Zerif Lite - en to ja translation catalogue (253 entries)

en: % Comments
ja: %件のコメント

en: %1$s installed and activated successfully.
ja: %1$s が正常にインストールされ、有効化されました。

en: %1$s installed successfully.
ja: %1$s が正常にインストールされました。

en: &larr; Older Comments
ja: &larr; 過去のコメント

en: * Please enter a message.
ja: * メッセージを入力してください。

en: * Please enter a subject.
ja: * 件名を入力してください。

en: * Please enter your email address.
ja: * メールアドレスを入力してください。

en: * Please enter your name.
ja: * 名前を入力してください。

en: * You entered an invalid email address.
ja: * 有効なメールアドレスを入力してください。

en: 1 Comment
ja: 1件のコメント

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 過去の投稿

en: <span class="posted-on">Posted on %1$s</span><span class="byline"> by %2$s</span>
ja: <span class="posted-on">投稿日: %1$s</span><span class="byline"> 投稿者: %2$s</span>

en: About
ja: 紹介

en: About us section
ja: 当社についてセクション

en: Activate
ja: 有効化

en: Address
ja: アドレス

en: Address section - icon
ja: アドレスセクション - アイコン

en: All installations and activations have been completed.
ja: すべてのインストールと有効化が完了しました。

en: All installations have been completed.
ja: すべてのインストールが完了しました。

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
ja: すべてのプラグインが正常にインストール、有効化されました。 %1$s

en: All plugins installed and activated successfully. %s
ja: 全てのプラグインのインストール・有効化が完了しました：%s

en: Already installed
ja: インストール済み

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
ja: <strong>%2$s</strong>%1$s のインストール中にエラーが発生しました。

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Asides
ja: アサイド

en: Audios
ja: 音声

en: Author
ja: 作成者

en: Author details
ja: 投稿者詳細

en: Author link
ja: 投稿者リンク

en: Author: %s
ja: 作者別: %s

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
ja[0]: プラグインのアクティブ化を開始

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
ja[0]: プラグインのインストールを開始

en: Behance link
ja: Behance リンク

en: Big left side title
ja: 大きな左のサイドタイトル

en: Big title section
ja: 大きなタイトルセクション

en: Blog
ja: ブログ

en: Blog template with large images
ja: 大きなイメージを含められるブログテンプレート

en: Bookmark the <a href="%3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: <a href="%3$s" rel="bookmark">パーマリンク</a>をブックマーク

en: BottomButton Ribbon
ja: ボタン下リボン

en: Button label
ja: ボタンラベル

en: Button link
ja: ボタンリンク

en: Chats
ja: チャット

en: Check out the <a href="http://themeisle.com/themes/zerif-pro-one-page-wordpress-theme/">PRO version</a> for full control over the frontpage SECTIONS ORDER and the COLOR SCHEME!
ja: フロントページセクションの順序やカラースキームを制御するには、<a href="http://themeisle.com/themes/zerif-pro-one-page-wordpress-theme/">プロバージョン</a>をご利用ください。

en: Check out the <a href="http://themeisle.com/themes/zerif-pro-one-page-wordpress-theme/">PRO version</a> to add a google maps section !
ja: Google マップのセクションを追加するには、<a href="http://themeisle.com/themes/zerif-pro-one-page-wordpress-theme/">プロバージョン</a>をご利用ください。

en: Check out the <a href="http://themeisle.com/themes/zerif-pro-one-page-wordpress-theme/">PRO version</a> to add a pricing section !
ja: 価格セクションを追加には、<a href="http://themeisle.com/themes/zerif-pro-one-page-wordpress-theme/">プロバージョン</a>をご利用ください。

en: Clients area
ja: クライアントエリア

en: Comment navigation
ja: コメントナビゲーション

en: Comments are closed.
ja: コメントは停止中です。

en: Company address
ja: 会社の住所

en: Contact us section
ja: お問合せセクション

en: Contact us section subtitle
ja: お問い合わせセクションサブタイトル

en: Contact us section title
ja: お問い合わせセクションタイトル

en: Create an account here
ja: ここでアカウントを作成

en: Current theme
ja: 現在のテーマ

en: Day: %s
ja: 日別: %s

en: Default title
ja: デフォルトタイトル

en: Description
ja: 説明

en: Disable preloader?
ja: プリロードを無効化しますか ?

en: Disable smooth scroll?
ja: スムーズスクロールを無効化しますか ?

en: Dismiss this notice
ja: 無視する

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
ja: <span class="code">%s</span> からインストールパッケージをダウンロードしています…

en: Dribbble link
ja: Dribble リンク

en: Dribble link
ja: Dribble リンク

en: Edit
ja: 編集

en: Email
ja: メールアドレス

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Email section - icon
ja: メールセクション - アイコン

en: Everything you see here is responsive and mobile-friendly.
ja: ここで見られるものすべてはレスポンシブでモバイルフレンドリーです。

en: FEATURES
ja: 機能

en: Facebook link
ja: Facebook リンク

en: Feature no#1
ja: おすすめその1

en: Feature no#2
ja: おすすめその2

en: Feature no#3
ja: おすすめその3

en: Feature no#4
ja: おすすめその4

en: Feature no1 percentage
ja: おすすめ1: 割合

en: Feature no1 text
ja: おすすめ1: テキスト

en: Feature no1 title
ja: おすすめ1: タイトル

en: Feature no2 percentage
ja: おすすめ2: 割合

en: Feature no2 text
ja: おすすめ2: テキスト

en: Feature no2 title
ja: おすすめ2: タイトル

en: Feature no3 percentage
ja: おすすめ3: 割合

en: Feature no3 text
ja: おすすめ3: テキスト

en: Feature no3 title
ja: おすすめ3: タイトル

en: Feature no4 percentage
ja: おすすめ4: 割合

en: Feature no4 text
ja: おすすめ4: テキスト

en: Feature no4 title
ja: おすすめ4: タイトル

en: Features
ja: 機能

en: Footer
ja: フッター

en: Full Width Page
ja: 全幅ページ

en: Galleries
ja: ギャラリー

en: General
ja: 一般

en: General options
ja: 一般設定

en: Get in touch
ja: お問い合わせ

en: Google maps section
ja: グーグルマップセクション

en: Green button link
ja: 緑ボタンリンク

en: Hide Details
ja: 詳細を非表示

en: Hide about us section?
ja: 当社についてのセクションを非表示にしますか ?

en: Hide big title section?
ja: 大きなタイトルセクションを非表示にしますか ?

en: Hide contact us section?
ja: お問合せセクションを非表示にしますか ?

en: Hide latest news section?
ja: 最新ニュースセクションを非表示にしますか ?

en: Hide our focus section?
ja: フォーカスセクションを非表示にしますか ?

en: Hide our team section?
ja: チームセクションを非表示にしますか ?

en: Hide reCaptcha?
ja: reCaptcha を非表示にしますか ?

en: Hide testimonials section?
ja: 推薦文セクションを非表示にしますか ?

en: Image
ja: 画像

en: Images
ja: 画像

en: Install
ja: インストール

en: Install Now
ja: いますぐインストール

en: Install Plugins
ja: プラグインのインストール

en: Install Required Plugins
ja: 必要なプラグインをインストールする

en: Install package not available.
ja: インストールパッケージがありません。

en: Installed But Not Activated
ja: 停止中

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja: プラグをインインストールしています %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
ja: インストールしているプラグイン: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja: プラグインをインストール、有効化しています %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing the plugin&#8230;
ja: プラグインをインストールしています…

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
ja: ここにはなにもないようです。下記のリンクまたは検索を試してみてください。

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja: お探しのコンテンツを見つけられませんでした。検索をお試しください。

en: Latest News section
ja: 最新ニュースセクション

en: Latest News subtitle
ja: 最新ニュースサブタイトル

en: Latest News title
ja: 最新ニュースタイトル

en: Latest news
ja: 最新ニュース

en: Leave a comment
ja: コメントする

en: Leave a review (it will help us)
ja: レビューを書く (私たちの手助けになります)

en: Link
ja: リンク

en: Linkedin link
ja: LinkedIn リンク

en: Links
ja: リンク

en: Live Preview
ja: ライブプレビュー

en: Logo
ja: ロゴ

en: Main content
ja: メインコンテンツ

en: Meta
ja: メタ情報

en: Month: %s
ja: 月別: %s

en: More Themes
ja: テーマをもっと見る

en: Name
ja: 名前

en: Newer Comments &rarr;
ja: 新しいコメント &rarr;

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 新しい投稿 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
ja: 次ページへ

en: No plugins are available to be activated at this time.
ja: 現時点で有効化できるプラグインはありません。

en: No plugins are available to be installed at this time.
ja: 現時点でインストールできるプラグインはありません。

en: No plugins to install or activate. <a href="%1$s" title="Return to the Dashboard">Return to the Dashboard</a>
ja: インストールまたは有効化すべきプラグインはありません。 <a href="%1$s" title="Return to the Dashboard">ダッシュボードに戻る</a>

en: Not Installed
ja: インストールされていません

en: Nothing Found
ja: 見つかりません

en: ONE OF THE TOP 10 MOST POPULAR THEMES ON WORDPRESS.ORG
ja: WordPress.org 上で最も人気のあるトップ10テーマのうちのひとつ

en: OUR HAPPY CLIENTS
ja: クライアント事例

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ja: このページは見つかりません。

en: Our focus section
ja: フォーカスセクション

en: Our focus subtitle
ja: フォーカスセクション

en: Our team section
ja: チームセクション

en: Our team subtitle
ja: チームサブタイトル

en: Page %s
ja: ページ %s

en: Pages:
ja: ページ:

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Phone number section - icon
ja: 電話番号セクション - アイコン

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugin activated successfully.
ja: プラグインは有効化されました。

en: Plugin activation failed.
ja: プラグインの有効化に失敗しました。

en: Plugin install failed.
ja: プラグインのインストールに失敗しました。

en: Plugin installed successfully.
ja: プラグインのインストールが完了しました。

en: Position
ja: 位置

en: Post navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Posted in %1$s
ja: カテゴリー: %1$s

en: Posts navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Pre-Packaged
ja: プレパッケージされた

en: Previous
ja: 前

en: Pricing section
ja: 価格セクション

en: Primary Menu
ja: メインメニュー

en: Private Repository
ja: プライベート リポジトリ

en: Prove that you have real people working for you, with some nice looking profile pictures and links to social media.
ja: 見栄えの良いプロフィール画像とソーシャルメディアのリンクを追加して、実際にサイトを運営している人物がいることをアピールしましょう。

en: Quotes
ja: 引用

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja: 最初の投稿をする準備ができましたか ?  <a href="%1$s">ここからスタート</a>してください。

en: Recommended
ja: 推奨

en: Red button label
ja: 赤ボタンラベル

en: Red button link
ja: 赤ボタンリンク

en: Required
ja: 必須

en: Return to Required Plugins Installer
ja: 必要なプラグインインストーラに戻る

en: Return to the Dashboard
ja: ダッシュボードに戻る

en: Return to the dashboard
ja: ダッシュボードに戻る

en: Ribbon section with bottom button - Button label
ja: 下ボタンのあるリボンセクション - ボタンラベル

en: Ribbon section with bottom button - Button link
ja: 下ボタンのあるリボンセクション - ボタンリンク

en: Ribbon section with bottom button - Text
ja: 下ボタンのあるリボンセクション - テキスト

en: Ribbon section with button in the right side - Button label
ja: 右側にボタンのあるリボンセクション - ボタンラベル

en: Ribbon section with button in the right side - Button link
ja: 右側にボタンのあるリボンセクション - ボタンリンク

en: Ribbon section with button in the right side - Text
ja: 右側にボタンのあるリボンセクション - テキスト

en: Ribbon sections
ja: リボンセクション

en: RightButton Ribbon
ja: 右ボタンリボン

en: Search Results for: %s
ja: 検索結果: %s

en: Secret key
ja: シークレットキー

en: Sections order and Colors
ja: セクションの順序と色

en: Send Message
ja: メッセージ送信

en: Settings
ja: 設定

en: Show Details
ja: 詳細を表示

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Simple and effective products, no complex frameworks, no drag & drop builders.
ja: シンプルで効果的な製品、複雑ではないフレームワーク、ドラッグ & ドロップビルダーを使わない仕様。

en: Site key
ja: サイトキー

en: Socials
ja: ソーシャル

en: Something went wrong with the plugin API.
ja: plugin API　で問題が発生しました

en: Something went wrong.
ja: 問題が発生しました。

en: Sorry, an error occured.
ja: エラーが発生しました。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja: ご指定の検索条件に一致する投稿がありませんでした。他のキーワードでもう一度検索してみてください。

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
ja[0]: 申し訳ありませんが　あなたの権限では、%s  プラグインのアクティブ設定をすることが出来ません。サイト管理者に連絡を取り、助言を求めてください

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
ja[0]: 申し訳ありませんが　あなたの権限では、%s  プラグインのインストールをすることが出来ません。サイト管理者に連絡を取り、助言を求めてください

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
ja[0]: 申し訳ありませんが　あなたの権限では、%s  プラグインのアップデートをすることが出来ません。サイト管理者に連絡を取り、助言を求めてください

en: Source
ja: ソース

en: Status
ja: ステータス

en: Statuses
ja: ステータス

en: Subtitle
ja: サブタイトル

en: Support Forum
ja: サポートフォーラム

en: Tagged %1$s
ja: タグ:  %1$s

en: Testimonials
ja: 推薦文

en: Testimonials section
ja: 推薦文セクション

en: Testimonials subtitle
ja: 推薦文サブタイトル

en: Text
ja: テキスト

en: Thanks, your email was sent successfully!
ja: ありがとうございます。メールを送信しました。

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
ja[0]: %1$s プラグインは、このテーマとの互換性を最大限に確保するために、最新バージョンにアップデートする必要があります

en: The following plugin was activated successfully:
ja: 以下のプラグインは有効化されました：

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
ja[0]: おすすめの %1$s プラグインは、アクティブに設定されていません

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
ja[0]: テーマに必要なプラグイン　%1$s　が　アクティブに設定されていません

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja: インストールと有効化プロセスを開始しています。サーバーによっては少し時間がかかるかもしれません。しばらくお待ちください。

en: The installation of %1$s failed.
ja: %1$s のインストールに失敗しました。

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja: 更新プロセスを開始しています。サーバーによっては少し時間がかかるかもしれません。しばらくお待ちください。

en: The main content of this section is customizable in: Customize -> Widgets -> Our focus section. There you must add the "Zerif - Our focus widget"
ja: このセクションのメインコンテンツは、カスタマイズ -> ウィジェット -> フォーカスセクションでカスタマイズ可能です。「Zerif - フォーカスウィジェット」を追加してください。

en: The main content of this section is customizable in: Customize -> Widgets -> Our team section. There you must add the "Zerif - Team member widget"
ja: このセクションのメインコンテンツは、カスタマイズ -> ウィジェット -> チームセクションでカスタマイズ可能です。「Zerif - チームメンバーウィジェット」を追加してください。

en: The main content of this section is customizable in: Customize -> Widgets -> Testimonials section. There you must add the "Zerif - Testimonial widget"
ja: このセクションのメインコンテンツは、カスタマイズ -> ウィジェット -> 推薦文セクションでカスタマイズ可能です。「Zerif - 推薦文ウィジェット」を追加してください。

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: カテゴリー: %1$s タグ: %2$s <a href="%3$s" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: カテゴリー: %1$s <a href="%3$s" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: This entry was tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: タグ: %2$s <a href="%3$s" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
ja[0]: このテーマは、%1$s　プラグイン利用をおすすめします

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
ja[0]: このテーマは、%1$s　プラグインが必要です

en: Title
ja: タイトル

en: To add clients here please go to:<br> Customize -> Widgets -> About us section.<br> There you must add the "Zerif - Clients widget"
ja: ここにクライアントを追加するには、<br> カスタマイズ -> ウィジェット -> 当社についてのセクション<br> 「Zerif - クライアントウィジェット」を追加してください。

en: Toggle navigation
ja: ナビゲーションを切り替え

en: Twitter link
ja: Twitter リンク

en: Unpacking the package&#8230;
ja: パッケージを展開しています…

en: Upload Image
ja: 画像をアップロード

en: Use this section to showcase important details about your business.
ja: あなたのビジネスに関する重要な情報を提示するにはこのセクションを使ってください。

en: Videos
ja: 動画

en: View PRO version
ja: プロ版を表示

en: What makes this single-page WordPress theme unique.
ja: このシングルページ形式の WordPress テーマをユニークなものにする理由です。

en: What's inside
ja: 含まれるもの

en: WordPress Repository
ja: WordPress公式レポジトリ

en: YOUR SKILL #1
ja: スキルその1

en: YOUR SKILL #2
ja: スキルその2

en: YOUR SKILL #3
ja: スキルその3

en: YOUR SKILL #4
ja: スキルその4

en: YOUR TEAM
ja: チーム

en: Year: %s
ja: 年別: %s

en: Zerif LITE is a free one page Wordpress theme. It's perfect for web agency business,corporate business,personal and parallax business portfolio, photography sites and freelancer.Is built on BootStrap with parallax support, is responsive, clean, modern, flat and minimal. Zerif Lite is ecommerce (WooCommerce) Compatible, WPML, RTL, Retina-Ready, SEO Friendly and with parallax, full screen image is one of the best business themes.
ja: Zerif Lite は無料のシングルページ WordPress テーマです。Web 制作会社やその他の企業、個人向けのパララックスビジネスポートフォリオ、写真サイトやフリーランスの方向けにぴったりです。Bootstrap にパララックスサポートを追加して構築されており、スッキリとしていて現代的であり、フラットかつミニマルです。Zerif Lite は eコマース (WooCommerce)、WPML、RTL、Retina に対応し、SEO フレンドリーでパララックス効果や全画面画像を含み、最高なビジネステーマのひとつといえるでしょう。

en: Zerif theme general options
ja: Zerif テーマ一般設定

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja[0]: 「%2$s」への%1$s件のフィードバック

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
ja: Y年n月

en: powered by
ja: Powered by

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
ja: Y年
