Stable (latest release) - en to ja translation catalogue (93 entries)

en: We're happy that you've chosen to install %s! Are you interested in how to make the most of this plugin? How would you like a quick 5 day email crash course with actionable advice on building your membership site? Only the info you want, no subscription!
ja: %s をインストールしていただきありがとうございます。プラグインを最大限に活用する方法に興味があるようでしたら、メールを通じた5日間の短期集中コースはいかがでしょうか。メンバーシップサイトを構築するアクション可能なアドバイスが含まれています。必要な情報のみお送りしますし、購入は何も必要ありません。

en: Thanks :)
ja: ありがとうございます。

en: Saving
ja: 保存中

en: No thanks
ja: いいえ、結構です

en: Hey %s, you've been using %s for a while now, and we hope you're happy with it.
ja: %s さん。%s をしばらくの間お使いのようです。気に入っていただけましたか ?

en: We've spent countless hours developing this free plugin for you, and we would really appreciate it if you dropped us a quick rating!
ja: 皆さんのためにこの無料プラグインを開発するために数え切れないほどの時間を費やしてきました。少しの時間を使ってプラグインに評価をつけていただければ、本当にありがたいです。

en: Rate %s
ja: 「%s」を評価

en: Bulk Smush Now
ja: 今すぐ一括圧縮

en: Bulk Smush %d Attachments
ja: %d件の添付ファイルを一括圧縮

en: Smushing in Progress
ja: 画像を圧縮中

en: All Done!
ja: すべて完了しました。

en: Ops!... something went wrong
ja: 何かがうまくいかなかったようです。

en: Super-Smush
ja: 超圧縮

en: Smush it
ja: 圧縮

en: Smush Now
ja: 今すぐ圧縮

en: Sending ...
ja: 送信中…

en: {{errors}} image(s) were skipped due to an error.
ja: {{errors}} エラーのため画像がスキップされました。

en: All images are Super-Smushed.
ja: すべての画像が超圧縮済みです。

en: Smush images on upload
ja: アップロード時に画像を圧縮

en: Smush Original Image
ja: 元の画像を圧縮

en: Skipped if Large size is available
ja: 大きいサイズが利用可能な場合はスキップ

en: Super-Smush images
ja: 画像を超圧縮

en: Lossy Image Compression
ja: 非可逆画像圧縮

en: Backup Original Images
ja: 元の画像をバックアップ

en: Will nearly double the size of your Uploads Directory
ja: アップロードディレクトリのサイズをほぼ倍に拡張します

en: Settings
ja: 設定

en: PRO FEATURES
ja: プロ機能

en: These features are available in Pro Version of the plugin.
ja: これらの機能は、プラグインのプロ版で利用可能です。

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: %d image is over 1MB so will be skipped using the free version of the plugin. | %d images are over 1MB so will be skipped using the free version of the plugin.
ja[0]: %d枚の画像が 1MB を超えているため、無料版のプラグインではスキップされます。

en: Smush in Bulk
ja: 一括画像圧縮

en: Congratulations, all your images are currently Smushed!
ja: すべての画像がすでに圧縮済みです。

en: %d attachment in your media library has not been smushed. | %d image attachments in your media library have not been smushed yet.
ja[0]: メディアライブラリ内の%d枚の画像がまだ圧縮されていません。

en: Remove size limit &raquo;
ja: サイズ上限を解除 &raquo;

en: Please be aware, smushing a large number of images can take a while depending on your server and network speed.
    						<strong>You must keep this page open while the bulk smush is processing</strong>, but you can leave at any time and come back to continue where it left off.
ja: 多数の画像を圧縮する場合、サーバーおよびネットワークの速度に応じて時間がかかることがある点をご注意ください。
    						<strong>一括圧縮処理中にこのページを開いたままにしておく必要があります</strong>が、もし閉じた場合はまた戻ってきて中断した時点から再開できます。

en: Free accounts are limited to bulk smushing %d attachments per request. You will need to click to start a new bulk job after each %d attachments.
ja: 無料のアカウントでの一括圧縮は、1リクエストあたり%d個の添付ファイルに限定されます。%d個の添付ファイルの処理が終わるごとに、新たにクリックして一括処理を開始する必要があります。

en: Remove limits &raquo;
ja: 上限を解除 &raquo;

en: When you <a href="%s">upload some images</a> they will be available to smush here.
ja: <a href=“%s”>いくつか画像をアップロード</a>すると、ここで圧縮できるようになります。

en: You can also smush images individually from your <a href="%s">Media Library</a>.
ja: また、<a href=“%s”>メディアライブラリ</a>からも画像を個別に圧縮できます。

en: Reduced by
ja: 圧縮:

en: <span class="done-count">%d</span> of <span class="total-count">%d</span> total attachments have been smushed
ja: <span class=“done-count”>%d個</span> <span class=“total-count”>(合計%d個中)</span> の添付ファイルを圧縮済み

en: You don't have permission to work with uploaded files.
ja: 添付ファイルを処理する権限がありません。

en: No attachment ID was provided.
ja: 添付ファイル ID がありません。

en: <p>Please <a href="%s">upload some images</a>.</p>
ja: <p><a href=“%s”>いくつか画像をアップロード</a>してください。</p>

en: All your images are already smushed!
ja: すべての画像がすでに圧縮済みです。

en: <strong>%d of %d images</strong> were sent for smushing:
ja: <strong>%d個 (全%d個中) の画像</strong>を圧縮のために送信しました。

en: Super-Smush Images
ja: 画像を超圧縮

en: We found attachments that were previously smushed losslessly. If desired you can Super-Smush them now for more savings with almost no noticeable quality loss.
ja: 以前 smushed ロスレスにした添付ファイルを発見しました。スーパー スマッシュをすることができます希望する場合ほとんどの顕著な質の損失と貯蓄のための今それら。

en: <span class="remaining-count">%d</span> attachment left to Super-Smush | <span class="remaining-count">%d</span> attachments left to Super-Smush
ja[0]: <span class=“remaining-count”>%d</span>件の添付ファイルがまだ超圧縮されていません

en: Thanks for using WP Smush Pro! You now can:
ja: WP Smush Pro のご利用ありがとうございます。以下のことができます。

en: Smush Full size Image, It is skipped by default, if large size is available for a image
ja: フルサイズ画像を圧縮。画像に大きなサイズのバージョンがある場合、デフォルトではスキップされます。

en: "Super-Smush" your images with our intelligent multi-pass lossy compression. Get 2&times; more compression than lossless with almost no noticeable quality loss!
ja: 画像をスマートなマルチパス非可逆圧縮で「超圧縮」。顕著な質の損失はほとんどないままで、可逆圧縮に比べ倍の圧縮率を得ることができます。

en: Get the best lossless compression. We try multiple methods to squeeze every last byte out of your images.
ja: 最高の可逆圧縮を手に入れましょう。画像の最後のバイトまですべてを圧縮するため、複数の方法を試みます。

en: Smush images up to 32MB.
ja: 32 MB までの画像を圧縮します。

en: Bulk smush ALL your images with one click!
ja: すべての画像を一括圧縮

en: Keep a backup of your original un-smushed images in case you want to restore later.
ja: 万が一後で復元したい場合のために、圧縮以前の元画像のバックアップを保管します。

en: Upgrade to WP Smush Pro to:
ja: WP Smush Pro にアップグレード:

en: Smush images greater than 1MB.
ja: 1MB 以上の画像を圧縮。

en: Bulk smush ALL your images with one click! No more rate limiting.
ja: ワンクリックですべての画像を一括圧縮。速度制限はありません。

en: Access 24/7/365 support from <a href="https://premium.wpmudev.org/support/?utm_source=wordpress.org&utm_medium=plugin&utm_campaign=WP%20Smush%20Upgrade">the best WordPress support team on the planet</a>.
ja: <a href=“https://premium.wpmudev.org/support/?utm_source=wordpress.org&utm_medium=plugin&utm_campaign=WP%20Smush%20Upgrade”>世界最高レベルの WordPress サポートチーム</a>による、年中無休のサポートにアクセス。

en: Download <a href="https://premium.wpmudev.org/?utm_source=wordpress.org&utm_medium=plugin&utm_campaign=WP%20Smush%20Upgrade">350+ other premium plugins and themes</a> included in your membership.
ja: メンバーシップに含まれる<a href=“https://premium.wpmudev.org/?utm_source=wordpress.org&utm_medium=plugin&utm_campaign=WP%20Smush%20Upgrade”>350個以上の追加プレミアムプラグインとテーマ</a>をダウンロード。

en: Upgrade Now &raquo;
ja: 今すぐアップグレード &raquo;

en: Already upgraded to a WPMU DEV membership? Install and Login to our Dashboard plugin to enable Smush Pro features.
ja: WPMU DEV メンバーシップにアップグレード済みの場合は、Smush Pro の機能を有効化するためダッシュボードプラグインをインストール後、ログインしてください。

en: Activate WPMU DEV Dashboard
ja: WPMU DEV ダッシュボードを有効化

en: Install WPMU DEV Dashboard
ja: WPMU DEV ダッシュボードをインストール

en: File path is empty
ja: ファイルパスが空です

en: Could not find %s
ja: %s を見つけられませんでした

en: %s is not writable
ja: %s は書き込みできません

en: Skipped (%s), image not found.
ja: スキップ (%s) しました。画像が見つかりませんでした。

en: Skipped (%s), size limit exceeded.
ja: スキップ (%s) しました。サイズの上限を超えています。

en: Unknown API error
ja: 不明な API エラー

en: Size '%s' not processed correctly
ja: ‘%s’ サイズの画像を正常に処理できませんでした

en: Size 'full' not processed correctly
ja: フルサイズの画像を正常に処理できませんでした。

en: Error posting to API: %s
ja: API への送信エラー: %s

en: Error posting to API: %s %s
ja: API への送信エラー: %s %s

en: Smush data corrupted, try again.
ja: 圧縮データが壊れています。もう一度お試しください。

en: Image couldn't be smushed
ja: 画像を圧縮できませんでした

en: Error processing request
ja: リクエスト処理エラー

en: Already Optimized
ja: 最適化済み

en: %d images reduced
ja: %d個の画像を縮小しました

en: Reduced
ja: 削減

en: by %s (  %01.1f%% )
ja: %s 圧縮 (  %01.1f%% )

en: Smush stats
ja: 圧縮の統計

en: Not processed
ja: 処理できませんでした

en: Smush Now!
ja: 今すぐ圧縮 !

en: Large size available for the image.
ja: 画像の大きいサイズが利用可能です。

en: Image exceeded the 1Mb size limit.
ja: 画像は 1MB のサイズ上限を超えています。

en:  Skipped
ja: スキップ済み

en: Image size
ja: 画像サイズ

en: Savings
ja: 節約

en: Get Fast
ja: 高速化

note: Plugin URI of the plugin/theme
en: http://wordpress.org/extend/plugins/wp-smushit/
ja: https://ja.wordpress.org/plugins/wp-smushit/

note: Description of the plugin/theme
en: Reduce image file sizes, improve performance and boost your SEO using the free <a href="https://premium.wpmudev.org/">WPMU DEV</a> WordPress Smush API.
ja: 無料の <a href="https://premium.wpmudev.org/">WPMU DEV</a> WordPress Smush API を使って、画像ファイルサイズを縮小しパフォーマンスを向上させ、SEO 効果を高めます。
