tags&hellip; %s
sv_SE: Raderar ämnestaggar&hellip; %s

en: Deleting User Meta&hellip; %s
sv_SE: Raderar användarmeta&hellip; %s

en: Deleting User&hellip; %s
sv_SE: Raderar användare&hellip; %s

en: Deleting a tag cannot be undone.
sv_SE: Radering av en tagg kan inte ångras.

en: Deleting previously converted data (%1$s - %2$s)
sv_SE: Raderar tidigare konverterad data (%1$s - %2$s)

en: Disallow editing after
sv_SE: Tillåt ej redigering efter

en: Discussion
sv_SE: Diskussion

en: Display Name
sv_SE: Visningsnamn

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit %s's Profile
sv_SE: Redigera profilen för %s

en: Edit Forum
sv_SE: Redigera forum

en: Edit Reply
sv_SE: Redigera svar

en: Edit Tag
sv_SE: Redigera tagg

en: Edit Topic
sv_SE: Redigera ämne

en: Edit Your Profile
sv_SE: Redigera din profil

en: Editable forum roles no longer exist.
sv_SE: Redigeringsbara forumroller finns inte längre.

en: Email
sv_SE: E-post

en: Email:
sv_SE: E-post:

en: Embed media (YouTube, Twitter, Flickr, etc...) directly into topics and replies
sv_SE: Bädda in media (YouTube, Twitter, Flickr, m.m.) direkt i ämnen och svar.

en: Empty Spam
sv_SE: Ta bort skräppost

en: Empty Topic Tag | Empty Topic Tags
sv_SE[0]: Tom ämnestagg
sv_SE[1]: Tomma ämnestaggar

en: Empty Topic Tags
sv_SE: Tomma ämnestaggar

en: Enable Group Forums
sv_SE: Tillåt gruppforum

en: Enable threaded (nested) replies %s levels deep
sv_SE: Aktivera trådade (nästlade) svar, i %s nivåers djup

en: Existing tag:
sv_SE: Befintlig tagg:

en: Failed
sv_SE: Misslyckades

en: Failed!
sv_SE: Misslyckades!

en: Favorite
sv_SE: Favorit

en: Favorite Forum Topics
sv_SE: Favoritämnen

en: Favorite Topics
sv_SE: Favoritämnen

en: Favorited
sv_SE: Favoritmarkerat

en: Favorites
sv_SE: Favoriter

en: Favorites are a way for users to save and later return to topics they favor. This is enabled by default.
sv_SE: Favoriter ger användare möjligheten att spara sina favoriter för att kunna återkomma till dessa. Denna funktion är påslagen som standard.

en: Favorites are no longer active.
sv_SE: Favoriter är inte längre aktiva.

en: Feature Developer
sv_SE: Funktionsutvecklare

en: First Name
sv_SE: Förnamn

en: For more information:
sv_SE: För mer information:

en: Forum Activity
sv_SE: Forumaktivitet

en: Forum Attributes
sv_SE: Forumattribut

en: Forum Edit: %s
sv_SE: Forumredigering: %s

en: Forum Features
sv_SE: Funktioner för forum

en: Forum Import
sv_SE: Forumimport

en: Forum Index
sv_SE: Forumindex

en: Forum Name (Maximum Length: %d):
sv_SE: Forumnamn (maxlängd: %d):

en: Forum Order
sv_SE: Forumordning

en: Forum Parent
sv_SE: Forumförälder

en: Forum Prefix
sv_SE: Forumprefix

en: Forum Repair
sv_SE: Forumreparation

en: Forum Replies Created
sv_SE: Forumsvar skapade

en: Forum Reset
sv_SE: Återställ forum

en: Forum Role
sv_SE: Forumroll

en: Forum Role: %s
sv_SE: Forumroll: %s

en: Forum Root
sv_SE: Forumrot

en: Forum Root Slug
sv_SE: Permalänk för forumrot

en: Forum Settings
sv_SE: Foruminställningar

en: Forum Statistics
sv_SE: Forumstatistik

en: Forum Subscriptions
sv_SE: Forumprenumerationer

en: Forum Theme Packages
sv_SE: Temapaket för forum

en: Forum Topics Started
sv_SE: Forumämnen startade

en: Forum Type:
sv_SE: Forumtyp:

en: Forum User Roles
sv_SE: Användarroller för forum

en: Forum User Settings
sv_SE: Användarinställningar för forum

en: Forum User Slugs
sv_SE: Permalänkar för forumanvändare

en: Forum created. <a href="%s">View forum</a>
sv_SE: Forum skapat. <a href="%s">Visa forum</a>

en: Forum draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview forum</a>
sv_SE: Utkast av forum uppdaterat. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska forum</a>

en: Forum features that can be toggled on and off
sv_SE: Funktioner i forum som kan stängas av, sättas på

[ctx: Forum is a category]
en: Category
sv_SE: Kategori

en: Forum restored to revision from %s
sv_SE: Forum återställs till versionen från %s

en: Forum root should show
sv_SE: Forumroten bör visa

en: Forum saved.
sv_SE: Forum sparat.

en: Forum scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview forum</a>
sv_SE: Forum tidsinställt till: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Förhandsgranska forum</a>

en: Forum settings for Akismet
sv_SE: Foruminställningar för Akismet

en: Forum settings for BuddyPress
sv_SE: Foruminställningar för BuddyPress

en: Forum slug
sv_SE: Forumpermalänk

en: Forum submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview forum</a>
sv_SE: Forum skapat. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska forum</a>

en: Forum updated.
sv_SE: Forum uppdaterat.

en: Forum updated. <a href="%s">View forum</a>
sv_SE: Forum uppdaterat. <a href="%s">Visa forum</a>

en: Forums
sv_SE: Forum

en: Forums Settings
sv_SE: Foruminställningar

en: Forums base
sv_SE: Forumbas

en: Founding Developer
sv_SE: Grundande utvecklare

en: Freshness
sv_SE: Senast aktivt

en: General
sv_SE: Allmänt

en: General chit-chat
sv_SE: Allmänt snack

en: Go Back
sv_SE: Gå tillbaka

en: Go to Forum Settings
sv_SE: Gå till foruminställningar

en: Grant this user super admin privileges for the Network.
sv_SE: Ge denna användare administratörsrättigheter för nätverket.

en: Group Forum
sv_SE: Gruppforum

en: Group Forum Settings
sv_SE: Inställningar för gruppforum

en: Group Forum:
sv_SE: Gruppforum:

en: Group Forums
sv_SE: Gruppforum

en: Group Forums Parent
sv_SE: Förälder för gruppforum

en: Guest
sv_SE: Gäst

en: Hello World!
sv_SE: Hej Världen!

en: Hidden Replies
sv_SE: Dolda svar

en: Hidden Reply | Hidden Replies
sv_SE[0]: Dolt svar
sv_SE[1]: Dolda svar

en: Hidden Topic | Hidden Topics
sv_SE[0]: Dolt ämne
sv_SE[1]: Dolda ämnen

en: Hidden Topics
sv_SE: Dolda ämnen

en: Home
sv_SE: Hem

en: Hovering over a row in the forums list will display action links that allow you to manage your forum. You can perform the following actions:
sv_SE: Att föra muspekaren över en rad i forumlistan visas åtgärdslänkar som gör att du kan hantera dina forum. Du kan utföra följande åtgärder:

en: Hovering over a row in the replies list will display action links that allow you to manage your reply. You can perform the following actions:
sv_SE: När muspekaren förs över en rad i listan över svar visas länkar med åtgärder som gör att du kan hantera ditt svar. Du kan utföra följande åtgärder:

en: Hovering over a row in the topics list will display action links that allow you to manage your topic. You can perform the following actions:
sv_SE: När du för muspekaren över en rad i ämneslistan visas åtgärdslänkar som gör att du kan hantera ditt ämne. Du kan utföra följande åtgärder:

en: How many topics and replies to show per RSS page
sv_SE: Antal ämnen och svar att visa per RSS-sida

en: How many topics and replies to show per page
sv_SE: Antal ämnen och svar att visa per sida

en: How your forum content is displayed within your existing theme.
sv_SE: Hur ditt foruminnehåll visas i ditt nuvarande tema.

en: Human sacrifice, dogs and cats living together... mass hysteria!
sv_SE: Mänskliga offer, hundar och katter som lever tillsammans ... masshysteri!

en: I am the first topic in your new forums.
sv_SE: Jag är ditt första ämne i ditt nya forum.

en: IP Address
sv_SE: IP-adress

en: IP or hostname
sv_SE: IP eller värdnamn

en: If you choose an existing topic, replies will be ordered by the time and date they were created.
sv_SE: Om du väljer ett existerande ämne så kommer svaren att ordnas efter det datum och tid då de skapades.

en: If you use the existing topic option, replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted.
sv_SE: Om du använder befintliga ämnesinställningar kommer svar inom båda ämnena att slås samman kronologiskt. Ordningen på de sammanslagna svaren utgår från den tid och datum då de publicerades.

en: If you would like to change the password type a new one. Otherwise leave this blank.
sv_SE: Om du vill ändra lösenordet, ange ett nytt här. Lämna det tomt annars.

en: If your browser doesn&#8217;t start loading the next page automatically, click this link:
sv_SE: Om din webbläsare inte börjar ladda nästa sida automatiskt, klicka på följande länk:

en: Import Forums
sv_SE: Importera forum

en: Importer Helper Data
sv_SE: Hjälpdata för importerare

en: In all forums
sv_SE: I alla forum

en: In reply to:
sv_SE: Som svar till:

en: In the Main Settings you have a number of options:
sv_SE: I huvudinställningar har du ett antal alternativ:

en: In the event of a slug collision with WordPress or BuddyPress, a warning will appear next to the problem slug(s).
sv_SE: Om det uppstår kollisioner mellan WordPress eller BuddyPress permalänkar så visas en varning intill berörda permalänkar.

en: Inactive
sv_SE: Inaktiv

en: Information about your previous forums database so that they can be converted. <strong>Backup your database before proceeding.</strong>
sv_SE: Information om din tidigare forumsdatabas så att den kan bli konverterad. <strong>Genomför en backup av din databas innan du fortsätter.</strong>

en: Keep a log of this edit:
sv_SE: För en logg över denna redigering:

en: Keep me signed in
sv_SE: Håll mig inloggad

en: Keep this high to prevent too-many-connection issues.
sv_SE: Behåll detta högt för att förhindra problem med för många anslutningar (too-many-connection).

en: Keep this low if you experience out-of-memory issues.
sv_SE: Behåll detta lågt om du har problem med att minnet tar slut (out-of-memory).

en: Last Name
sv_SE: Efternamn

en: Last updated %s
sv_SE: Senast uppdaterat %s

en: Lead Developer
sv_SE: Huvudutvecklare

en: Leave the slug empty to have one automatically generated.
sv_SE: Lämna fältet permalänk tomt för att automatiskt få en genererad.

en: Log In
sv_SE: Logga in

en: Log Out
sv_SE: Logga ut

en: Lost Password
sv_SE: Glömt lösenord

en: Lost Password URI:
sv_SE: URI för återställning av lösenord:

en: M j, Y @ G:i
sv_SE: j M, Y @ H:i

en: Mail (will not be published) (required):
sv_SE: E-post (publiceras inte) (obligatoriskt):

en: Main Settings
sv_SE: Huvudinställningar

[ctx: Make forum hidden]
en: Hidden
sv_SE: Dölj

[ctx: Make forum private]
en: Private
sv_SE: Privat

[ctx: Make forum public]
en: Public
sv_SE: Offentligt

[ctx: Make topic sticky]
en: Sticky
sv_SE: Klistra

[ctx: Make topic super sticky]
en: Super Sticky
sv_SE: Notis

en: Manage Subscriptions
sv_SE: Hantera prenumerationer

en: Manage Tag: "%s"
sv_SE: Hantera tagg: "%s"

en: Mark the reply as not spam
sv_SE: Ta bort skräppostmarkering för svaret

en: Mark the topic as not spam
sv_SE: Ta bort skräppostmarkering för ämne

en: Mark this reply as spam
sv_SE: Markera detta svar som skräp

en: Mark this topic as spam
sv_SE: Markera detta ämne som skräp

[ctx: Mark topic as pending]
en: Pending
sv_SE: Inväntar granskning

en: Maximum replies to show:
sv_SE: Maximalt antal svar att visa:

en: Maximum topics to show:
sv_SE: Maximalt antal ämnen att visa:

en: Member
sv_SE: Medlem

en: Menus
sv_SE: Menyer

en: Merge
sv_SE: Sammanfoga

en: Merge topic "%s"
sv_SE: Sammanfoga ämne "%s"

en: Merge topic favoriters
sv_SE: Sammanfoga favoritämnen

en: Merge topic subscribers
sv_SE: Sammanfoga ämnesprenumeranter

en: Merge topic tags
sv_SE: Sammanfoga ämnestaggar

en: Merge with this topic:
sv_SE: Sammanfoga med detta ämne:

en: Merging tags together cannot be undone.
sv_SE: Sammanfogning av taggar går inte att ångra.

en: Most popular topics
sv_SE: Mest populära ämnen

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Move Method
sv_SE: Flyttmetod

en: Move reply "%s"
sv_SE: Flytta svar "%s"

en: Move this item to the Trash
sv_SE: Flytta detta objekt till papperskorgen

en: Move this reply
sv_SE: Flytta detta svar

en: Moved: %s
sv_SE: Flyttat: %s

en: Name
sv_SE: Namn

en: Name (required):
sv_SE: Namn (obligatoriskt):

en: Name of the database with your old forum data
sv_SE: Namn på databasen med data från ditt tidigare forum

en: Name:
sv_SE: Namn:

en: Network Role
sv_SE: Närverksroll

en: Network administrators can reconfigure which forum belongs to this group.
sv_SE: Nätverksadministratörer kan konfigurera om vilket forum så hör till denna grupp.

en: New Forum
sv_SE: Nytt forum

en: New Password
sv_SE: Nytt lösenord

en: New Reply
sv_SE: Nytt svar

en: New Tag Name
sv_SE: Nytt taggnamn

en: New Topic
sv_SE: Nytt ämne

en: New forum reply
sv_SE: Nytt forumsvar

en: New forum topic
sv_SE: Nytt forumämne

en: New topic in <strong>%s</strong> titled:
sv_SE: Nytt ämne i <strong>%s</strong> med titeln:

en: New user registration is currently not allowed.
sv_SE: Registrering av nya användare är för närvarande inte tillåtet.

en: Newest Topics
sv_SE: Nyaste ämnen

en: Next Forums
sv_SE: Nästa forum

en: Nickname
sv_SE: Smeknamn

en: No Forum
sv_SE: Inget forum

en: No Replies
sv_SE: Inga svar

en: No Topic
sv_SE: Inget ämne

en: No Topics
sv_SE: Inga ämnen

en: No data to clean
sv_SE: Ingen data att rensa

en: No forum parents to convert
sv_SE: Inga överliggande forum att konvertera

en: No forums available
sv_SE: Inga forum tillgängliga

en: No forums found
sv_SE: Inga forum funna

en: No forums found in Trash
sv_SE: Inga forum funna i papperskorgen

en: No forums to convert
sv_SE: Inga forum att konvertera

en: No passwords to clear
sv_SE: Inga lösenord att rensa

en: No recorded history. Akismet has not checked this post.
sv_SE: Ingen noterad historik. Akismet har inte kontrollerat detta inlägg.

en: No replies found
sv_SE: Inga svar funna

en: No replies found in Trash
sv_SE: Inga svar funna i papperskorgen

en: No replies to convert
sv_SE: Inga svar att konvertera

en: No reply positions to recalculate!
sv_SE: Inga svarspositioner att räkna om!

en: No reply_to parents to convert
sv_SE: Inga reply_to föräldrar att konvertera

en: No response
sv_SE: Inget svar

en: No stickies to stick
sv_SE: Inga klistrade ämnen att klistra

en: No super stickies to stick
sv_SE: Inga notisämnen att klistra

en: No tags to convert
sv_SE: Inga taggar att konvertera

en: No template packages available.
sv_SE: Inga mallpaket tillgängliga.

en: No topics available
sv_SE: Inga ämnen tillgängliga

en: No topics found
sv_SE: Inga ämnen hittades

en: No topics found in Trash
sv_SE: Inga ämnen funna i papperskorgen

en: No topics to convert
sv_SE: Inga ämnen att konvertera

en: No users to convert
sv_SE: Inga användare att konvertera

en: Non-bbPress passwords cannot be automatically converted. They will be converted as each user logs in.
sv_SE: Lösenord som inte angetts i bbPress kan inte automatiskt konverteras. Dessa kommer att bli konverterade vartefter varje användare loggar in.

en: None available
sv_SE: Inga tillgängliga

en: Not spam
sv_SE: Inte skräp

en: Note: Resetting without this checked will delete the meta-data necessary to delete these users.
sv_SE: Notera: Att återställa utan att markera detta kommer att radera metadata nödvändig för att radera dessa användare.

en: Nothing to remove!
sv_SE: Det finns inget att ta bort!

en: Notify me of follow-up replies via email
sv_SE: Meddela mig via mail vid svar

en: Notify the author of follow-up replies via email
sv_SE: Meddela författaren om uppföljningar via e-post

en: Now Editing &ldquo;%s&rdquo;
sv_SE: Redigerar &ldquo;%s&rdquo;

en: Now your users can subscribe to new topics in specific forums.
sv_SE: Nu kan dina användare prenumerera på nya ämnen i specifika forum.

en: Oh bother! No forums were found here!
sv_SE: Åh typiskt! Inga forum hittades här!

en: Oh bother! No replies were found here!
sv_SE: Oops! Inga svar funna!

en: Oh bother! No search results were found here!
sv_SE: Oops! Inga sökresultat kunde hittas här!

en: Oh bother! No topics were found here!
sv_SE: Åh typiskt! Inga ämnen hittades här!

en: Oh, and this is what a reply looks like.
sv_SE: Åh, och detta är hur ett svar ser ut.

[ctx: Open a Topic]
en: Open
sv_SE: Öppna

[ctx: Open the forum]
en: Open
sv_SE: Öppna

[ctx: Open the topic]
en: Open
sv_SE: Öppna

en: Open this topic
sv_SE: Öppna detta ämne

en: Optional reason for editing:
sv_SE: Skäl för redigering (valfritt):

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Order By:
sv_SE: Sortera efter:

en: Order:
sv_SE: Ordning:

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Parent Forum ID:
sv_SE: ID för huvudforum:

en: Parent Forum:
sv_SE: Moderforum:

en: Parent:
sv_SE: Förälder:

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Password to access the database
sv_SE: Lösenord för tillgång till databasen

en: Per Page
sv_SE: Per sida

en: Per Page settings allow you to control the number of topics and replies appear on each page.
sv_SE: Sidinställningarna låter dig kontrollera antalet ämnen och svar som ska visas per sida.

en: Please login to make this topic a favorite.
sv_SE: Vänligen logga in för att lägga till ämnet till favoriter.

en: Please login to subscribe to this forum.
sv_SE: Logga in för att prenumerera på detta forum.

en: Please login to subscribe to this topic.
sv_SE: Vänligen logga in för att prenumerera på detta ämne.

en: Please see the additional help tabs for more information on each indiviual section.
sv_SE: Vänligen se hjälpfliken för ytterligare information om vardera sektion.

en: Polyglot support
sv_SE: Polyglot-support

en: Popular Tags
sv_SE: Populära taggar

en: Popular Topics
sv_SE: Populära ämnen

en: Possible %1$s conflict: %2$s
sv_SE: Möjlig %1$s-konflikt: %2$s

en: Post Formatting
sv_SE: Inläggsformatering

en: Post status was changed to %s
sv_SE: Inläggsstatusen ändrades till %s

en: Posts
sv_SE: Inlägg

en: Prefix all forum content with the Forum Root slug (Recommended)
sv_SE: Använd permalänken för forumroten med allt foruminnehåll (rekommenderat)

en: Private
sv_SE: Privat

en: Private: %s
sv_SE: Privat: %s

en: Profile
sv_SE: Profil

en: Project Leaders
sv_SE: Projektledare

en: Protected
sv_SE: Skyddat

en: Publish Box
sv_SE: Publiceringspanel

en: Purge Previous Import
sv_SE: Rensa tidigare import

en: Purge all information from a previously attempted import
sv_SE: Rensa all information från tidigare importförsök

en: Re:
sv_SE: Sv:

en: Re: Hello World!
sv_SE: Sv: Hej världen!

en: Recalculate last activity in each topic and forum
sv_SE: Beräkna om senaste aktiviteten i varje ämne och forum

en: Recalculate private and hidden forums
sv_SE: Räkna om privata och dolda forum

en: Recalculate the parent forum for each post
sv_SE: Räknar om forumförälder för varje inlägg

en: Recalculate the parent topic for each post
sv_SE: Räknar om ämnesförälder för varje svar

en: Recalculate the position of each reply
sv_SE: Räkna om positionerna för varje svar

en: Recalculate the sticky relationship of each topic
sv_SE: Räknar om klistrad relation för varje ämne

en: Recalculating forum visibility &hellip; %s
sv_SE: Räknar om visningsläge &hellip; %s

en: Recalculating reply menu order &hellip; %s
sv_SE: Räknar om svarsmenyordning &hellip; %s

en: Recalculating the forum for each post &hellip; %s
sv_SE: Räknar om forum för varje inlägg &hellip; %s

en: Recalculating the topic for each post &hellip; %s
sv_SE: Räknar om ämne för varje inlägg &hellip; %s

en: Recent Replies
sv_SE: Senaste svaren

en: Recent Topics
sv_SE: Nya ämnen

en: Recomputing latest post in every topic and forum&hellip; %s
sv_SE: Omberäknar senaste inlägget i varje ämne och forum&hellip; %s

en: Register
sv_SE: Registrera

en: Register URI:
sv_SE: URI för registrering:

en: Registered Users
sv_SE: Registrerade användare

en: Registration complete. Please check your e-mail.
sv_SE: Registrering klar. Kontrollera din e-post.

en: Related Meta Data
sv_SE: Relaterad metadata

en: Relationships to Repair:
sv_SE: Förhållanden att reparera:

en: Remap existing users to default forum roles
sv_SE: Mappa existerande användare till standardforumroller

en: Remapping forum role for each user on this site&hellip; %s
sv_SE: Mappar om forumroller för varje användare på denna sida&hellip; %s

en: Remember Me
sv_SE: Kom ihåg mig

en: Remove trashed forums from user subscriptions
sv_SE: Ta bort förkastade forum från användares prenumerationer

en: Remove trashed topics from user favorites
sv_SE: Ta bort borttagna ämnen från användares favoriter

en: Remove trashed topics from user subscriptions
sv_SE: Ta bort borttagna ämnen från användares prenumerationer

en: Removing trashed forums from user subscriptions&hellip; %s
sv_SE: Tar bort förkastade forum från användares prenumerationer&hellip; %s

en: Removing trashed topics from user favorites&hellip; %s
sv_SE: Ta bort borttagna ämnen från användares favoriter&hellip; %s

en: Removing trashed topics from user subscriptions&hellip; %s
sv_SE: Tar bort kastade ämnen i användares prenumerationer&hellip; %s

en: Rename
sv_SE: Byt namn

en: Repair
sv_SE: Reparera

en: Repair BuddyPress Group Forum relationships
sv_SE: Reparera relationer för BuddyPress gruppforum

en: Repair Forums
sv_SE: Reparera forum

en: Repair Items
sv_SE: Reparera objekt

en: Repairing BuddyPress group-forum relationships&hellip; %s
sv_SE: Reparerar relationer för BuddyPress gruppforum&hellip; %s

en: Repairing the sticky topic to the parent forum relationships&hellip; %s
sv_SE: Reparerar relationen mellan klistrade ämnen och dess forumförälder&hellip; %s

en: Replies
sv_SE: Svar

en: Replies Created
sv_SE: Svar skapade

en: Replies Created: %s
sv_SE: Svar skapade: %s

en: Replies: %s
sv_SE: Svar: %s

en: Reply | Replies
sv_SE[0]: Svar
sv_SE[1]: Svar

en: Reply "%1$s" successfully marked as spam.
sv_SE: Svaret "%1$s" har markerats som skräp.

en: Reply "%1$s" successfully unmarked as spam.
sv_SE: Svaret "%1$s" har avmarkerats som skräp.

en: Reply Attributes
sv_SE: Svarsattribut

en: Reply Edit: %s
sv_SE: Svarsredigering: %s

en: Reply Threading
sv_SE: Trådade svar

en: Reply To
sv_SE: Svar till

en: Reply To:
sv_SE: Svar till:

en: Reply To: %s
sv_SE: Svar till: %s

en: Reply created. <a href="%s">View topic</a>
sv_SE: Svara skapat. <a href="%s">Visa ämne</a>

en: Reply draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview topic</a>
sv_SE: Utkast av svar uppdaterat. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska ämne</a>

en: Reply restored to revision from %s
sv_SE: Svar återställdes till versionen från %s

en: Reply saved.
sv_SE: Svar sparat.

en: Reply scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview topic</a>
sv_SE: Svar tidsinställt till: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Förhandsgranska ämne</a>

en: Reply slug
sv_SE: Svarspermalänk

en: Reply submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview topic</a>
sv_SE: Svar postat. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska ämne</a>

en: Reply updated.
sv_SE: Svar uppdaterat.

en: Reply updated. <a href="%s">View topic</a>
sv_SE: Svar uppdaterat. <a href="%s">Visa ämne</a>

en: Reset Forums
sv_SE: Återställ forum

en: Reset My Password
sv_SE: Återställ mitt lösenord

en: Reset bbPress
sv_SE: Återställ bbPress

en: Restore
sv_SE: Återställ

en: Restore this item from the Trash
sv_SE: Återställ det här objektet från papperskorgen

en: Revert your forums back to a brand new installation. This process cannot be undone.
sv_SE: Återställ ditt forum till en helt ren installation. Denna process kan inte ångras.

en: Revisions
sv_SE: Versioner

en: Right Now in Forums
sv_SE: Just nu i forumet

en: Roles and capabilities have been swept through, cleaned up, and simplified.
sv_SE: Roller och behörigheter har setts över, rensats upp och förenklats.

en: Rows Limit
sv_SE: Radgräns

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Save Settings
sv_SE: Spara inställningar

en: Say it ain't so!
sv_SE: Säg att det inte är så!

en: Saying no will not delete existing forum content.
sv_SE: Ett nej tar inte bort befintligt foruminnehåll.

en: Screen Content
sv_SE: Skärminnehåll

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search Forums
sv_SE: Sök forum

en: Search Forums...
sv_SE: Sök i forum...

en: Search Replies
sv_SE: Sök svar

en: Search Results
sv_SE: Sökresultat

en: Search Results for '%s'
sv_SE: Sökresultat för '%s'

en: Search Tags
sv_SE: Sök taggar

en: Search Topics
sv_SE: Sök ämnen

en: Search for:
sv_SE: Sök efter:

en: Select Platform
sv_SE: Välj plattform

en: Select the attributes that your forum should have:
sv_SE: Välj dom attribut som ditt forum ska ha:

en: Select the attributes that your reply should have:
sv_SE: Välj vilka attribut som ditt svar ska ha:

en: Select the attributes that your topic should have:
sv_SE: Välj dom attribut som din ämne ska ha:

en: Select the topic to merge this one into. The destination topic will remain the lead topic, and this one will change into a reply.
sv_SE: Välj ämne att slå samman detta med. Destinationsämnet kommer att förbli det ledande ämnet, och detta ämne kommer att ändras till ett svar.

en: Select whether to open or close the topic.
sv_SE: Välj om du vill öppna eller stänga ämnet.

en: Setting time limits and other user posting capabilities
sv_SE: Ange tidsbegränsningar och andra inställningar för användarpostning

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Show post date:
sv_SE: Visa inläggsdatum:

en: Show reply author:
sv_SE: Visa svarets författare:

en: Show topic author:
sv_SE: Visa skapare för ämne:

en: Single Forum Slugs
sv_SE: Permalänk för enskilda forum

en: Site Role
sv_SE: Webbplatsroll

en: Slug:
sv_SE: Permalänk:

en: Slugs
sv_SE: Permalänkar

en: Some of these tools create substantial database overhead. Avoid running more than 1 repair job at a time.
sv_SE: Några av dessa verktyg skapar hög belastning på databasen. Undvik att köra mer än en reparation åt gången.

en: Some optional parameters to help tune the conversion process.
sv_SE: Ett par valfria parametrar för att hjälpa till att ställa in konverteringsprocessen.

en: Some statistics from your forum.
sv_SE: Lite statistik från ditt forum.

en: Something went wrong. Refresh your browser and try again.
sv_SE: Något gick fel. Ladda om sidan och försök igen.

en: Spam
sv_SE: Skräppost

[ctx: Spam the topic]
en: Spam
sv_SE: Skräppost

en: Spammed: %s
sv_SE: Skräppost: %s

en: Split
sv_SE: Dela

en: Split Method
sv_SE: Metod för delning

en: Split the topic from this reply
sv_SE: Dela ämnet från detta svar

en: Split topic "%s"
sv_SE: Dela ämne "%s"

en: Split: %s
sv_SE: Delat: %s

en: Start
sv_SE: Starta

en: Start Over
sv_SE: Börja om

en: Start a fresh conversion from the beginning
sv_SE: Starta en ny konversation från början

en: Started by: %1$s
sv_SE: Startat av: %1$s

en: Starting Conversion
sv_SE: Starta konvertering

en: Stick
sv_SE: Klistra

en: Stick this topic to front
sv_SE: Klistra detta ämne som notis

en: Stick this topic to its forum
sv_SE: Klistra detta ämne till dess forum

en: Stop
sv_SE: Stoppa

en: Submit
sv_SE: Skicka

en: Subscribe
sv_SE: Prenumerera

en: Subscribe to Forums
sv_SE: Prenumerera på forum

en: Subscribed Forums
sv_SE: Forumprenumerationer

en: Subscribed Topics
sv_SE: Bevakade ämnen

en: Subscriptions
sv_SE: Prenumerationer

en: Subscriptions allow users to subscribe for notifications to topics that interest them. This is enabled by default.
sv_SE: Prenumerationer tillåter användare att abonnera på notifikationer för ämnen som intresserar dem. Detta är aktiverat som standard.

en: Subscriptions are no longer active.
sv_SE: Prenumerationer är inte längre aktiva.

en: Success!
sv_SE: Lyckades!

en: Table Prefix
sv_SE: Tabellprefix

en: Tag base
sv_SE: Taggbas

en: Tagged:
sv_SE: Taggat:

en: Tags:
sv_SE: Taggar:

en: Thank you for updating! bbPress %s is bundled up and ready to weather the storm of users in your community!
sv_SE: Tack för att du uppdaterar! bbPress %s är packat och klart för att hantera en anstormning av användare i din community!

en: Thank you for updating! bbPress %s is waxed, polished, and ready for you to take it for a lap or two around the block!
sv_SE: Tack för att du uppdaterar! bbPress %s är finpolerat och redo för dig att ta med ett varv eller två runt kvarteret!

en: The Fancy Editor brings the luxury of the Visual editor and HTML editor from the traditional WordPress dashboard into your theme.
sv_SE: Den visuella redigeraren ger dig lyxen av WordPress traditionella redigerare (visuell/HTML) direkt till ditt tema.

en: The Slugs section allows you to control the permalink structure for your forums.
sv_SE: Sektionen för permalänkar låter dig anpassa dina permalänksstrukturer för ditt forum.

en: The bbPress Community
sv_SE: bbPress Community

en: The bbPress forum search form.
sv_SE: Sökformuläret för bbPress forum.

en: The following data will be removed:
sv_SE: Följande data kommer att tas bort:

en: The forum &#8216;%s&#8217; is closed to new content.
sv_SE: Forumet &#8217;%s&#8217; är stängt för nytt innehåll.

en: The forum &#8216;%s&#8217; is closed to new topics and replies.
sv_SE: Forumet &#8217;%s&#8217; är stängt för nya ämnen och svar.

en: The forum could not be found.
sv_SE: Forumet kunde inte hittas.

en: The reply was not found!
sv_SE: Svaret kunde inte hittas!

en: The request was unsuccessful. Please try again.
sv_SE: Begäran misslyckades. Vänligen försök igen.

en: The title field and the big forum editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
sv_SE: Titelfältet och det stora redigeringsfältet är fixerade på plats, men du kan flytta alla andra paneler genom att använda metoden dra och släpp, du kan även minimera eller expandera dessa paneler genom att klicka på dess titelrad. Använd fliken Panelinställningar för att visa fler paneler (Utdrag, Skicka trackbacks, Egna fält, Diskussion, Permalänk, Författare) eller för att välja att visa en eller två kolumner av innehåll på denna sida.

en: The title field and the big reply editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
sv_SE: Titelfältet och det stora redigeringsfältet är fixerade på plats, men du kan flytta alla andra paneler genom att använda metoden dra och släpp, du kan även minimera eller expandera dessa paneler genom att klicka på dess titelrad. Använd fliken Panelinställningar för att visa fler paneler (Utdrag, Skicka trackbacks, Egna fält, Diskussion, Permalänk, Författare) eller för att välja att visa en eller två kolumner av innehåll på denna sida.

en: The title field and the big topic editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
sv_SE: Titelfältet och det stora redigeringsfältet är fixerade på plats, men du kan omplacera alla andra paneler genom att använda metoden dra och släpp, du kan även minimera eller expandera dessa paneler genom att klicka på dess titelrad. Använd fliken Panelinställningar för att visa fler paneler (Utdrag, Skicka trackbacks, Egna fält, Diskussion, Permalänk, Författare) eller för att välja att visa en eller två kolumner av innehåll på denna sida.

en: The topic &#8216;%s&#8217; is closed to new replies.
sv_SE: Ämnet &#8217;%s&#8217; är stängt för nya svar.

en: The topic could not be found.
sv_SE: Ämnet kunde inte hittas.

en: The topic was not found!
sv_SE: Ämnet kunde inte hittas!

en: Theme Compatibility
sv_SE: Kompatibilitet för teman

en: There are no other topics in this forum to merge with.
sv_SE: Det finns inga andra ämnen i detta forum att slå samman med.

en: There is a pending email address change to <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancel</a>
sv_SE: Det finns en väntande e-postadressändring till <code>%1$s </code>. <a href="%2$s">Avbryt</a>

en: There was a problem closing the topic "%1$s".
sv_SE: Det uppstod ett problem med att stänga ämnet "%1$s".

en: There was a problem marking the reply "%1$s" as spam.
sv_SE: Det uppstod ett problem med att märkning svaret "%1$s" som skräp.

en: There was a problem marking the topic "%1$s" as spam.
sv_SE: Det uppstod ett problem när ämnet "%1$s" skulle märkas som skräp.

en: There was a problem opening the topic "%1$s".
sv_SE: Det uppstod ett problem med att öppna ämnet "%1$s".

en: There was a problem sticking the topic "%1$s" to front.
sv_SE: Det uppstod ett problem med att klistra ämnet "%1$s" som notis.

en: There was a problem sticking the topic "%1$s".
sv_SE: Det uppstod ett problem med att klistra ämnet "%1$s".

en: There was a problem unmarking the reply "%1$s" as spam.
sv_SE: Det uppstod ett problem med att avmarkera svaret "%1$s" som skräp.

en: There was a problem unmarking the topic "%1$s" as spam.
sv_SE: Ett fel uppstod när ämnet "%1$s" skulle markeras som inte spam.

en: There was a problem unsticking the topic "%1$s".
sv_SE: Det uppstod ett problem när ämnet "%1$s" skulle avklistras.

en: These are broken up into two separate groups: one for what appears in your theme, another for RSS feeds.
sv_SE: Dessa är uppdelade i två separata grupper: en för det som visas i ditt tema, och en annan för RSS-flöden.

en: This category contains %1$s and %2$s, and was last updated by %3$s %4$s.
sv_SE: Denna kategori innehåller %1$s och %2$s, och uppdaterades senast av %3$s %4$s.

en: This category contains %1$s and %2$s.
sv_SE: Denna kategori innehåller %1$s och %2$s.

en: This category contains %1$s, and was last updated by %2$s %3$s.
sv_SE: Den här kategorin innehåller %1$s och uppdaterades senast av %2$s %3$s.

en: This category contains %1$s.
sv_SE: Denna kategori innehåller %1$s.

en: This does not delete your topics. Only the tag itself is deleted.
sv_SE: Detta raderar inte dina ämnen. Bara själva taggen raderas.

en: This forum contains %1$s and %2$s, and was last updated by %3$s %4$s.
sv_SE: Det här forumet innehåller %1$s och %2$s, och uppdaterades senast av %3$s %4$s.

en: This forum contains %1$s and %2$s.
sv_SE: Detta forum innehåller %1$s och %2$s.

en: This forum contains %1$s, and was last updated by %2$s %3$s.
sv_SE: Detta forum innehåller %1$s och uppdaterades senast av %2$s %3$s.

en: This forum contains %1$s.
sv_SE: Detta forum innehåller %1$s.

en: This forum is closed to new content, however your account still allows you to do so.
sv_SE: Detta forum är stängt för nytt innehåll, dock tillåter ditt konto dig att göra så.

en: This forum is empty.
sv_SE: Detta forum är tomt.

en: This forum is marked as closed to new topics, however your posting capabilities still allow you to do so.
sv_SE: Detta forum är markerat som stängt för nya ämnen men din behörighetsnivå tillåter dig ändå att göra det.

en: This group does not currently have a forum.
sv_SE: Denna grupp har för tillfället inget forum.

en: This is comparable to the WordPress "Reading Settings" page, where you can set the number of posts that should show on blog pages and in feeds.
sv_SE: Detta är jämförbart med WordPress-sidan "Läsinställningar" där du bl.a. kan ställa in antalet inlägg som visas i en blogg.

en: This option will delete all previously imported users, and cannot be undone.
sv_SE: Detta val kommer att radera alla tidigare importerade användare och kan inte ångras.

en: This process cannot be undone.
sv_SE: Detta kan inte ångras

en: This reply was modified %1$s by %2$s.
sv_SE: Det här svaret redigerades %1$s av %2$s.

en: This reply was modified %1$s by %2$s. Reason: %3$s
sv_SE: Detta svar redigerades %1$s av %2$s. Anledning: %3$s

en: This screen displays the individual forums on your site. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
sv_SE: Denna sida visar de individuella forumen på din hemsida. Du kan anpassa visningen på den här sidan enligt dina preferenser.

en: This screen displays the individual topics on your site. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
sv_SE: Denna sida visar dom individuella ämnen som finns på din webbplats. Du kan anpassa visning av denna sida för att matcha ditt arbetsflöde.

en: This screen provides access to all of the Forums settings.
sv_SE: Denna sida ger tillgång till alla foruminställningar.

en: This screen provides access to all of your replies. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
sv_SE: Denna sida ger dig tillgång till alla dina svar. Du kan anpassa visningen av denna sida för att matcha ditt arbetsflöde.

en: This topic contains %1$s and has %2$s.
sv_SE: Detta ämne innehåller %1$s och har %2$s.

en: This topic contains %1$s, has %2$s, and was last updated by %3$s %4$s.
sv_SE: Detta ämne innehåller %1$s, har %2$s, och uppdaterades senast av %3$s %4$s.

en: This topic has no replies.
sv_SE: Detta ämne har inga svar.

en: This topic is in the trash.
sv_SE: Detta ämne ligger i papperskorgen.

en: This topic is marked as closed to new replies, however your posting capabilities still allow you to do so.
sv_SE: Det här ämnet är markerad som stängt för nya svar, din behörighet ger dig dock tillåtelse att posta i det i alla fall.

en: This topic is marked as spam.
sv_SE: Detta ämne är markerad som skräp.

en: This topic was modified %1$s by %2$s.
sv_SE: Detta ämne redigerades %1$s av %2$s.

en: This topic was modified %1$s by %2$s. Reason: %3$s
sv_SE: Detta ämne redigerades %1$s av %2$s. Anledning: %3$s

en: This user has no favorite topics.
sv_SE: Denna användare har inga favoritämnen.

en: This user has not created any topics.
sv_SE: Den här användaren har inte skapat några ämnen.

en: This user has not replied to any topics.
sv_SE: Denna användare har inte svarat på några ämnen.

en: This user has super admin privileges.
sv_SE: Denna användare har superadministratörsbehörighet.

en: This user is not currently subscribed to any forums.
sv_SE: Denna användare prenumererar för närvarande inte på några forum.

en: This user is not currently subscribed to any topics.
sv_SE: Den här användaren prenumererar för närvarande inte på några ämnen.

en: Throttle posting every
sv_SE: Begränsa postningsintervall till

en: Title
sv_SE: Titel

en: Title and Forum Editor
sv_SE: Titel- och forumredigerare

en: Title and Reply Editor
sv_SE: Titel och svarsredigerare

en: Title and Topic Editor
sv_SE: Titel och ämnesredigerare

en: Title:
sv_SE: Titel:

en: To keep this topic as the lead, go to the other topic and use the merge tool from there instead.
sv_SE: För att hålla detta ämne som huvudämne, gå till det andra ämnet och använd sammanslagningsverktyget därifrån istället.

en: Topic | Topics
sv_SE[0]: Ämne
sv_SE[1]: Ämnen

en: Topic "%1$s" successfully closed.
sv_SE: Ämnet "%1$s" stängdes.

en: Topic "%1$s" successfully marked as spam.
sv_SE: Ämnet "%1$s" markerades som skräp.

en: Topic "%1$s" successfully opened.
sv_SE: Ämnet "%1$s" öppnades.

en: Topic "%1$s" successfully sticked to front.
sv_SE: Ämnet "%1$s" klistrades som notis.

en: Topic "%1$s" successfully sticked.
sv_SE: Ämnet "%1$s" klistrades.

en: Topic "%1$s" successfully unmarked as spam.
sv_SE: Ämnet "%1$s" avmarkerades som skräp.

en: Topic "%1$s" successfully unsticked.
sv_SE: Ämnet "%1$s" avklistrades.

en: Topic Attributes
sv_SE: Ämnesattribut

en: Topic Edit: %s
sv_SE: Ämnesredigering: %s

en: Topic Extras
sv_SE: Ämnesalternativ

en: Topic Replies
sv_SE: Ämnessvar

[ctx: Topic Status]
en: Close
sv_SE: Stäng

[ctx: Topic Status]
en: Open
sv_SE: Öppna

en: Topic Status:
sv_SE: Ämnesstatus:

en: Topic Subscriptions
sv_SE: Ämnesprenumerationer

en: Topic Tag | Topic Tags
sv_SE[0]: Ämnestagg
sv_SE[1]: Ämnestaggar

en: Topic Tag Edit: %s
sv_SE: Ämnesetikettsredigering: %s

en: Topic Tag: %s
sv_SE: Ämnestagg: %s

en: Topic Tags
sv_SE: Ämnestaggar

en: Topic Tags:
sv_SE: Ämnestaggar:

en: Topic Title (Maximum Length: %d):
sv_SE: Ämnestitel (Max antal tecken: %d):

en: Topic Type
sv_SE: Ämnestyp

en: Topic Type:
sv_SE: Ämnestyp:

en: Topic View
sv_SE: Ämnesvy

en: Topic created. <a href="%s">View topic</a>
sv_SE: Ämne skapat. <a href="%s">Visa ämne</a>

en: Topic draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview topic</a>
sv_SE: Utkast av ämne uppdaterat.<a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska ämne</a>

en: Topic restored to revision from %s
sv_SE: Ämnet återställt till versionen från %s

en: Topic saved.
sv_SE: Ämne sparat.

en: Topic scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview topic</a>
sv_SE: Ämne tidsinställt till: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Förhandsgranska ämne</a>

en: Topic slug
sv_SE: Ämnespermalänk

en: Topic submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview topic</a>
sv_SE: Ämne postat.<a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska ämne</a>

en: Topic tag slug
sv_SE: Ämnestaggspermalänk

en: Topic tags
sv_SE: Ämnestaggar

en: Topic updated.
sv_SE: Ämne uppdaterat.

en: Topic updated. <a href="%s">View topic</a>
sv_SE: Ämne uppdaterat. <a href="%s">Visa ämne</a>

en: Topic-Tags allow users to filter topics between forums. This is enabled by default.
sv_SE: Ämnestaggar låter användare att filtrera ämnen mellan forum. Detta är aktiverat som standard.

en: Topic:
sv_SE: Ämne:

en: Topic:
sv_SE: Ämne:

en: Topic: %s
sv_SE: Ämne: %s

en: Topics
sv_SE: Ämnen

en: Topics Started
sv_SE: Startade ämnen

en: Topics Started: %s
sv_SE: Ämnen startade: %s

en: Topics With Recent Replies
sv_SE: Ämnen med nya svar

en: Topics and Replies Per Page
sv_SE: Ämnen och svar per sida

en: Topics and Replies Per RSS Page
sv_SE: Ämnen och svar per RSS-sida

en: Topics base
sv_SE: Ämnesbas

en: Topics by Freshness
sv_SE: Ämnen sorterat efter aktivitet

en: Topics with no replies
sv_SE: Ämnen utan svar

en: Trash
sv_SE: Papperskorg

[ctx: Trash the topic]
en: Trash
sv_SE: Förkasta

en: Trashed: %s
sv_SE: Kastade: %s

en: Type your new password again.
sv_SE: Ange ditt nya lösenord igen.

en: Type:
sv_SE: Typ:

en: Unfavorite
sv_SE: Ta bort som favorit

en: Unspam
sv_SE: Avmarkera som skräppost

en: Unstick
sv_SE: Avklistra

[ctx: Unstick a topic]
en: Normal
sv_SE: Normalt

en: Unstick this topic
sv_SE: Ta bort klistrat läge för detta ämne

en: Unsubscribe
sv_SE: Avsluta prenumeration

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Update Forum
sv_SE: Uppdatera forum

en: Update Forums
sv_SE: Uppdatera forum

en: Update Profile
sv_SE: Uppdatera profil

en: Update Tag
sv_SE: Uppdatera tagg

en: Update User
sv_SE: Uppdatera användare

en: Use Akismet
sv_SE: Använd Akismet

en: Use an existing topic in this forum:
sv_SE: Använd en befintligt ämne i detta forum:

en: Use default 3306 if unsure
sv_SE: Använd standardporten 3306 om du är osäker

en: Use this if an import failed and you want to remove that incomplete data.
sv_SE: Använd det här om en importering misslyckats och du vill ta bort data som inte är komplett.

en: User | Users
sv_SE[0]: Användare
sv_SE[1]: Användare

en: User Base
sv_SE: Användarbas

en: User Role
sv_SE: Användarroll

en: User base
sv_SE: Användarbas

en: User capabilities
sv_SE: Användarbehörigheter

en: User for your database connection
sv_SE: Användare för din databasanslutning

[ctx: User role]
en: Blocked
sv_SE: Blockerad

[ctx: User role]
en: Keymaster
sv_SE: Forumledare

[ctx: User role]
en: Participant
sv_SE: Deltagare

[ctx: User role]
en: Spectator
sv_SE: Åskådare

en: User updated.
sv_SE: Användaren uppdaterad.

[ctx: User viewing his/her own profile]
en: Your
sv_SE: Din

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Username or Email
sv_SE: Användarnamn eller e-post

en: Users &amp; Moderation
sv_SE: Användare &amp; Moderering

en: Using the Forum Root is not recommended. Changing this does not move existing forums.
sv_SE: Det är inte rekommenderat att använda forumets huvudkatalog. Genom att ändra detta kommer inte några existerande forum att flyttas.

en: View
sv_SE: Visa

en: View %s's profile
sv_SE: Visa profil för %s

en: View &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Visa &#8220;%s&#8220;

en: View Forum
sv_SE: Visa forum

en: View Reply
sv_SE: Visa svar

en: View Topic
sv_SE: Visa ämne

en: View Topic Tag
sv_SE: Visa ämnestagg

en: View base
sv_SE: Visningsbas

en: View: %s
sv_SE: Vy: %s

en: Viewing %1$s post | Viewing %1$s posts
sv_SE[0]: Visar %1$s inlägg
sv_SE[1]: Visar %1$s inlägg

en: Viewing %1$s reply | Viewing %1$s replies
sv_SE[0]: Visar %1$s svar
sv_SE[1]: Visar %1$s svar

en: Viewing %1$s reply thread | Viewing %1$s reply threads
sv_SE[0]: Visar %1$s svarstråd
sv_SE[1]: Visar %1$s svarstrådar

en: Viewing %1$s result | Viewing %1$s results
sv_SE[0]: Visar %1$s resultat
sv_SE[1]: Visar %1$s resultat

en: Viewing %1$s topic | Viewing %1$s topics
sv_SE[0]: Visar %1$s ämne
sv_SE[1]: Visar %1$s ämnen

en: Viewing %2$s post (of %4$s total) | Viewing %1$s posts - %2$s through %3$s (of %4$s total)
sv_SE[0]: Visar %2$s inlägg (av %4$s totalt)
sv_SE[1]: Visar %1$s inlägg - %2$s till %3$s (av %4$s totalt)

en: Viewing %2$s replies (of %4$s total) | Viewing %1$s replies - %2$s through %3$s (of %4$s total)
sv_SE[0]: Visar %2$s svar (av %4$s totalt)
sv_SE[1]: Visar %2$s svar - %2$s till %3$s (av %4$s totalt)

en: Viewing %2$s results (of %4$s total) | Viewing %1$s results - %2$s through %3$s (of %4$s total)
sv_SE[0]: Visar %2$s resultat (av totalt %4$s)
sv_SE[1]: Visar %1$s resultat - %2$s till %3$s (av totalt %4$s)

en: Viewing topic %2$s (of %4$s total) | Viewing %1$s topics - %2$s through %3$s (of %4$s total)
sv_SE[0]: Visar ämne %2$s (av totalt %4$s)
sv_SE[1]: Visar %1$s ämnen - %2$s till %3$s (av totalt %4$s)

en: Visibility:
sv_SE: Synlighet:

en: Visit %s's website
sv_SE: Besök %s's webbplats

en: Voices
sv_SE: Deltagare

en: Warning! Problem updating %1$s. Your server may not be able to connect to sites running on it. Error message: <em>%2$s</em>
sv_SE: Varning! Det uppstod problem vid uppdatering av %1$s. Det kan vara så att din server inte kan ansluta till sidor som körs på den. Felmeddelande: <em>%2$s</em>

en: We use your email address to email you a secure password and verify your account.
sv_SE: Vi använder din e-postadress till att skicka dig ett säkert lösenord och bekräfta ditt konto.

en: We&#8217;re all abuzz about the hive of new importers, AEF, Drupal, FluxBB, Kunena Forums for Joomla, MyBB, Phorum, PHPFox, PHPWind, PunBB, SMF, Xenforo and XMB. Existing importers are now sweeter than honey with improved importing stickies, topic tags, forum categories and the sting is now gone if you need to remove imported users.
sv_SE: Vi sprudlar alla av lycka inför svärmen av nya importerare, AEF, Drupal, FluxBB, Kunena Forums for Joomla, MyBB, Phorum, PHPFox, PHPWind, PunBB, SMF, Xenforo and XMB. Alla existerande importerare går som smör i solsken med förbättringar för importering av klistrade inlägg, ämnestaggar, forumkategorier och behöver du ta bort importerade användare så ska inte tidigare problem uppkomma.

en: Website
sv_SE: Webbplats

en: Website:
sv_SE: Webbplats:

en: Welcome to bbPress
sv_SE: Välkommen till bbPress

en: Welcome to bbPress %s
sv_SE: Välkommen till bbPress %s

en: What&#8217;s New
sv_SE: Vad är nytt

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected forums at once. To remove a forum from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
sv_SE: När du använder massredigering så kan du ändra metadata (kategori, författare, etc.) för alla valda forum på en och samma gång. För att ta bort ett forum från grupperingen, klicka på krysset bredvid forumets namn i fältet för massredigering som visas.

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected replies at once. To remove a reply from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
sv_SE: När du använder massredigering så kan du ändra metadata (kategori, författare, etc.) för alla valda svar på en och samma gång. För att ta bort ett svar från grupperingen, klicka på krysset bredvid svarets namn i fältet för massredigering som visas.

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected topics at once. To remove a topic from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
sv_SE: När du använder massredigering så kan du ändra metadata (kategori, författare, etc.) för alla valda ämnen på en och samma gång. För att ta bort ett ämne från grupperingen, klicka på krysset bredvid ämnets namn i fältet för massredigering som dyker upp.

en: When you split a topic, you are slicing it in half starting with the reply you just selected. Choose to use that reply as a new topic with a new title, or merge those replies into an existing topic.
sv_SE: När du delar ett ämne delas den i två delar med början vid det svar du just valde. Välj att använda detta svar som en nytt ämne med en ny titel, eller slå samman dessa svar till en befintligt ämne.

en: Yes. I want this group to have a forum.
sv_SE: Ja, jag vill att denna grupp ska ha ett forum.

en: You are already logged in.
sv_SE: Du är redan inloggad.

en: You are not currently subscribed to any forums.
sv_SE: Du prenumererar för närvarande inte på några forum.

en: You are not currently subscribed to any topics.
sv_SE: Du prenumererar för närvarande inte på några ämnen.

en: You are now logged out.
sv_SE: Du är nu utloggad.

en: You are using <span class="b">bbPress %s</span>.
sv_SE: Du använder <span class="b">bbPress %s</span>.

en: You can also edit or move multiple forums to the trash at once. Select the forums you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
sv_SE: Du kan också redigera eller flytta flera forum till papperskorgen på en och samma gång. Välj dom forum du vill agera på genom att bocka för dessa, välj sedan den åtgärd du vill ta från massåtgärdsmenyn och klicka på utför.

en: You can also edit or move multiple replies to the trash at once. Select the replies you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
sv_SE: Du kan också redigera eller flytta flera svar till papperskorgen på en och samma gång. Välj dom svar du vill agera på genom att bocka för dessa, välj sedan den åtgärd du vill ta från massåtgärdsmenyn och klicka på utför.

en: You can also edit or move multiple topics to the trash at once. Select the topics you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
sv_SE: Du kan också redigera eller flytta flera ämnen till papperskorgen på en gång. Välj de ämnen du vill hantera genom att använda kryssrutorna, välj sedan den åtgärd du vill utföra i menyn "Massåtgärder" och klicka på Utför.

en: You can choose to lock a post after a certain number of minutes. "Locking post editing" will prevent the author from editing some amount of time after saving a post.
sv_SE: Du kan välja att låsa ett inlägg efter ett visst antal minuter. "Låsa inläggsredigering" kommer att hindra författaren från att redigera en viss tid efter att ett inlägg är sparats.

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
sv_SE: Du kan anpassa visningen av innehållet på denna sida på flera olika sätt:

en: You can either make this reply a new topic with a new title, or merge it into an existing topic.
sv_SE: Du kan antingen göra detta svar till ett nytt ämne med en ny titel, eller slå ihop det med ett existerande ämne.

en: You can filter the list of forums by forum status using the text links in the upper left to show All, Published, or Trashed forums. The default view is to show all forums.
sv_SE: Du kan filtrera listan av forum efter status med hjälp av textlänkarna i övre vänstra delen av sidan för att visa Alla, Publicerad eller Kastade forum. Standard är att visa alla forum.

en: You can filter the list of replies by reply status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, or Trashed replies. The default view is to show all replies.
sv_SE: Du kan filtrera listan över svar efter status genom att använda textlänkarna uppe till vänster för att visa Alla, Publicerade, Utkast och Papperskorg. Som standard visas alla svar.

en: You can filter the list of topics by topic status using the text links in the upper left to show All, Published, or Trashed topics. The default view is to show all topics.
sv_SE: Du kan filtrera listan av ämnen efter status genom att använda textlänkarna uppe till vänster för att visa Alla, Publicerade, Papperskorg. Den förvalda vyn visar alla ämnen.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many forums to list per screen using the Screen Options tab.
sv_SE: Du kan dölja/visa kolumner utifrån dina behov och bestämma hur många forum att lista per sida under fliken Panelinställningar.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many replies to list per screen using the Screen Options tab.
sv_SE: Du kan dölja/visa kolumner baserat på dina behov och välja hur många svar som ska visas per sida under fliken Panelinställningar.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many topics to list per screen using the Screen Options tab.
sv_SE: Du kan dölja/visa kolumner utifrån dina behov och bestämma hur många ämnen som ska visas per sida i listningen under fliken Panelinställningar.

en: You can refine the list to show only forums from a specific month by using the dropdown menus above the forums list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the forum creator in the forums list.
sv_SE: Du kan sortera listan för att visa enbart forum från en specifik månad genom att använda rullgardinsmenyerna ovanför forumlistan. Klicka på knappen Filtrera efter att ha gjort ditt val. Du kan också sortera listan genom att klicka på forumskaparen i forumlistan.

en: You can refine the list to show only replies in a specific category or from a specific month by using the dropdown menus above the replies list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the reply author, category or tag in the replies list.
sv_SE: Du kan förfina listan att visa endast svar i en specifik kategori eller från en specifik månad genom att använda rullgardinsmenyn ovanför listvyn. Klicka på knappen Filtrera när du gjort ditt val. Du kan också förfina listan genom att klicka på en författares namn, kategori eller tagg i listvyn.

en: You can refine the list to show only topics from a specific month by using the dropdown menus above the topics list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the topic creator in the topics list.
sv_SE: Du kan förfina listan att visa endast ämnen från specifik månad genom att använda rullgardinsmenyn ovanför ämneslistan. Klicka på knappen Filtrera när du gjort ditt val. Du kan även förfina genom att klicka på en författare i ämneslistan.

en: You can update all the forums on your network through this page. It works by calling the update script of each site automatically. Hit the link below to update.
sv_SE: Du kan uppdatera alla forum i nätverket via den här sidan. Det fungerar genom att anropa uppdateringsskriptet för varje webbplats automatiskt. Klicka på länken nedan för att uppdatera.

en: You can update your forum through this page. Hit the link below to update.
sv_SE: Du kan uppdatera ditt forum via denna sida. Klicka på länken nedan för att uppdatera.

en: You can view replies in a simple title list or with an excerpt. Choose the view you prefer by clicking on the icons at the top of the list on the right.
sv_SE: Du kan se svar i en enkel titellista eller med ett utdrag. Välj den vy du föredrar genom att klicka på ikonerna överst i listan till höger.

en: You cannot create new forums.
sv_SE: Du kan inte skapa nya forum.

en: You cannot create new topics.
sv_SE: Du kan inte skapa nya ämnen.

en: You cannot edit this reply.
sv_SE: Du kan inte redigera detta svar.

en: You cannot edit this topic.
sv_SE: Du kan inte redigera det här ämnet.

en: You cannot reply to this topic.
sv_SE: Du kan inte svara på detta ämne.

en: You currently have no favorite topics.
sv_SE: Du har för närvarande inga favoritämnen.

en: You do not have permission to do this.
sv_SE: Du har inte rättigheter att göra detta.

en: You do not have permission to view this forum.
sv_SE: Du har inte behörighet att visa detta forum.

en: You do not have the permission to do that!
sv_SE: Du har inte tillåtelse att göra det!

en: You do not have the permissions to edit this reply!
sv_SE: Du har inte rättigheter att redigera detta svar!

en: You do not have the permissions to edit this topic!
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera detta ämne!

en: You have %d new replies
sv_SE: Du har %d nya svar

en: You have %d new reply to %2$s from %3$s
sv_SE: Du har %d nytt svar till %2$s av %3$s

en: You have %d new reply to %s
sv_SE: Du har %d nytt svar till %s

en: You have not created any topics.
sv_SE: Du har inte skapat några ämnen.

en: You have not replied to any topics.
sv_SE: Du har inte svarat på några ämnen.

en: You have super admin privileges.
sv_SE: Du har superadministratörsbehörighet.

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:
sv_SE: Du kan använda följande <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr>-taggar och attribut:

en: You must be logged in to create new forums.
sv_SE: Du behöver vara inloggad för att skapa nya forum.

en: You must be logged in to create new topics.
sv_SE: Du måste vara inloggad för att skapa nya ämnen.

en: You must be logged in to reply to this topic.
sv_SE: Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
sv_SE: Du måste klicka på knappen Spara ändringar längst ned på sidan för att de nya inställningarna ska börja gälla.

en: You should clean old conversion information before starting over.
sv_SE: Du bör rensa gammal konversations-information innan du börjar om igen.

en: Your account has the ability to post unrestricted HTML content.
sv_SE: Ditt konto har behörighet att använda ofiltrerad HTML-kod.

en: Your information:
sv_SE: Din information:

en: Your password should be at least ten characters long. Use upper and lower case letters, numbers, and symbols to make it even stronger.
sv_SE: Ditt lösenord bör vara minst 10 tecken långt. Använd små och stora bokstäver, siffror och symboler för att göra det ännu starkare.

en: Your username must be unique, and cannot be changed later.
sv_SE: Ditt användarnamn måste vara unikt och kan inte ändras senare.

en: Your users can manage all of their subscriptions in one convenient location.
sv_SE: Dina användare kan hantera alla sina prenumerationer på ett och samma ställe.

en: bbPress Default
sv_SE: bbPress-standard

en: bbPress Forums
sv_SE: bbPress Forum

en: bbPress Replies
sv_SE: bbPress Svar

en: bbPress Topics
sv_SE: Ämnen i bbPress

en: bbPress fully supports automatic translation updates.
sv_SE: bbPress har stöd för automatiska uppdateringar av översättningar.

en: bbPress is created by a worldwide swarm of busy, busy bees.
sv_SE: bbPress är skapat av en global svärm upptagna bin.

en: bbPress is forum software with a twist from the creators of WordPress.
sv_SE: bbPress är en forum-mjukvara med en tvist från skaparna av WordPress.

en: bbPress keeps track of relationships between forums, topics, replies, and topic tags, and users. Occasionally these relationships become out of sync, most often after an import or migration. Use the tools below to manually recalculate these relationships.
sv_SE: bbPress håller reda på förhållanden mellan forum, ämnen, svar, ämnestaggar och användare.
    Vid vissa tillfällen blir dessa förhållanden osynkade, oftast efter en import eller migrering. Använd verktygen nedan för att manuellt synka om dessa förhållanden.

[ctx: date at time]
en: %1$s at %2$s
sv_SE: %1$s kl. %2$s

en: day
sv_SE: dag

en: days
sv_SE: dagar

[ctx: group admin edit screen]
en: Discussion Forum
sv_SE: Diskussionsforum

en: group-forums
sv_SE: grupp-forum

en: hour
sv_SE: timme

en: hours
sv_SE: timmar

en: https://bbpress.org
sv_SE: http://bbpress.org

en: in forum
sv_SE: i forum

en: in group forum
sv_SE: i gruppforum

en: in reply to:
sv_SE: som svar till:

en: in: <a href="%1$s">%2$s</a>
sv_SE: i: <a href="%1$s">%2$s</a>

en: is the parent for all group forums
sv_SE: är förälder för alla gruppforum

en: is the previous forum software
sv_SE: är den föregående forummjukvaran

en: minute
sv_SE: minut

en: minutes
sv_SE: minuter

en: month
sv_SE: månad

en: months
sv_SE: månader

en: per page
sv_SE: per sida

[ctx: post]
en: Closed
sv_SE: Stängt

[ctx: post]
en: Closed <span class="count">(%s)</span> | Closed <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Stängt <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Stängda <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Hidden
sv_SE: Dolt

[ctx: post]
en: Hidden <span class="count">(%s)</span> | Hidden <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Dolt <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Dolda <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Orphan
sv_SE: Föräldralöst

[ctx: post]
en: Orphan <span class="count">(%s)</span> | Orphans <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Föräldralös <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Föräldralösa <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Spam
sv_SE: Skräppost

[ctx: post]
en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Skräppost <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Skräpposter <span class="count">(%s)</span>

en: right now
sv_SE: just nu

en: rows to process at a time
sv_SE: rader att bearbeta åt gången

en: second
sv_SE: sekund

en: second(s) delay between each group of rows
sv_SE: fördröjning i sekund(er) mellan varje grupp av rader

en: seconds
sv_SE: sekunder

en: sometime
sv_SE: någon gång

en: week
sv_SE: vecka

en: weeks
sv_SE: veckor

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
sv_SE: %1$s i %2$s

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s %3$s
sv_SE: %1$s i %2$s %3$s

[ctx: widgets]
en: by %1$s
sv_SE: av %1$s

en: will serve all bbPress templates
sv_SE: kommer att användas för alla bbPress-mallar

en: year
sv_SE: år

en: years
sv_SE: år
